| CAS Number | 24088-97-9 |
| Catalog Number | AG006XDM(AGN-PC-0JLYLO) |
| Chemical Name | 8-Chlorooct-1-yne |
| IUPAC Name | 8-chlorooct-1-yne |
| InChI | InChI=1S/C8H13Cl/c1-2-3-4-5-6-7-8-9/h1H,3-8H2 |
| InChI Key | HQHUHJPIECZMCX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07656663 |
| Molecular Formula | C8H13Cl |
| Molecular Weight | 144.6418 |
| SMILES | ClCCCCCCC#C |
| Synonyms | 8-Chloro-1-octyne,
8-chlorooct-1-yne,
1-Octyne, 8-chloro-,
24088-97-9,
1-chloro-7-octyne,
1-chlorooct-7-yne,
AC1L3JTI,
AC1Q3UM2,
SCHEMBL8679600,
DTXSID0066955,
CTK1A3202,
HQHUHJPIECZMCX-UHFFFAOYSA-N,
ZINC59228957,
AKOS006238088,
C8H13Cl,
C8-H13-Cl,
CID90360,
AR-1H4465,
24638-13-9,
|
| Complexity | 88 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 144.071g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 144.642g/mol |
| Monoisotopic Mass | 144.071g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number