
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 143-28-2 |
| Catalog Number | AG006W8T(AGN-PC-0O2M5M) |
| Chemical Name | Oleyl alcohol |
| FEMA Number | 4363 |
| IUPAC Name | (Z)-octadec-9-en-1-ol |
| InChI | InChI=1S/C18H36O/c1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19/h9-10,19H,2-8,11-18H2,1H3/b10-9- |
| InChI Key | ALSTYHKOOCGGFT-KTKRTIGZSA-N |
| MDL Number | MFCD00002993 |
| Molecular Formula | C18H36O |
| Molecular Weight | 268.4778 |
| NSC Number | 10999 |
| SMILES | CCCCCCCC/C=C\CCCCCCCCO |
| UNII | 172F2WN8DV |
| Synonyms | (Z)-octadec-9-enol,
cis-9-octadecen-1-ol,
Oleol,
oleyl alcohol,
oleyl alcohol, (Z)-isomer,
OLEYL ALCOHOL,
cis-9-Octadecen-1-ol,
143-28-2,
(Z)-octadec-9-en-1-ol,
Ocenol,
Dermaffine,
Lancol,
Novol,
Oceol,
Oleol,
Satol,
Oleic alcohol,
Oleo alcohol,
Crodacol-O,
Conditioner 1,
Loxanol M,
Atalco O,
Siponol OC,
Sipol O,
Octadecenol,
(Z)-9-Octadecen-1-ol,
Cachalot O-1,
Cachalot O-3,
Cachalot O-8,
H.D. eutanol,
HD-Ocenol K,
Loxanol 95,
Unjecol 50,
Unjecol 70,
Unjecol 90,
Oleoyl alcohol,
Olive alcohol,
Cachalot O-15,
Crodacol A.10,
Unjecol 110,
HD oleyl alcohol CG,
cis-9-Octadecenyl alcohol,
(Z)-Octadec-9-enol,
Adol 34,
Adol 80,
Adol 85,
Adol 90,
HD-Ocenol 90/95,
HD oleyl alcohol 70/75,
HD oleyl alcohol 80/85,
HD oleyl alcohol 90/95,
Witcohol 85,
Witcohol 90,
9-Octadecen-1-ol, (Z)-,
Adol 320,
Adol 330,
Adol 340,
0leyl alcohol,
(9Z)-octadec-9-en-1-ol,
cis-octadecen-1-ol,
Oleylalcohol,
HD-Eutanol,
Octadec-9Z-enol,
cis-9-octadecenol,
UNII-172F2WN8DV,
(9Z)-9-Octadecen-1-ol,
(Z)-9-octadecenol,
9Z-Octadecen-1-ol,
Oleyl alcohol (NF),
Oleyl alcohol [NF],
Z-9-Dodecen-1-ol,
( Z)-9-octadecenol,
HSDB 6484,
Witcohol 85 (TN),
9-Octadecen-1-ol, (9Z)-,
EINECS 205-597-3,
9-Octadecen-1-ol,
MFCD00002993,
NSC 10999,
9-Octadecen-1-ol, cis-,
AI3-07620,
172F2WN8DV,
CHEBI:73504,
ALSTYHKOOCGGFT-KTKRTIGZSA-N,
Octadec-9-en-1-ol,
W-109512,
9-Octadecenol,
Oleyl alcohol, ca. 60%, technical,
Lipocol O,
C18H36O,
Anjecol 90N,
Unjecol 90N,
(Z)-oleyl alcohol,
Anjecol 90NR,
Unjecol 90NR,
Francol OA-95,
Fancol OA-95,
cis 9 octadecen-1-ol,
cis-9-0ctadecen-1-ol,
9(Z)-Octadecen-1-ol,
AC1NR4KM,
HD-Echelon 90/95,
DSSTox_CID_2010,
Octadeca-9-cis-en-1-ol,
EC 205-597-3,
cis-.DELTA.9-Octadecenol,
HD-Ocenol 90/95 V,
SCHEMBL5668,
(Z)-octadeca-9-en-1-ol,
DSSTox_RID_76459,
DSSTox_GSID_22010,
(9Z)-9-Octadecen-1-ol #,
Octadec-9-en-1-ol, (Z)-,
CHEMBL2105350,
DTXSID0022010,
Oleyl alcohol, >=99% (GC),
Oleyl alcohol, analytical standard,
cis-Laquo deltaRaquo 9-Octadecenol,
NSC10999,
ZINC8214634,
Tox21_200111,
(9Z)-9-Octadecen-1-ol, 85%,
7025AA,
LMFA05000213,
NSC-10999,
Oleyl alcohol, technical grade, 85%,
AKOS004910411,
Oleyl alcohol, technical, ~60% (GC),
NCGC00164365-01,
NCGC00164365-02,
NCGC00257665-01,
AK114224,
AN-23262,
CAS-143-28-2,
CC-33316,
LS-97766,
SC-19456,
AX8146171,
DB-007794,
FT-0081274,
O0058,
D05245,
UNII-13F4MW8Y9K component ALSTYHKOOCGGFT-KTKRTIGZSA-N,
UNII-CH428W5O62 component ALSTYHKOOCGGFT-KTKRTIGZSA-N,
UNII-UDR641JW8W component ALSTYHKOOCGGFT-KTKRTIGZSA-N,
3164D881-7E14-4979-9E60-58DDC0468323,
Oleyl alcohol, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Elaidyl alcohol,
(9Z)-octadecen-1-ol,
(Z)- octadec- 9- enol,
(Z) - octadec - 9 - enol,
C18-H36-O,
CID5284499,
Oleyl alcohol, technical, 80-85% 100g,
506-42-3,
|
| Complexity | 175 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Exact Mass | 268.277g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 268.485g/mol |
| Monoisotopic Mass | 268.277g/mol |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 7.4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319 |
| Precuationary statements | P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

