
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 52-24-4 |
| Catalog Number | AG006VHE(AGN-PC-0SCGN6) |
| Chemical Name | Tri(aziridin-1-yl)phosphine sulfide |
| EC Number | 200-135-7 |
| IUPAC Name | tris(aziridin-1-yl)-sulfanylidene-λ5-phosphane |
| InChI | InChI=1S/C6H12N3PS/c11-10(7-1-2-7,8-3-4-8)9-5-6-9/h1-6H2 |
| InChI Key | FOCVUCIESVLUNU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00145452 |
| Molecular Formula | C6H12N3PS |
| Molecular Weight | 189.2183 |
| SMILES | S=P(N1CC1)(N2CC2)N3CC3 |
| UN Number | 2811 |
| UNII | 905Z5W3GKH |
| Synonyms | AI3 24916,
AI3-24916,
AI324916,
Girostan,
NSC 6396,
NSC-6396,
NSC6396,
Tespa,
Tespamin,
Thio Tepa,
Thio-Tepa,
Thiophosphamide,
Thiotepa,
Triethylenethiophosphoramide,
Tris(1-aziridinyl)phosphine Sulfide,
thiotepa,
THIO-TEPA,
52-24-4,
Triethylenethiophosphoramide,
Tiofosfamid,
Tiofosyl,
Thiophosphamide,
Thiofozil,
Tespamin,
Thioplex,
Tiofozil,
Girostan,
Oncotepa,
Tespamine,
Thiotef,
Stepa,
Tio-tef,
Thio-Tep,
Oncotiotepa,
Tifosyl,
Oncothio-tepa,
TESPA,
TSPA,
Thio-tepa S,
Ledertepa,
Thiotriethylenephosphoramide,
TIO TEF,
N,N',N''-Triethylenethiophosphoramide,
Tri(aziridin-1-yl)phosphine sulfide,
Tris(1-aziridinyl)phosphine sulfide,
1,1',1''-phosphorothioyltriaziridine,
Thiophosphamidum,
Triethylene thiophosphoramide,
Triaziridinylphosphine sulfide,
Triethylenethiophosphorotriamide,
Tris(ethylenimino)thiophosphate,
CBC 806495,
Phosphorothioic acid triethylenetriamide,
Tris(aziridinyl)phosphine sulfide,
Phosphine sulfide, tris(1-aziridinyl)-,
Tri(ethyleneimino)thiophosphoramide,
Aziridine, 1,1',1''-phosphinothioylidynetris-,
NCI-C01649,
NSC 6396,
NSC-6396,
N,N',N''-Triethylenethiophosphamide,
SK 6882,
Thiotepum [INN-Latin],
Tiotepa [INN-Spanish],
Tri-1-aziridinylphosphine sulfide,
Tris(1-aziridinyl)phosphine sulphide,
UNII-905Z5W3GKH,
Phosphoric tri(ethyleneamide),
C6H12N3PS,
CCRIS 586,
N,N',N''-Triethylenethiophosphortriamide,
AI3-24916,
HSDB 3258,
THIOPHOSPHORAMIDE,
NSC6396,
1,1',1''-Phosphinothioylidynetrisaziridine,
N,N',N''-Triethylenephosphorothioic triamide,
N,N',N''-Tri-1,2-ethanediylthiophosphoramide,
EINECS 200-135-7,
MFCD00145452,
Thiophosphoramide, N,N',N''-tri-1,2-ethanediyl-,
BRN 0145978,
N,N',N''-Tri-1,2-ethanediylphosphorothioic triamide,
WR-45312,
MLS001333083,
MLS003389372,
905Z5W3GKH,
CHEBI:9570,
Phosphorothioic triamide, N,N',N''-tri-1,2-ethanediyl-,
AI 3-24916,
FOCVUCIESVLUNU-UHFFFAOYSA-N,
Phosphorothioic triamide, N,N',N''-triethylene-,
tepadina,
NCGC00095042-04,
NCGC00095042-06,
DSSTox_CID_1339,
tris(aziridin-1-yl)-thioxo-$l^{5}-phosphane,
Tris(aziridinyl)-phosphine sulfide (thio-tepa),
DSSTox_RID_76093,
DSSTox_GSID_21339,
AZIRIDINE,1,1',1''-PHOSPHINOTHIOYLIDYNETRIS-,
Thiotepum,
Tiotepa,
CAS-52-24-4,
SMR000058542,
tris(aziridin-1-yl)-sulfanylidene-,
SR-05000001855,
thiotepa-thioplex,
Thiotepa [USP:INN:BAN:JAN],
Thiotepa [USAN:INN:BAN:JAN],
N,N',N"-Triethylenethiophosphamide,
Tepadina (TN),
Thioplex (TN),
N,N',N"-Triethylenethiophosphoramide,
Spectrum_001689,
Thiophosphoramide, N,N',N"-triethylene-,
WR 45312,
Thiophosphoramide, N,N',N''-triethylene-,
AC1L1KDQ,
Spectrum2_001557,
Spectrum3_001594,
Spectrum4_000208,
Spectrum5_001641,
Aziridine, 1,1,1"-phosphinothioylidynetris-,
CHEMBL671,
Thioplex (TN) (Immunex),
SCHEMBL4760,
Phosphorothioic triamide, N,N',N"-triethylene-,
Thiotepa (JAN/USP/INN),
Triethylenethiop hosphoramide,
Thio-TEPA, 98%, solid,
BSPBio_003188,
KBioGR_000815,
KBioSS_002169,
4-20-00-00052 (Beilstein Handbook Reference),
KSC917M9N,
MLS001333084,
MLS002207150,
MLS006009972,
ARONIS24177,
BIDD:GT0127,
DivK1c_000817,
SPECTRUM1503324,
SPBio_001434,
GTPL7622,
DTXSID0021339,
CTK8B7696,
HMS502I19,
KBio1_000817,
KBio2_002169,
KBio2_004737,
KBio2_007305,
KBio3_002688,
N,N''-Triethylenethiophosphamide,
THIOPHOSPHRAMIDE,THIO-TEPA,
AOB5373,
1,1,1-phosphorothioyltriaziridine,
NINDS_000817,
HMS1922A14,
HMS2093E05,
HMS2232P17,
HMS3372D10,
N,N''-Triethylenethiophosphoramide,
Pharmakon1600-01503324,
Tri(1-aziridinyl)phosphine sulfide,
BCP04110,
KS-000010LT,
ZINC1530867,
Tox21_111399,
Tox21_400065,
ANW-58232,
BDBM50418086,
CCG-39776,
LS-170,
NSC758455,
RW2156,
AKOS005267118,
CS-3119,
DB04572,
GC10080,
MCULE-5478761622,
NSC-758455,
RL03925,
RTR-018556,
1,1''-Phosphinothioylidynetrisaziridine,
IDI1_000817,
Thiophosphoramide,N',N'' -triethylene-,
NCGC00095042-01,
NCGC00095042-02,
NCGC00095042-03,
NCGC00095042-05,
NCGC00095042-07,
NCGC00095042-08,
NCGC00095042-09,
PHOSPHOROTHIOIC TRI(ETHYLENEAMIDE),
AN-41625,
AS-16885,
HY-17574,
N,N''-Triethylenephosphorothioic triamide,
NCI60_013117,
SC-27282,
SBI-0051814.P002,
tris(1-aziridinyl)-sulfanylidenephosphorane,
tris(aziridin-1-yl)-lambda-phosphanethione,
AB0006704,
AB2000286,
Aziridine,1',1''-phosphinothioylidynetris-,
N,N''-Tri-1,2-ethanediylthiophosphoramide,
Phosphorothioic triamide,N',N''-triethylene,
Thiophosphoramide, N,N',N'' -triethylene-,
TR-018556,
tris(aziridin-1-yl)-lambda5-phosphanethione,
Aziridine,1,1',1'-phosphinothioylidynetris-,
FT-0082517,
FT-0600281,
tris(aziridin-1-yl)-$l;{5}-phosphanethione,
tris(aziridin-1-yl)-sulfanylidenephosphorane,
WLN: T3NTJ APS&- AT3NTJ&- AT3NTJ,
Y0223,
1-[Di(1-aziridinyl)phosphorothioyl]aziridine #,
C07641,
D00583,
Phosphorothioic triamide, N,N',N''-triethylene,
Thiophosphoramide,N',N''-tri-1,2-ethanediyl-,
Z-0841,
24126-EP2272827A1,
24126-EP2272832A1,
24126-EP2275420A1,
24126-EP2280012A2,
24126-EP2292615A1,
24126-EP2295055A2,
24126-EP2295416A2,
24126-EP2295426A1,
24126-EP2295427A1,
24126-EP2298748A2,
24126-EP2298764A1,
24126-EP2298765A1,
24126-EP2298768A1,
24126-EP2298778A1,
24126-EP2301928A1,
24126-EP2305642A2,
24126-EP2308833A2,
24126-EP2311453A1,
24126-EP2314590A1,
AB00052346-06,
AB00052346_07,
N,N',N''-Tri-1,2-et hanediylthiophosphoramide,
145T452,
A828998,
N,N''-Tri-1,2-ethanediylphosphorothioic triamide,
1-(DI(1-AZIRIDINYL)PHOSPHOROTHIOYL)AZIRIDINE,
I09-1625,
Q-201826,
SR-05000001855-1,
SR-05000001855-5,
tris(aziridin-1-yl)-sulfanylidene-$l^{5}-phosphane,
BRD-K09631521-001-05-7,
Phosphorothioic triamide,N',N''-tri-1,2-ethanediyl-,
TRIS(AZIRIDIN-1-YL)-LAMBDA(5)-PHOSPHANETHIONE,
Tiofosyl;Tiofosfamid;Triethylenethiophosphoramide;Thioplex,
Z2574360269,
Thiotepa, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
thiotepa-,
:thio-tepa,
Thio Tepa,
triethylenethiophosphormide,
D00YZA,
Thiotepa [BAN:INN:JAN],
triethylenethiophosphortriamide,
CID5453,
N,N',N-Triethylenethiophosphamide,
C6-H12-N3-P-S,
N,N',N-Triethylenethiophosphoramide,
NA2811,
tris(1-aziridinyl)-phosphine sulfide,
UN2811,
Tris-(1 -aziridinyl)phosphine sulfide,
ACN-034979,
Thiophosphoramide, N,N',N-triethylene-,
AI324916,
AI3 24916,
Aziridine, 1,1,1-phosphinothioylidynetris-,
B3742,
Phosphorothioic triamide, N,N',N-triethylene-,
Tris(1-aziridinyl)phosphine sulfide (Thiotepa),
D013852,
AZIRIDINE, 1,1',1"-PHOSPHINOTHIOYLIDYNETRIS-,
|
| Complexity | 194 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 189.049g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 189.217g/mol |
| Monoisotopic Mass | 189.049g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 41.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.5 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 6.1 |
| Hazard statements | H301-H350 |
| Packing Group | Ⅱ |
| Precautionary statements | P201-P301+P310-P308+P313 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 2811 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

