
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 50-35-1 |
| Catalog Number | AG006UNO(AGN-PC-07A27A) |
| Chemical Name | Thalidomide |
| EC Number | 200-031-1 |
| IUPAC Name | 2-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)isoindole-1,3-dione |
| InChI | InChI=1S/C13H10N2O4/c16-10-6-5-9(11(17)14-10)15-12(18)7-3-1-2-4-8(7)13(15)19/h1-4,9H,5-6H2,(H,14,16,17) |
| InChI Key | UEJJHQNACJXSKW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00153873 |
| Molecular Formula | C13H10N2O4 |
| Molecular Weight | 258.2295 |
| SMILES | O=C1N(C(CC2)C(NC2=O)=O)C(C3=C1C=CC=C3)=O |
| UN Number | 2811 |
| Synonyms | Sedoval,
Thalidomide,
Thalomid,
thalidomide,
50-35-1,
Thalomid,
Sedoval,
(+/-)-THALIDOMIDE,
2-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)isoindoline-1,3-dione,
Corronarobetin,
Psycholiquid,
Psychotablets,
Theophilcholine,
Algosediv,
Asmadion,
Bonbrain,
Calmorex,
Contergan,
Distaval,
Ectiluran,
Enterosediv,
Gastrinide,
Glutanon,
Hippuzon,
Neosedyn,
Neosydyn,
Nerosedyn,
Neufatin,
Neurodyn,
Neurosedin,
Neurosedym,
Nevrodyn,
Noctosediv,
Pantosediv,
Polygripan,
Profarmil,
Quetimid,
Quietoplex,
Sandormin,
Sedimide,
Sedisperil,
Shinnibrol,
Softenil,
Softenon,
Talargan,
Talismol,
Telargean,
Tensival,
Thalinette,
Valgraine,
Asmaval,
Calmore,
Glupan,
Grippex,
Imidene,
Isomin,
Kevadon,
Nibrol,
Noxodyn,
Pangul,
Sleepan,
Slipro,
Talimol,
Telagan,
Thalin,
Valgis,
Yodomin,
N-Phthaloylglutamimide,
Sedin,
Predni-Sediv,
Imida-lab,
Poly-Giron,
Sedalis sedi-lab,
Shin-naito S,
Neaufatin,
Asidon 3,
Pro-ban M,
Imidan (peyta),
N-Phthalylglutamic acid imide,
Talidomida,
3-Phthalimidoglutarimide,
alpha-Phthalimidoglutarimide,
Thalidomidum,
Bonbrrin,
Distaxal,
Distoval,
Thalomide,
Kedavon,
(+-)-Thalidomide,
K-17,
2,6-Dioxo-3-phthalimidopiperidine,
N-Phthalyl-glutaminsaeure-imid,
Thalidomide Celgene,
Pro-Bam M,
Talidomide [DCIT],
alpha-N-Phthalylglutaramide,
Neurosedyn,
Sedalis,
Telargan,
N-(2,6-Dioxo-3-piperidyl)phthalimide,
Glutarimide, 2-phthalimido-,
NSC-66847,
alpha-(N-Phthalimido)glutarimide,
Talidomida [INN-Spanish],
Thalidomidum [INN-Latin],
Thalidomine USP26,
K 17,
E-217,
ENMD 0995,
1H-Isoindole-1,3(2H)-dione, 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-,
1,3-Dioxo-2-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)isoindoline,
.alpha.-N-Phthalylglutaramide,
N-Phthalyl-glutaminsaeure-imid [German],
N-Phthalimidoglutamic acid imide,
2-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)-2,3-dihydro-1H-isoindole-1,3-dione,
HSDB 3586,
Phthalimide, N-(2,6-dioxo-3-piperidyl)-,
C13H10N2O4,
EINECS 200-031-1,
CHEMBL468,
Thalidomide (soluble form),
NSC 527179,
BRN 0030233,
.alpha.-Phthalimidoglutarimide,
AI3-50606,
2-(2,6-Dioxo-3-piperidinyl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione,
2-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione,
(+-)-N-(2,6-Dioxo-3-piperidyl)phthalimide,
CHEBI:74947,
UEJJHQNACJXSKW-UHFFFAOYSA-N,
.alpha.-(N-Phthalimido)glutarimide,
NSC66847,
2-(2,6-Dioxo-piperidin-3-yl)-isoindole-1,3-dione,
MFCD00153873,
N-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)phthalimide,
NCGC00015989-09,
Talidomide,
(+/-)-2-(2,6-Dioxo-3-piperidinyl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione,
DSSTox_CID_2524,
DSSTox_RID_76611,
(+/-)-N-(2,6-Dioxo-3-piperidinyl)phthalimide,
DSSTox_GSID_22524,
2-(2,6-dioxo-3-piperidyl)isoindoline-1,3-dione,
2-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)isoindole-1,3-dione,
Synovir,
Talizer,
(?)-Thalidomide,
Thaled,
Phthalimide,6-dioxo-3-piperidyl)-,
1H-Isoindole-1,3(2H)-dione, 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-, (+-)-,
WLN: T56 BVNVJ C- DT6VMVTJ,
Thalomid (TM),
Thalomid (TN),
Thalidomide Pharmion,
Thaled (TN),
Thalidomide [USAN:INN:BAN],
1H-Isoindole-1, 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-,
SR-01000076184,
Thalidomide (+ and -),
Celgene,
Pharmion,
Talinol,
Thalidomide (JAN/USP/INN),
CCRIS 8148,
(y)-Thalidomide,
Thalidomide,(S),
CAS-50-35-1,
Prestwick_463,
THALIDOMIDE (AIDS INITIATIVE),
IN1061,
Thalidomide [USAN:USP:INN:BAN:JAN],
(A+/-)-Thalidomide,
AC1L1KBZ,
AC1Q6FJA,
Prestwick0_000192,
Prestwick1_000192,
Prestwick2_000192,
Prestwick3_000192,
Spectrum2_000707,
Spectrum3_001715,
Spectrum4_001087,
Spectrum5_001791,
(.+/-.)-Thalidomide,
UPCMLD-DP139,
Thalomid (TN) (Celgene),
SCHEMBL7581,
NCIOpen2_003188,
Lopac0_001224,
BSPBio_000143,
BSPBio_001156,
BSPBio_003330,
KBioGR_000496,
KBioGR_001474,
KBioGR_002322,
KBioSS_000496,
KBioSS_002324,
MLS000069353,
ARONIS24496,
DivK1c_000051,
SPECTRUM1503607,
SPBio_000893,
SPBio_002064,
BPBio1_000159,
GTPL7327,
DTXSID9022524,
SCHEMBL15197560,
UPCMLD-DP139:001,
CTK8B6291,
HMS500C13,
KBio1_000051,
KBio2_000496,
KBio2_002322,
KBio2_003064,
KBio2_004890,
KBio2_005632,
KBio2_007458,
KBio3_000911,
KBio3_000912,
KBio3_002550,
KBio3_002802,
cMAP_000022,
NINDS_000051,
Bio1_000387,
Bio1_000876,
Bio1_001365,
Bio2_000418,
Bio2_000898,
HMS1362J17,
HMS1568H05,
HMS1792J17,
HMS1922E12,
HMS1990J17,
HMS2090O05,
HMS2093G15,
HMS2095H05,
HMS2234C07,
HMS3259C22,
HMS3263F10,
HMS3266F13,
HMS3373E06,
HMS3373G15,
HMS3403J17,
HMS3654A20,
HMS3678F19,
HMS3712H05,
Pharmakon1600-01503607,
BCP19772,
NSC91729,
NSC91730,
Tox21_110275,
Tox21_300580,
Tox21_501224,
AC-917,
ANW-53225,
BBL023439,
BDBM50070114,
CCG-39878,
LS-140,
NSC-91729,
NSC-91730,
NSC527179,
NSC758479,
STL356025,
( inverted question mark)-Thalidomide,
AKOS009529198,
Tox21_110275_1,
CS-1084,
DB01041,
LP01224,
MCULE-6327754946,
NC00600,
NSC-527179,
NSC-758479,
RP29207,
(+/-)-Thalidomide, >=98%, powder,
IDI1_000051,
IDI1_002173,
KS-00000H64,
n-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)phthalimide,
NCGC00015989-03,
NCGC00015989-04,
NCGC00015989-05,
NCGC00015989-06,
NCGC00015989-07,
NCGC00015989-08,
NCGC00015989-10,
NCGC00015989-11,
NCGC00015989-12,
NCGC00015989-13,
NCGC00015989-14,
NCGC00015989-16,
NCGC00015989-17,
NCGC00024708-02,
NCGC00024708-03,
NCGC00024708-04,
NCGC00024708-05,
NCGC00024708-06,
NCGC00024708-07,
NCGC00024708-08,
NCGC00024708-09,
NCGC00024708-10,
NCGC00024708-11,
NCGC00254343-01,
NCGC00261909-01,
AK-91024,
AN-15419,
AS-12367,
BC204656,
CPD000058524,
HY-14658,
NCI60_023904,
SAM002564245,
SC-18573,
SMR000058524,
WLN: T56 BVNVJ C- DT6VMVTJ -D,
WLN: T56 BVNVJ C- DT6VMVTJ -L,
SBI-0051191.P003,
AB0011813,
AB2000009,
LS-109463,
Phthalimide,6-dioxo-3-piperidyl)-, (+)-,
Phthalimide,6-dioxo-3-piperidyl)-, (-)-,
TC-141970,
AB00052362,
EU-0101224,
FT-0600001,
FT-0631211,
S1193,
ST24027458,
ST51039042,
SW196678-4,
Phthalimide,6-dioxo-3-piperidyl)-, D-(+)-,
Phthalimide,6-dioxo-3-piperidyl)-, L-(-)-,
(+/-)-N-(2,6-dioxo-3-piperidyl)phthalimide,
C07910,
D00754,
J90042,
M-1523,
AB00052362-11,
AB00052362-12,
AB00052362-13,
AB00052362_14,
AB00052362_15,
153T873,
I06-0197,
SR-01000076184-1,
SR-01000076184-3,
SR-01000076184-5,
SR-01000076184-8,
W-105969,
BRD-A93255169-001-04-4,
BRD-A93255169-001-06-9,
BRD-A93255169-001-24-2,
I14-23643,
Phthalimide, N-(2,6-dioxo-3-piperidyl)-, (+-)-,
Z1550675451,
1H-Isoindole-1, 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-, (R)-,
1H-Isoindole-1, 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-, (S)-,
2-(2,6-dioxoazaperhydroin-3-yl)benzo[c]azoline-1,3-dione,
2-(2,6-Dioxo-3-piperidinyl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione #,
[(R,S)-2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione,
Thalidomide, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
( inverted question mark)-2-(2,6-Dioxo-3-piperidinyl)-1H-isoindole-1,3(2H)-dione,
2-(6-hydroxy-2-oxo-2,3,4,5-tetrahydropyridin-3-yl)-2,3-dihydro-1H-isoindole-1,3-dione,
1012310-87-0,
Ulcerfen,
Actimid,
Lulamin,
l-Thalidomide,
thalidomid-,
D-Thalidomide,
(+)-Thalidomide,
(-)-Thalidomide,
(S)-Thalidomide,
Thalidomide, L-,
( -)-Thalidomide,
IMIDAN,
Thalomid, Thalidomide,
S-(-)-Thalidomide,
Thalidomide (+ and-),
UNII-4Z8R6ORS6L,
N-phthal-nu-oylglutamimide,
D0U7GK,
4Z8R6ORS6L,
Celgene Brand of Thalidomide,
UNII-TG87FSR590,
Thalidomide [USAN:BAN:INN],
2-(2,5-dimethylphenyl)pyridine,
CID5426,
CC 4047,
DRG-0184,
(inverted question mark)-Thalidomide,
NA2811,
NSC 91730,
UN2811,
C13-H10-N2-O4,
CS-O-02490,
Thalidomide, 98% - 500mg 500mg,
T-144,
T2524,
5-22-13-00224 (Beilstein Handbook Reference),
D013792,
Phthalimide, N-(2,6-dioxo-3-piperidyl)-, (-)-,
Phthalimide, N-(2,6-dioxo-3-piperidyl)-, (.+.)-,
Phthalimide, N-(2,6-dioxo-3-piperidyl)-, L-(-)-,
Neo,
1H-Isoindole-1,3(2H)-dione, 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-, (.+.)-,
1H-Isoindole-1,3(2H)-dione, 2-(2,6-dioxo-3-piperidinyl)-, (S)-,
841-67-8,
2614-06-4,
731-40-8,
|
| Complexity | 449 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 258.064g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 258.233g/mol |
| Monoisotopic Mass | 258.064g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 83.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 3 |
| Hazard statements | H225-H315-H319-H335 |
| Packing Group | Ⅱ |
| Precautionary statements | P210-P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 1993 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

