
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 96-27-5 |
| Catalog Number | AG006S0C(AGN-PC-0JK80Q) |
| Chemical Name | 1,2-Propanediol, 3-mercapto- |
| EC Number | 202-495-0 |
| IUPAC Name | 3-sulfanylpropane-1,2-diol |
| InChI | InChI=1S/C3H8O2S/c4-1-3(5)2-6/h3-6H,1-2H2 |
| InChI Key | PJUIMOJAAPLTRJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004879 |
| Molecular Formula | C3H8O2S |
| Molecular Weight | 108.1594 |
| NSC Number | 5370 |
| SMILES | C(CO)(CS)O |
| Synonyms | 3-mercapto-1,2-propanediol,
alpha-thioglycerol,
mercaptoglycerol,
monothioglycerol,
thioglycerol,
thioglycerol sodium salt,
3-Mercapto-1,2-propanediol,
Monothioglycerol,
1-Thioglycerol,
96-27-5,
THIOGLYCEROL,
3-Mercaptopropane-1,2-diol,
alpha-Thioglycerol,
Thioglycerine,
Thioglycerin,
Thiovanol,
Glycerol-1-thiol,
1-Mercaptoglycerol,
1-Monothioglycerol,
Monothioglycerin,
2,3-Dihydroxypropanethiol,
alpha-Thiolglycerol,
1-Mercapto-2,3-propanediol,
3-Sulfanylpropane-1,2-diol,
alpha-Monothioglycerol,
Glycerol, 1-thio-,
1-Thio-2,3-propanediol,
USAF CB-37,
USAF B-40,
3-Mercapto-1,2-propanediole,
1,2-Propanediol, 3-mercapto-,
NSC 5370,
.alpha.-Thioglycerol,
.alpha.-Thiolglycerol,
Monothioglycerol [NF],
HSDB 2184,
.alpha.-Monothioglycerol,
EINECS 202-495-0,
MFCD00004879,
BRN 1732046,
AI3-25462,
CHEBI:74537,
PJUIMOJAAPLTRJ-UHFFFAOYSA-N,
Monothioglycerol (NF),
NCGC00165973-01,
DSSTox_CID_26512,
DSSTox_RID_81681,
DSSTox_GSID_46512,
a-thioglycerin,
CAS-96-27-5,
3-Mercapto-1,2-propanediol, 90 wt% aqueous solution,
thioglyceril,
monothioglyceril,
3-Mercapto-propane-1,2-diol,
16495-21-9,
1, 3-mercapto-,
ACMC-209ukn,
AC1L1OFS,
AC1Q7BRK,
WLN: SH1YQ1Q,
SCHEMBL4462,
1-Thioglycerol, >=97%,
3-01-00-02339 (Beilstein Handbook Reference),
KSC498E0L,
2,3-dihydroxy-1-propanethiol,
3-Sulfanyl-1,2-propanediol #,
CHEMBL1398948,
DTXSID5046512,
CTK3J8205,
KS-00000VIW,
NSC5370,
1-Thioglycerol, BioXtra, >=97%,
NSC-5370,
Tox21_112276,
Tox21_202881,
ANW-43893,
1-Thioglycerol, >=99.0% (GC),
AKOS015856773,
Tox21_112276_1,
NE10365,
RTR-031943,
NCGC00165973-02,
NCGC00260427-01,
AN-24342,
BC222900,
SC-16361,
1-Thioglycerol, dist., >=98.0% (GC),
3-MERCAPTO-1,2-PROPANEDIOL, 98%,
LS-120545,
TR-031943,
FT-0615943,
S0374,
V0535,
3-mercapto-1,2-propanediol(1-thioglycerol)),
D05075,
124795-EP2295426A1,
124795-EP2295427A1,
3-UI>>u-1,2-+/-u paragraph signthorn (1/4),
I14-20050,
Z1939437499,
1-Thioglycerol, liquid, BioReagent, suitable for cell culture, >=97% (titration),
1-Thioglycerol, PharmaGrade, USP, Manufactured under appropriate GMP controls for pharma or biopharmaceutical production.,
mercaptoglycerol,
Sulfanyl deriv.,
alpha-thioglycerin,
1-Mercaptoglicerol,
DL-1-Thioglycerol,
1-Thio-DL-glycerol,
UNII-AAO1P0WSXJ,
thioglycerol sodium salt,
AAO1P0WSXJ,
|A-micro yenAo u EOI,
|A-Ao u EOI,
2 3-Dihydroxypropanethiol,
1-Thio-2 3-propanediol,
C3H8O2S,
D01WXB,
3-mercaptopropan-1,2-diol,
1-mercapto-2,3-propanodiol,
1-Mercapto-2 3-propanediol,
3-Mercapto-1 2-propanediol,
2 3-Dihydroxy-1-propanethiol,
3-Mercapto-1,2-propanedi-ol,
1,2-propanodiol, 3-mercapto-,
12-Dihydroxy-3-mercaptopropane,
(+-)-3-mercapto-1,2-diol,
(2R)-3-sulfanylpropane-1,2-diol,
1,2-dihidroxi-3-mercaptopropano,
1-mercapto-2,3-dihidroxipropano,
1-Mercapto-2 3-dihydroxypropane,
3-Mercapto-1 2-dihydroxypropane,
CID7291,
1-Thioglycerol 90% AR 100ml,
C3-H8-O2-S,
(+-)-3-Mercapto-12-propanediol,
3- mercaptopropane- 1, 2- diol,
AR-1H7604,
ZINC01481880,
ACN-053720,
T0210,
T0905,
C009465,
3-Mercapto-1,2-propanediol, 95% - 100G 100g,
38098-46-3,
|
| Complexity | 32 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 108.025g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 108.155g/mol |
| Monoisotopic Mass | 108.025g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 41.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.8 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H311-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P280-P305+P351+P338-P312 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

