| CAS Number | 90196-84-2 |
| Catalog Number | AG006J1T(AGN-PC-0WO1WR) |
| Chemical Name | 2-(6-Methylpyridin-3-yl)ethanamine |
| IUPAC Name | 2-(6-methylpyridin-3-yl)ethanamine |
| InChI | InChI=1S/C8H12N2/c1-7-2-3-8(4-5-9)6-10-7/h2-3,6H,4-5,9H2,1H3 |
| InChI Key | YTAUZLFLNPDEER-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09924568 |
| Molecular Formula | C8H12N2 |
| Molecular Weight | 136.1943 |
| SMILES | CC1=CC=C(C=N1)CCN |
| Synonyms | 2-(6-methylpyridin-3-yl)ethan-1-amine,
2-(6-methylpyridin-3-yl)ethanamine,
90196-84-2,
AC1Q2P2D,
SCHEMBL3628464,
CTK5G7494,
3-Pyridineethanamine, 6-methyl-,
DTXSID80630329,
ZINC5588123,
MFCD09924568,
AKOS010129030,
AB55173,
MCULE-3192049047,
NE36816,
BS-13296,
EN300-74344,
Z600584220,
|
| Complexity | 93.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 136.1g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 136.198g/mol |
| Monoisotopic Mass | 136.1g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number