
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 93-14-1 |
| Catalog Number | AG006IAX(AGN-PC-07A1ZS) |
| Chemical Name | Guaifenesin |
| EC Number | 202-222-5 |
| IUPAC Name | 3-(2-methoxyphenoxy)propane-1,2-diol |
| InChI | InChI=1S/C10H14O4/c1-13-9-4-2-3-5-10(9)14-7-8(12)6-11/h2-5,8,11-12H,6-7H2,1H3 |
| InChI Key | HSRJKNPTNIJEKV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00016873 |
| Molecular Formula | C10H14O4 |
| Molecular Weight | 198.2158 |
| RTECS Number | TY8400000 |
| SMILES | OCC(O)COC1=CC=CC=C1OC |
| Synonyms | Breonesin,
Ether, Guaiacol Glyceryl,
Glycerol Guaiacolate,
Glyceryl Ether, Guaiacol,
Guaiacol Glyceryl Ether,
Guaiacolate, Glycerol,
Guaifenesin,
Guaiphenesin,
Guaiphenezine,
Guiatuss,
Humibid,
Hytuss,
My 301,
My-301,
My301,
Scott Tussin,
Scott-Tussin,
ScottTussin,
guaifenesin,
93-14-1,
Guaiphenesin,
Guaiacol glyceryl ether,
Glycerol guaiacolate,
GLYCERYL GUAIACOLATE,
Guaiphenesine,
Methphenoxydiol,
Aeronesin,
Breonesin,
Bronchol,
Aresol,
Propanosedyl,
Calmipan,
Cortussin,
Dorassin,
Flartussin,
Guaiacuran,
Guaiacurane,
Guaiamar,
Guaianesin,
Guaiphesin,
Myocaine,
Myoscain,
Creson,
Gaiamar,
Hytuss,
Myocain,
Reduton,
Dilyn,
Glycerin guaiacolate,
Glyceryl guaiacol,
Methoxypropanediol,
Metossipropandiolo,
Metfenossidiolo,
Amonidrin,
Glycotuss,
Guajacuran,
Guajamar,
Guayanesin,
Guiaphenesin,
Hustodil,
Mintosyl,
Miocaina,
Miocurin,
Miorelax,
Mucostop,
Muskurelax,
Myorelax,
Myoscaine,
Neuroton,
Neurotone,
Reorganin,
Respenyl,
Ritussin,
Robitussin,
Tenntuss,
Glyceryl guaicolate,
Glyceryl guiacolate,
Guanar,
Mucinex,
Oresol,
Oreson,
Respil,
Sirotol,
Gvaja,
Resil,
Resyl,
Tolyn,
Tulyl,
Tulyn,
3-(o-Methoxyphenoxy)-1,2-propanediol,
Guaiacol glycerol ether,
Guaiacolglicerinetere,
Guaia-rom,
Relaxil G,
Relaxyl-G,
3-(2-methoxyphenoxy)propane-1,2-diol,
Guaicol glyceryl ether,
Gnaifenesin,
Guaifenesine,
Glyceryl guaiacyl ether,
Guaiacyl glyceryl ether,
Guaicol glycerine ether,
Hustosil,
Organidin NR,
o-Methoxyphenyl glyceryl ether,
Glycero-guaiacol ether,
3-(2-Methoxyphenoxy)-1,2-propanediol,
Guaiacol glycerin ether,
Guaifenesinum,
Amonidren,
Pneumomist,
1,2-Propanediol, 3-(2-methoxyphenoxy)-,
Trecid,
Glycerylguaiacol,
Glycerin monoguaiacol ether,
Guajacol-glycerinaether,
Glyceryl guaiacol ether,
3-o-Methoxyphenoxypropane 1:2-diol,
Glyceryl guaiacolate ether,
Glycerol mono(2-methoxyphenyl) ether,
Equicol,
Glycodex,
Guiatuss,
Actifed C,
Guaiacolic acid, ester with glycerol,
Colrex expectorant,
MY 301,
SL-90,
XL-90,
alpha-Glyceryl guaiacol ether,
1,2-Dihydroxy-3-(2-methoxyphenoxy)propane,
Tenntus,
alpha-Glyceryl guaiacolate ether,
Glycerinmonoguaiacol ether,
G 87,
1,2-Propanediol, 3-(o-methoxyphenoxy)-,
Benylin-E,
Lufyllin-GG,
Aether glycerinoguaiacolicus,
Glycerol-alpha-guajakolether,
Guaifenesine [INN-French],
Guaifenesinum [INN-Latin],
Guajacol-alpha-glycerinether,
Tedral Expectorant,
(component of) Deconsal II,
Glycerol alpha-guiacyl ether,
Guaifenesina [INN-Spanish],
MY-301,
Glycerol alpha-guaiacyl ether,
Tussi-Organidin NR,
component of Quibron,
3-(o-Methoxyphenoxy)-propanediol-1,2,
component of Hycotuss,
Glycerol .alpha.-guiacyl ether,
.alpha.-Glyceryl guaiacol ether,
Glycerol .alpha.-guaiacyl ether,
Guajacol-.alpha.-glycerin-ether,
Isoclor Expectorant C,
component of Brondecon,
Glycerol alpha-monoguaiacol ether,
Glycerol-alpha-monoguaiacol ether,
Guajacol-glycerinaether [German],
Tussi-Organidin-S NR,
HSDB 3089,
.alpha.-Glyceryl guaiacolate ether,
C10H14O4,
Glycerol .alpha.-monoguaiacol ether,
Glycerol mono(2-methoxyphenyl)ether,
Guaifenesin(Guaiphenesin),
component of Quibron Plus,
EINECS 202-222-5,
Glycerol-alpha-guajakolether [Czech],
MFCD00016873,
NSC 62112,
1,2,3-Propanetriol, ether with 2-methoxyphenol,
Glycerol alpha-(o-methoxyphenyl)ether,
Guaifenesin (Guaiphenesin),
Glycerol alpha-(o-methoxyphenyl) ether,
Glycerol alpha-(2-methoxyphenyl) ether,
BRN 2049375,
Glycerol .alpha.-(o-methoxyphenyl)ether,
Glycerol .alpha.-(2-methoxyphenyl) ether,
AI3-24947,
component of Colrex Expectorant,
2-G,
2/G,
HSRJKNPTNIJEKV-UHFFFAOYSA-N,
NSC62112,
3-[o-Methoxyphenoxy]-1,2-propanediol,
GGE,
3-(2-Methoxy-phenoxy)-propane-1,2-diol,
DSSTox_CID_3114,
(+-)-3-(o-Methoxyphenoxy)-1,2-propanediol,
DSSTox_RID_76881,
DSSTox_GSID_23114,
Fenesin,
1,2-Propanediol, 3-(2-methoxyphenoxy)- (+-)-,
W-100252,
Guaifenesina,
Guaiphenezine,
Humibid,
Tussin,
Scott-Tussin,
SR-01000737186,
Halotussin,
Genatuss,
Glytuss,
glycerin ether,
Glyc,
Guaifenesin [USAN:INN:JAN],
Uni-tussin,
Guaifenesin-d3,
Humibid Sprinkle,
Actifed-C,
Anti-Tuss,
Sinumist-SR,
Q-Tussin,
Guaifenesin,(S),
Gee-Gee,
CAS-93-14-1,
Touro EX,
Humibid L.A,
NCGC00016350-01,
Hustosil (TN),
Hytuss-2X,
Diabetic Tussin EX,
Naldecon Senior EX,
Prestwick_231,
Balminil Expectorant,
Calmylin Expectorant,
Entex (Salt/Mix),
HUMABID,
Dimacol (Salt/Mix),
Kwelcof (Salt/Mix),
(2R)-3-(2-methoxyphenoxy)propane-1,2-diol,
Guaifenesin Dc 95%,
Hycotuss (Salt/Mix),
Guaifenesin [USAN:USP:INN:BAN:JAN],
Brondecon (Salt/Mix),
Congestac (Salt/Mix),
Triaminic (Salt/Mix),
Dilor G (Salt/Mix),
PubChem21966,
Scot-tussin Expectorant,
Spectrum_000835,
Pneumomist (Salt/Mix),
Q-Tussin (Salt/Mix),
Glycerol-a-guajakolether,
Mucinex D (Salt/Mix),
ROBITUSSIN (TN),
Glycerol a-guiacyl ether,
Tussar-2 (Salt/Mix),
Brexin EX (Salt/Mix),
Tussar SF (Salt/Mix),
a-Glyceryl guaiacol ether,
Glycerol a-guaiacyl ether,
Mucinex DM (Salt/Mix),
Prestwick0_000776,
Prestwick1_000776,
Prestwick2_000776,
Prestwick3_000776,
Spectrum2_001104,
Spectrum3_000444,
Spectrum4_000566,
Spectrum5_000758,
Lufyllin-GG (Salt/Mix),
Naldecon-EX (Salt/Mix),
CHEMBL980,
Theolair Plus (Salt/Mix),
Robitussin CF (Salt/Mix),
SCHEMBL4321,
a-Glyceryl guaiacolate ether,
Neothylline-GG (Salt/Mix),
Oprea1_193170,
Pneumotussin HC (Salt/Mix),
WLN: Q1YQ1OR BO1,
1, 3-(o-methoxyphenoxy)-,
Bronkaid Caplets (Salt/Mix),
BSPBio_000852,
BSPBio_002088,
Glycerol a-monoguaiacol ether,
KBioGR_000972,
KBioSS_001315,
Slo-Phyllin GG (Salt/Mix),
4-06-00-05576 (Beilstein Handbook Reference),
KSC492I9H,
MLS000028402,
1, 3-(2-methoxyphenoxy)-,
DivK1c_000248,
SPECTRUM1500321,
Glycerol-.alpha.-guajakolether,
SPBio_001208,
SPBio_002791,
PV Tussin Tablet (Salt/Mix),
Tedral Expectorant (Salt/Mix),
AC1L1G42,
BPBio1_000938,
CHEBI:5551,
GTPL7617,
Guaifenesin (JP17/USP/INN),
DTXSID5023114,
Guaiphenesin;Glyceryl guaiacolate,
Tussi-Organidin NR (Salt/Mix),
CTK3J2493,
HMS500M10,
KBio1_000248,
KBio2_001315,
KBio2_003883,
KBio2_006451,
KBio3_001308,
KS-00000KTG,
Contac Cough Formula (Salt/Mix),
Ru-Tuss DE Tablets (Salt/Mix),
Glycerol a-(o-methoxyphenyl)ether,
NINDS_000248,
HMS1570K14,
HMS1920B15,
HMS2090K20,
HMS2091H21,
HMS2097K14,
HMS2231M20,
HMS3369E03,
HMS3369N15,
HMS3651I17,
HMS3714K14,
Isoclor Expectorant C (Salt/Mix),
Pharmakon1600-01500321,
Polaramine Expectorant (Salt/Mix),
AC1Q4765,
Glycerol a-(2-methoxyphenyl) ether,
HY-B0264,
ZX-AT008120,
Tox21_110389,
Tox21_302094,
ANW-43892,
BBL009981,
CCG-39687,
NSC-62112,
NSC757052,
s1740,
STK365152,
Glycerol, 1-(2-methoxyphenyl) ether,
AKOS005435152,
Tox21_110389_1,
ACN-046918,
API0000027,
CS-2251,
DB00874,
KS-5306,
MCULE-8909929116,
NSC-757052,
OR18315,
RTR-029185,
Guaiacol glyceryl ether, >=98% (GC),
IDI1_000248,
3-(2-Methoxyphenoxy)-1, 2-propanediol,
NCGC00094689-01,
NCGC00094689-02,
NCGC00094689-03,
NCGC00094689-04,
NCGC00094689-06,
NCGC00255343-01,
AC-26819,
AK402920,
AN-24254,
K695,
SC-18081,
SMR000058387,
SBI-0051397.P003,
AB2000264,
LS-120551,
LS-120552,
TR-029185,
AB00052006,
FT-0613565,
G0159,
ST50330628,
SW196538-3,
1,3-Propanetriol, ether with 2-methoxyphenol,
D00337,
J10304,
3-(2-Methoxyphenoxy)-1,2-propanediol, 99+%,
3-{[2-(methyloxy)phenyl]oxy}propane-1,2-diol,
AB00052006-10,
AB00052006-11,
AB00052006_12,
AB00052006_13,
3 - (2 - Methoxyphenoxy) - 1, 2 - propanediol,
I01-6723,
SR-01000737186-2,
SR-01000737186-3,
BRD-A90515964-001-05-8,
BRD-A90515964-001-09-0,
Guaifenesin, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Guaifenesin, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Guaifenesin, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
Guaifenesin for peak identification, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
InChI=1/C10H14O4/c1-13-9-4-2-3-5-10(9)14-7-8(12)6-11/h2-5,8,11-12H,6-7H2,1H,
Tolseron,
Brondecon,
Congestac,
Hycotuss,
Triaminic,
Dimacol,
Kwelcof,
Entex,
Coricidin Syrup,
Theolair Plus,
Pneumotussin HC,
Neothylline-GG,
Bronkaid Caplets,
Robitussin CF,
Robitussin DM,
Robitussin PE,
Donatuss,
Mucinex D,
Naldecon-CX,
Naldecon-DX,
Naldecon-EX,
Nasatab LA,
ScottTussin,
guaifenesin-,
Brexin EX,
Tussar SF,
Dilor G,
Slo-Phyllin GG,
PV Tussin Tablet,
Mixture Name,
Scott Tussin,
component of Trind,
Tussar-2,
Histalet X Tablets,
p-Cresyl acetate,
Mucinex DM,
Ru-Tuss Expectorant,
Sudafed Cough Syrup,
Contac Cough Formula,
Ru-Tuss DE Tablets,
Polaramine Expectorant,
Guajakolglycerinether,
component of Trind-DM,
Sudafed Cold and Cough,
Tussi-Organidin DM NR,
Guaiacolate, Glycerol,
Robitussin Cold & Cough,
Tussi-Organidin DM-S NR,
Ether, Guaiacol Glyceryl,
Glyceryl Ether, Guaiacol,
Robitussin Severe Congestion,
UNII-495W7451VQ,
Bayer Select Head & Chest Cold,
My301,
Contac Cough & Sore Throat Formula,
CID3516,
DRG-0160,
Sudafed Cold and Cough (Salt/Mix),
ZINC00394284,
1,2-propanodiol,3-(o-metoxifenoxi),
3-(o-Methoxyphenoxy)-1 2-propanediol,
495W7451VQ,
C10-H14-O4,
CS-O-01591,
3-(2-Methoxyphenoxy)-1 2-propanediol,
1,2-propanodiol, 3-(2-metoxifenoxi)-,
12-Dihydroxy-3-(2-methoxyphenoxy)propane,
1,2-dihidroxi-3-(2-Metoxifenoxi) propano,
Glyceryl guaiacolate, 99% - 100G 100g,
12-Propanediol 3-(o-methoxyphenoxy)-(6CI8CI),
GGG,
D006140,
( inverted exclamation markA)-3-(o-Methoxyphenoxy)-1,2-propanediol,
1189924-85-3,
|
| Complexity | 151 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 198.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 198.218g/mol |
| Monoisotopic Mass | 198.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 58.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.4 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H301-H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P301+P310a-P321-P405-P501a-P301+P312+P330-P305+P351+P338-P264-P270-P501 |
| Signal Words | danger |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

