| CAS Number | 910251-10-4 |
| Catalog Number | AG006FJI(AGN-PC-0WAEVI) |
| Chemical Name | Potassium (tert-butoxymethyl)trifluoroborate |
| IUPAC Name | potassium;trifluoro-[(2-methylpropan-2-yl)oxymethyl]boranuide |
| InChI | InChI=1S/C5H11BF3O.K/c1-5(2,3)10-4-6(7,8)9;/h4H2,1-3H3;/q-1;+1 |
| InChI Key | XBEPCFNGTDJTIY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11505924 |
| Molecular Formula | C5H11BF3KO |
| Molecular Weight | 194.0447 |
| SMILES | F[B-](F)(COC(C)(C)C)F.[K+] |
| Synonyms | Potassium (tert-butoxymethyl)trifluoroborate,
910251-10-4,
POTASSIUM TERT-BUTOXYMETHYLTRIFLUOROBORATE,
SCHEMBL2370802,
CTK8E9124,
DTXSID80670583,
XBEPCFNGTDJTIY-UHFFFAOYSA-N,
MFCD11505924,
AKOS013015194,
RTR-028543,
TR-028543,
C-2291,
potassium [(tert-butoxy)methyl]trifluoroboranuide,
Potassium (tert-butoxymethyl)trifluoroborate, 95%,
Potassium (tert-butoxymethyl)(trifluoro)borate(1-),
|
| Complexity | 109 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 194.049g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 194.046g/mol |
| Monoisotopic Mass | 194.049g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 9.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
warning
|
Certificate of Analysis
Lot Number