| CAS Number | 93547-88-7 |
| Catalog Number | AG006F61(AGN-PC-0JTPNI) |
| Chemical Name | Silanol, (1,1-dimethylethyl)diphenyl- |
| IUPAC Name | tert-butyl-hydroxy-diphenylsilane |
| InChI | InChI=1S/C16H20OSi/c1-16(2,3)18(17,14-10-6-4-7-11-14)15-12-8-5-9-13-15/h4-13,17H,1-3H3 |
| InChI Key | UNAYGNMKNYRIHL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30533876 |
| Molecular Formula | C16H20OSi |
| Molecular Weight | 256.4149 |
| SMILES | C(C)(C)(C)[Si](O)(C1=CC=CC=C1)C1=CC=CC=C1 |
| Synonyms | Silanol, (1,1-dimethylethyl)diphenyl-,
93547-88-7,
UNAYGNMKNYRIHL-UHFFFAOYSA-N,
TBDPSOH,
AC1LCWQO,
ACMC-20lxr0,
tert-butyldiphenylsilanol,
t-Butyl-diphenyl-silanol,
SCHEMBL152027,
tert-Butyl(diphenyl)silanol #,
tert-butyl-hydroxy-diphenylsilane,
CTK3G9577,
DTXSID40345922,
tert-Butyl(diphenyl)silanol,
CID608071,
Silanol,(1,1-dimethylethyl)diphenyl-,
|
| Complexity | 239 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 256.128g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 256.42g/mol |
| Monoisotopic Mass | 256.128g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number