| CAS Number | 69075-47-4 |
| Catalog Number | AG006DIS(AGN-PC-0OGP72) |
| Chemical Name | Cytidine, 2'-deoxy-5-ethynyl- |
| IUPAC Name | 4-amino-5-ethynyl-1-[(2R,4S,5R)-4-hydroxy-5-(hydroxymethyl)oxolan-2-yl]pyrimidin-2-one |
| InChI | InChI=1S/C11H13N3O4/c1-2-6-4-14(11(17)13-10(6)12)9-3-7(16)8(5-15)18-9/h1,4,7-9,15-16H,3,5H2,(H2,12,13,17)/t7-,8+,9+/m0/s1 |
| InChI Key | HMJSYXIPNSASJY-DJLDLDEBSA-N |
| MDL Number | MFCD22417249 |
| Molecular Formula | C11H13N3O4 |
| Molecular Weight | 251.2386 |
| SMILES | OC[C@@H]1[C@H](C[C@H](N2C(N=C(C(C#C)=C2)N)=O)O1)O |
| Synonyms | 5-ethynyl-2'-deoxycytidine,
5-Ethynyl-2'-deoxycytidine,
Cytidine, 2'-deoxy-5-ethynyl-,
69075-47-4,
5-Ethynyl-2-deoxycytidine,
2'-deoxy-5-ethynylcytidine,
SCHEMBL6906161,
CTK1J1481,
DTXSID10567311,
MFCD22417249,
ZINC34440072,
AKOS027253006,
5-Ethynyl-2'-deoxycytidine, (EdC), AldrichCPR,
J-700090,
|
| Complexity | 476 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 251.091g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 251.242g/mol |
| Monoisotopic Mass | 251.091g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 108A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number