
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 943-28-2 |
| Catalog Number | AG006BYM(AGN-PC-0ONUZH) |
| Chemical Name | Cyclohexanecarboxylicacid, 4-(1,1-dimethylethyl)-, cis- |
| EC Number | 611-163-8 |
| IUPAC Name | 4-tert-butylcyclohexane-1-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C11H20O2/c1-11(2,3)9-6-4-8(5-7-9)10(12)13/h8-9H,4-7H2,1-3H3,(H,12,13) |
| InChI Key | QVQKEGYITJBHRQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08276286 |
| Molecular Formula | C11H20O2 |
| Molecular Weight | 184.2753 |
| SMILES | OC(=O)[C@@H]1CC[C@@H](CC1)C(C)(C)C |
| Synonyms | 943-29-3,
trans-4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid,
4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid,
5451-55-8,
943-28-2,
cis-4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(tert-Butyl)cyclohexanecarboxylic acid,
4-(tert-butyl)cyclohexanecarboxylic acid,
4-tert-Butylcyclohexane-1-carboxylic acid,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-(1,1-dimethylethyl)-, cis-,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-(1,1-dimethylethyl)-,
cis-4-tert-Butylcyclohexane carboxylic acid,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-(1,1-dimethylethyl)-, trans-,
QVQKEGYITJBHRQ-DTORHVGOSA-N,
QVQKEGYITJBHRQ-KYZUINATSA-N,
QVQKEGYITJBHRQ-UHFFFAOYSA-N,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-tert-butyl-, cis-,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-tert-butyl-, trans-,
trans-4-tert-Butylcyclohexanoic acid,
MFCD00042622,
Cis-4-(tert-butyl)cyclohexanecarboxylic acid,
Cyclohexanecarboxylicacid, 4-(1,1-dimethylethyl)-, cis-,
4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid #,
ACMC-20amak,
PubChem2497,
ACMC-209rrg,
ACMC-209rrh,
AC1Q1MFA,
ChemDiv2_003455,
AC1Q1MF9,
SCHEMBL503482,
SCHEMBL1835961,
SCHEMBL3514603,
SCHEMBL14540601,
SCHEMBL17935778,
CHEBI:87689,
CTK1H5197,
CTK3I7789,
CTK3I8399,
KS-00000GFK,
DTXSID70241408,
HMS1378N01,
4-t-butylcyclohexanecarboxylic acid,
AC1L3981,
KS-000014XL,
NSC52180,
NSC52181,
ZINC1683860,
4-tert-butylcyclohexancarboxilic acid,
4-tert-butylcyclohexylcarboxylic acid,
ANW-40250,
ANW-40251,
CB-237,
GEO-02474,
MFCD00466237,
MFCD08276286,
NSC-52180,
NSC-52181,
NSC176105,
NSC176107,
SBB065947,
AKOS000120233,
AKOS015837821,
AKOS015837823,
ZINC100026204,
ZINC100026462,
4-t-butylcyclohexane-1-carboxylic acid,
4-tert-butyl-cyclohexanecarboxylic acid,
4-tert-butylcyclohexane carboxylic acid,
4-tert-butylcyclohexane-carboxylic acid,
AB06262,
MCULE-5059235697,
NSC-176105,
NSC-176107,
VZ29732,
VZ33951,
KS-0000120I,
cis-4-tert-ButylcyclohexanecarboxylicAcid,
trans-4-t-butylcyclohexanecarboxylic acid,
4-tert-butyl-1-cyclohexanecarboxylic acid,
AJ-29780,
AK-86913,
AN-48125,
AS-17248,
SC-97402,
SY102581,
U024,
4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid,c&t,
DB-052595,
DB-057491,
TR-029499,
TR-029500,
TR-037049,
4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid, 99%,
B1285,
B2631,
CS-0081079,
EU-0099985,
FT-0619506,
FT-0633170,
ST50307461,
trans-4-tert-butyl-cyclohexanecarboxylic acid,
4-tert-butylcyclohexanecarboxylic acid (trans),
MFCD00466237 (97%),
(1r,4r)-4-tert-butylcyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-tert-butylcyclohexane-1-carboxylic acid,
trans-4-(dimethylethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
4beta-tert-Butylcyclohexane-1alpha-carboxylic acid,
A830221,
Cyclohexanecarboxylic acid,1-dimethylethyl)-, cis-,
SR-01000597228,
4alpha-tert-Butylcyclohexane-1alpha-carboxylic acid,
Cyclohexanecarboxylic acid,1-dimethylethyl)-, trans-,
I04-0912,
J-660041,
S04-0101,
SR-01000597228-1,
TRANS-4-TERT-BUTYLCYCLOHEXANE CARBOXYLIC ACID,
Trans-4-(1,1-dimethylethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid methyl ester,c&t,
4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid pure trans isomer,
Z219997504,
(1S,4S)-4-TERT-BUTYLCYCLOHEXANE-1-CARBOXYLIC ACID,
4-tert-ButylcyclohexanecarboxylicAcid(cis-andtrans-mixture),
Cyclohexanecarboxylicacid, 4-(1,1-dimethylethyl)-, trans-,
4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid, purum, >=98.0% (T),
4-tert-Butylcyclohexanecarboxylic acid (cis- and trans- mixture),
4-TERT-BUTYLCYCLOHEXANECARBOXYLIC ACID, PREDOMINANTLY TRANS,
3-{[(4-chlorobenzyl)oxy]methyl}-5-[(2,5-dimethoxyphenyl)sulfonyl]-1-methyl-4,5,6,7-tetrahydro-1H-pyrazolo[4,3-c]pyridine,
Cyclohexanecarboxylic acid, cis-,
Cyclohexanecarboxylic acid, trans-,
C11H20O2,
CID136759,
ACN-037157,
CB10081,
trans-4-tert-Butylcyclohexanecarboxylicacid,
4-TERT-BUTYLCYCLOHEXANECARBOXYLICACID,
4-TERT-BUTYCYCLOHEXANECARBOXYLIC ACID,
trans-4-(tert-Butyl)cyclohexanecarboxylicacid,
|
| Complexity | 183 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 184.146g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 184.279g/mol |
| Monoisotopic Mass | 184.146g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319 |
| Precuationary statements | P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

