| CAS Number | 93911-12-7 |
| Catalog Number | AG006BK8(AGN-PC-0W3HXK) |
| Chemical Name | Tridecyl beta-d-maltopyranoside |
| IUPAC Name | (2R,3R,4S,5S,6R)-2-[(2R,3S,4R,5R,6R)-4,5-dihydroxy-2-(hydroxymethyl)-6-tridecoxyoxan-3-yl]oxy-6-(hydroxymethyl)oxane-3,4,5-triol |
| InChI | InChI=1S/C25H48O11/c1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-33-24-22(32)20(30)23(17(15-27)35-24)36-25-21(31)19(29)18(28)16(14-26)34-25/h16-32H,2-15H2,1H3/t16-,17-,18-,19+,20-,21-,22-,23-,24-,25-/m1/s1 |
| InChI Key | JZPRPDMVGIRGBV-IYBATYGCSA-N |
| MDL Number | MFCD08062386 |
| Molecular Formula | C25H48O11 |
| Molecular Weight | 524.6420 |
| SMILES | O[C@H]1[C@@H]([C@H](O[C@H]([C@@H]1O)OCCCCCCCCCCCCC)CO)O[C@H]1O[C@@H]([C@H]([C@@H]([C@H]1O)O)O)CO |
| Synonyms | Tridecyl b-D-maltopyranoside,
93911-12-7,
Tridecyl beta-D-maltopyranoside,
Tridecyl |A-D-maltoside,
n-Tridecyl |A-D-maltopyranoside,
CTK8G3594,
DTXSID40432745,
n-Tridecyl beta-D-maltopyranoside,
ZINC101278072,
Tridecyl beta-D-maltoside, >=99.0% (TLC),
W-204093,
Tridecyl 4-O-alpha-D-glucopyranosyl-beta-D-glucopyranoside,
Tridecyl 4-O-(alpha-D-glucopyranosyl)-beta-D-glucopyranoside,
TRIDECYL MALTOSIDE-SOL-GRADE,
MFCD08062386,
CID9914777,
CID 9914777,
|
| Complexity | 568 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 524.32g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 524.648g/mol |
| Monoisotopic Mass | 524.32g/mol |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Topological Polar Surface Area | 179A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number