
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 70-18-8 |
| Catalog Number | AG006BC6(AGN-PC-0TXUVC) |
| Chemical Name | L-Glutathione reduced |
| EC Number | 200-725-4 |
| IUPAC Name | (2S)-2-amino-5-[[(2R)-1-(carboxymethylamino)-1-oxo-3-sulfanylpropan-2-yl]amino]-5-oxopentanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H17N3O6S/c11-5(10(18)19)1-2-7(14)13-6(4-20)9(17)12-3-8(15)16/h5-6,20H,1-4,11H2,(H,12,17)(H,13,14)(H,15,16)(H,18,19)/t5-,6-/m0/s1 |
| InChI Key | RWSXRVCMGQZWBV-WDSKDSINSA-N |
| MDL Number | MFCD00065939 |
| Molecular Formula | C10H17N3O6S |
| Molecular Weight | 307.3235 |
| NSC Number | 758199 |
| SMILES | O=C(O)[C@@H](N)CCC(N[C@@H](CS)C(NCC(O)=O)=O)=O |
| UNII | GAN16C9B8O |
| Synonyms | gamma L Glu L Cys Gly,
gamma L Glutamyl L Cysteinylglycine,
gamma-L-Glu-L-Cys-Gly,
gamma-L-Glutamyl-L-Cysteinylglycine,
Glutathione,
Glutathione, Reduced,
Reduced Glutathione,
glutathione,
70-18-8,
L-Glutathione,
Glutathion,
Isethion,
Tathion,
Glutathione-SH,
Glutinal,
reduced glutathione,
L-Glutathione reduced,
Deltathione,
Neuthion,
Copren,
Glutide,
Tathione,
Triptide,
Ledac,
GSH,
Glutatione,
Glutatiol,
Panaron,
gamma-L-Glutamyl-L-cysteinylglycine,
Glutathione SH,
L-Glutatione,
Agifutol S,
Glutathione (reduced),
L-gamma-glutamyl-L-cysteinylglycine,
gamma-L-glutamyl-L-cysteinyl-glycine,
5-L-Glutamyl-L-cysteinylglycine,
Glutathione [JAN],
L-Glutathione, reduced,
gamma-L-Glutamylcysteinylglycine,
glutathione red,
red. glutathione,
Bakezyme RX,
UNII-GAN16C9B8O,
(S)-2-Amino-5-(((R)-1-((carboxymethyl)amino)-3-mercapto-1-oxopropan-2-yl)amino)-5-oxopentanoic acid,
L-Glutathione reduce,
Glycine, L-gamma-glutamyl-L-cysteinyl-,
CCRIS 2094,
N-(N-gamma-L-Glutamyl-L-cysteinyl)glycine,
N-(N-L-gamma-Glutamyl-L-cysteinyl)glycine,
glutathione reduced,
glycine, N-(N-L-gamma-glutamyl-L-cysteinyl)-,
EINECS 200-725-4,
MFCD00065939,
NSC 400639,
GAN16C9B8O,
L-glutamyl-L-cysteinylglycine,
Glycine, L-.gamma.-glutamyl-L-cysteinyl-,
CHEBI:16856,
RWSXRVCMGQZWBV-WDSKDSINSA-N,
(2S)-2-amino-5-[[(2R)-1-(carboxymethylamino)-1-oxo-3-sulfanylpropan-2-yl]amino]-5-oxopentanoic acid,
DSSTox_CID_3101,
DSSTox_RID_76875,
DSSTox_GSID_23101,
[Glu(-Cys)]n-Gly,
phytochelatins,
Phytochelatin,
(2S)-2-amino-4-{[(1R)-1-[(carboxymethyl)carbamoyl]-2-sulfanylethyl]carbamoyl}butanoic acid,
CAS-70-18-8,
(S)-2-Amino-5-((R)-1-(carboxymethylamino)-3-mercapto-1-oxopropan-2-ylamino)-5-oxopentanoic acid,
Glutathione, 98%, for analysis, reduced,
Glycine, N-(N-L-.gamma.-glutamyl-L-cysteinyl)-,
SR-05000002567,
Glutathione [BAN:JAN],
ReadiSorb,
Glutathione;,
NSC400639,
1lbk,
NCGC00094976-01,
AK-48453,
Tathion (TN),
GLUTHATHIONE,
Glutathione (JP17),
PubChem20020,
Spectrum_000419,
1oe7,
1oe8,
1r4w,
C(N-.gamma.Glu-)G,
Reduced Glutathione,(S),
Spectrum2_001500,
Spectrum3_000946,
Spectrum4_001056,
Spectrum5_000940,
Glutathione, Reduced Form,
L-Glutathione reduced form,
bmse000185,
bmse000952,
bmse000956,
Glutathione (Reduced type),
AC1L3Z9S,
Cys(N-.gamma.Glu-)-Gly,
SCHEMBL9167,
CHEMBL1543,
KBioGR_001352,
KBioSS_000899,
KSC377E2T,
MLS001333069,
DivK1c_000075,
SPECTRUM1502248,
SPBio_001519,
GTPL6737,
DTXSID6023101,
L-?-glutamyl-L-cysteinylglycine,
L-Glutathione reduced, 97.0%,
CHEBI:60836,
CTK2H7229,
HMS500D17,
KBio1_000075,
KBio2_000899,
KBio2_003467,
KBio2_006035,
KBio3_002012,
KS-00000GCC,
(gamma-Glutamylcysteine)n-glycine,
L-g-glutamyl-L-cysteinyl-glycine,
L-?-glutamyl-L-cysteinyl-glycine,
NINDS_000075,
HMS1921N22,
Pharmakon1600-01502248,
Poly(gamma-glutamylcysteine)glycine,
HY-D0187,
L-Glutathione reduced, >=98.0%,
ZINC3830891,
gam.-L-Glutamyl-L-cysteinyl-glycine,
Tox21_111371,
ANW-43980,
BDBM50422268,
CCG-38876,
L-gamma-glutamyl-L-cysteinyl-glycine,
NSC758199,
s4606,
AKOS015999135,
Tox21_111371_1,
CS-7948,
DB00143,
MCULE-3371744018,
NSC-758199,
RP17794,
SDCCGMLS-0066687.P001,
.gamma.-L-Glutamyl-L-cysteinyl-glycine,
IDI1_000075,
N-(N-L-?-Glutamyl-L-cysteinyl)glycine,
Pharm Biol 11: 539 (1968),
SMP1_000247,
NCGC00264046-02,
AJ-45768,
BC209606,
DS-14675,
LS-72665,
SC-18300,
SMR000857220,
ST097777,
SBI-0051743.P002,
AB2000729,
AX8132398,
L-Glutathione reduced, BioXtra, >=98.0%,
B7775,
FT-0627837,
G0074,
ST24026560,
98726-08-0,
Glycine, N-(N-L-gamma-glutamyl-L-cysteinyl),
N-(N-L-.gamma.-Glutamyl-L-cysteinyl)glycine,
A16158,
C00051,
C02471,
D00014,
G-3980,
Y-8983,
AB00443568_03,
Glycine, N-(N-L- gamma-glutamyl-L-cysteinyl)-,
C-33528,
SR-05000002567-1,
SR-05000002567-2,
L-Glutathione reduced, Vetec(TM) reagent grade, >=98%,
Z2183947556,
Glutathione, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Glutathione, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Glutathione, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
L-Glutathione reduced, cell culture tested, BioReagent, >=98.0%, powder,
N5-((R)-1-((carboxymethyl)amino)-3-mercapto-1-oxopropan-2-yl)-L-glutamine,
(2S)-2-Amino-5-[[(2R)-1-(carboxymethylamino)-1-oxo- 3-sulfanylpropan-2-yl]amino]-5-oxopentanoic acid,
4-(N-{(1R)-1-[N-(carboxymethyl)carbamoyl]-2-sulfanylethyl}carbamoyl)(2S)-2-ami nobutanoic acid,
Glutathione reducede,
glutathione disulfide,
Glutathione, Reduced,
GLUTARIC ACID,
L-Glutathione Readuced,
gamma L Glu L Cys Gly,
gamma-L-Glu-L-Cys-Gly,
?-Glutamylcysteinylglycine,
gamma-Glutamylcysteinylglycine,
D02HFD,
?-L-Glutamyl-L-cysteinylglycine,
C10H17N3O6S,
|A-L-Glutamyl-L-cysteinylglycine,
L(-)-Glutathione (reduced form),
L-Glutathione, reduced, 97% 5g,
gamma L Glutamyl L Cysteinylglycine,
C10-H17-N3-O6-S,
CID124886,
ACN-044346,
CB10315,
Glicina, l-gamma-glutamil-l-cisteinil-,
|A-L-Glutamyl-L-cysteinyl-glycine; GSH,
Glycine, N-(N-L-?-glutamyl-L-cysteinyl)-,
Glutathione (Reduced) 99% for biochemistry 1gm,
D005978,
L-Glutathione, 99%, for analysis, reduced - 1G 1g,
106272-20-2,
95687-20-0,
GDN,
|
| Complexity | 389 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 307.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 307.321g/mol |
| Monoisotopic Mass | 307.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Topological Polar Surface Area | 160A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -4.5 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

