
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 99614-02-5 |
| Catalog Number | AG0065JS(AGN-PC-0W9MM0) |
| Chemical Name | 9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl]-2,3,4,9-tetrahydro-1H-carbazol-4-one |
| IUPAC Name | 9-methyl-3-[(2-methylimidazol-1-yl)methyl]-2,3-dihydro-1H-carbazol-4-one |
| InChI | InChI=1S/C18H19N3O/c1-12-19-9-10-21(12)11-13-7-8-16-17(18(13)22)14-5-3-4-6-15(14)20(16)2/h3-6,9-10,13H,7-8,11H2,1-2H3 |
| InChI Key | FELGMEQIXOGIFQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00764297 |
| Molecular Formula | C18H19N3O |
| Molecular Weight | 293.3630 |
| SMILES | O=C1C(CN2C=CN=C2C)CCC(N3C)=C1C4=C3C=CC=C4 |
| Synonyms | Dihydrate, Ondansetron Monohydrochloride,
GR 38032F,
GR-38032F,
GR38032F,
Hydrochloride, Ondansetron,
Monohydrochloride Dihydrate, Ondansetron,
Monohydrochloride, Ondansetron,
Ondansetron,
Ondansetron Hydrochloride,
Ondansetron Monohydrochloride,
Ondansetron Monohydrochloride Dihydrate,
Ondansetron, (+,-)-Isomer,
Ondansetron, (R)-Isomer,
Ondansetron, (S)-Isomer,
SN 307,
SN-307,
SN307,
Zofran,
ondansetron,
99614-02-5,
Zofran,
Zophren,
Zudan,
Zofran ODT,
9-Methyl-3-((2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl)-2,3-dihydro-1H-carbazol-4(9H)-one,
Zuplenz,
ondansetron (Zofran),
GR 38032X,
GR-38032F,
116002-70-1,
BRN 3622981,
GR 38032,
9-methyl-3-[(2-methylimidazol-1-yl)methyl]-2,3-dihydro-1H-carbazol-4-one,
CHEBI:7773,
C18H19N3O,
SN-307,
1,2,3,9-Tetrahydro-9-methyl-3-((2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl)-4H-carbazol-4-one,
9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl]-2,3,4,9-tetrahydro-1H-carbazol-4-one,
GR38032,
NCGC00179341-02,
ZOFRAN IN PLASTIC CONTAINER,
DSSTox_CID_3393,
(RS)-1,2,3,9-Tetrahydro-9-methyl-3-(2-methylimidazol-1-ylmethyl)carbazol-4-one,
1,2,3,9-tetrahydro-9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl]-4H-carbazol-4-one,
4H-Carbazol-4-one, 1,2,3,9-tetrahydro-9-methyl-3-((2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl)-,
9-methyl-3-((2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl)-1,2,3,9-tetrahydro-4H-carbazol-4-one,
9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl]-1,2,3,9-tetrahydro-4H-carbazol-4-one,
DSSTox_RID_77011,
DSSTox_GSID_23393,
Apo-ondansetron,
Novo-ondansetron,
PHL-ondansetron,
PMS-ondansetron,
99614-01-4,
Ratio-ondansetron,
GR38032F,
Sandoz ondansetron,
Ondansetron, (+,-)-Isomer,
CAS-99614-02-5,
Ondansetron Injection,
Ondansetron [USAN:INN:BAN],
Zofran ODT (TN),
Ondansetron (JAN/USP/INN),
Ondansetron [USP:INN:BAN],
SR-01000763250,
ondansetron-zofran,
9-methyl-3-[(2-methylimidazolyl)methyl]-1,2,3,9-tetrahydro-4aH-carbazol-4-one,
Ondansetron (base and/or unspecified salts),
AC1L1IIM,
CHEMBL46,
Prestwick0_001058,
Prestwick1_001058,
Prestwick2_001058,
Prestwick3_001058,
Odansetron [common misspelling of ondansetron],
SCHEMBL4542,
TimTec1_001750,
Oprea1_435466,
Oprea1_852372,
BSPBio_001016,
CBDivE_008994,
MLS006011928,
SPBio_002938,
BPBio1_001118,
GTPL2290,
DTXSID8023393,
BDBM85330,
CTK8G2184,
HSDB 8304,
HY-B0002B,
KS-00000JSZ,
FELGMEQIXOGIFQ-UHFFFAOYSA-N,
HMS2090H16,
HMS3259H08,
HMS3371E18,
ACT02589,
BCP28911,
Tox21_113048,
BBL010304,
CAS_68647,
MFCD00833882,
NSC_68647,
QC-660,
s1996,
SBB066158,
STK370548,
AKOS000599484,
AKOS016340526,
Tox21_113048_1,
ACN-049703,
AN-6592,
BCP9001025,
CS-2393,
DB00904,
GR-C507/75,
KS-5227,
MCULE-9438746800,
NC00706,
VA11441,
1,2,3,4-Tetrahydro-9-methyl-3-(2-methyl-1H-imidazol-1-ylmethyl)carbazol-4-one,
9-Methyl-3-(2-methyl-imidazol-1-ylmethyl)-1,2,3,9-tetrahydro-carbazol-4-one,
NCGC00179341-04,
NCGC00179341-07,
AC-28927,
AK-29654,
BAS 00717177,
BC220610,
BR-29654,
CPD001307702,
GR-38032,
I544,
LS-51878,
NCI60_022780,
SAM002589958,
SC-07554,
SMR001307702,
ST077669,
GR-38032F/GR-38032,
AB0013753,
AB2000413,
LS-172305,
ST2412612,
TL8006071,
AB00373674,
FT-0631004,
39O049,
C07325,
D00456,
S-2116,
AB00373674-15,
AB00373674-17,
AB00373674_18,
AB00373674_19,
L000456,
I06-0687,
I06-1329,
SR-01000763250-4,
BRD-A19736161-001-01-8,
BRD-A19736161-003-03-0,
Z1741971217,
1,2,3,9,-Tetrahydro-9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl]-4H-carbazol-4-one,
1,2,3,9-tetrahydro-9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl]-4H- carbazol-4-one,
1,2,3,9-Tetrahydro-9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1yl)methyl]-4H-carbazol-4-one,
1,2,3,9-tetrahydro-9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazole-1 -yl)methyl]-4H-carbazol-4-one,
1,2,3,9-tetrahydro-9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazole-1-yl)methyl]-4H-carbazol-4-one,
9-Methyl-3- (2-methyl-imidazol-1ylmethyl)-1,2,3,9-tetrahydro-carbazol-4-one,
Ondansetron?,
Ondansetron Base,
ONDANSETRON HYDROCHLORIDE,
ONDANSETRON HCl,
Zofran (TN),
DESMETHYLONDANSETRON,
UNII-4AF302ESOS,
UNII-NMH84OZK2B,
Hydrochloride, Ondansetron,
Ondansetron, (R)-Isomer,
Ondansetron, (S)-Isomer,
D0K7WK,
Ondansetron Monohydrochloride,
4AF302ESOS,
Ondansetron hydrochloride dihydrate,
Monohydrochloride, Ondansetron,
ZOFRAN PRESERVATIVE FREE,
C18H19N3O.ClH.2H2O,
CID4595,
GR 38032F,
SN307,
C18-H19-N3-O,
SN 307,
Ondansetron hydrochloride [USAN:JAN],
Ondansetron Monohydrochloride Dihydrate,
CS-O-00286,
Dihydrate, Ondansetron Monohydrochloride,
Monohydrochloride Dihydrate, Ondansetron,
C18-H19-N3-O.Cl-H.2H2-O,
Ondansetron hydrochloride [USAN:USP:JAN],
1530B,
A5166,
D017294,
103639-04-9,
(3S)-9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl]-2,3,4,9-tetrahydro-1H-carbazol-4-one,
Ondansetron, 98%, a serotonin 5-HT3 receptor antagonist - 1G 1g,
99614-58-1,
(3S)-9-methyl-3-[(2-methylimidazol-1-yl)methyl]-2,3-dihydro-1H-carbazol-4-one,
4H-Carbazol-4-one, 1,2,3,9-tetrahidro-9-metil-3-[(2-metil-1H-imidazol-1-il) metil]-,
(+-)-2,3-Dihydro-9-methyl-3-((2-methylimidazol-1-yl)methyl)carbazol-4(1H)-one monohydrochloride dihydrate,
|
| Complexity | 440 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 293.153g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 293.37g/mol |
| Monoisotopic Mass | 293.153g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 39.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H301 |
| Precuationary statements | P301+P310 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

