| CAS Number | 676348-90-6 |
| Catalog Number | AG00649X(AGN-PC-00PXFP) |
| Chemical Name | 3-tert-Butoxycarbonylamino-heptanoic acid |
| IUPAC Name | 3-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonylamino]heptanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C12H23NO4/c1-5-6-7-9(8-10(14)15)13-11(16)17-12(2,3)4/h9H,5-8H2,1-4H3,(H,13,16)(H,14,15) |
| InChI Key | KVAFMJHZXSBEFB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03412496 |
| Molecular Formula | C12H23NO4 |
| Molecular Weight | 245.3153 |
| SMILES | O=C(OC(C)(C)C)NC(CC(=O)O)CCCC |
| Synonyms | 3-tert-Butoxycarbonylamino-heptanoic acid,
676348-90-6,
3-{[(tert-butoxy)carbonyl]amino}heptanoic acid,
N-Boc-(+/-)-3-aminoheptanoic acid,
(S)-3-((tert-Butoxycarbonyl)amino)heptanoic acid,
119005-45-7,
854102-50-4,
(R)-3-tert-Butoxycarbonylamino-heptanoic acid,
KS-00002BOU,
AA140,
MFCD03412496,
AKOS025149343,
AB14399,
TS-7141,
RT-008885,
3-[(tert-butoxycarbonyl)amino]heptanoic acid,
N-tert-butoxycarbonyl 3-amino-heptanoic acid,
T6609,
3-Boc-amino-heptanoic acid,
3-TERT-BUTOXYCARBONYLAMINO-HEPTANOICACID,
|
| Complexity | 258 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 245.163g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 245.319g/mol |
| Monoisotopic Mass | 245.163g/mol |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Topological Polar Surface Area | 75.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number