
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 67-48-1 |
| Catalog Number | AG006146(AGN-PC-0038JN) |
| Chemical Name | Choline chloride |
| EC Number | 200-655-4 |
| FEMA Number | 4500 |
| IUPAC Name | 2-hydroxyethyl(trimethyl)azanium;chloride |
| InChI | InChI=1S/C5H14NO.ClH/c1-6(2,3)4-5-7;/h7H,4-5H2,1-3H3;1H/q+1;/p-1 |
| InChI Key | SGMZJAMFUVOLNK-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD00011721 |
| Molecular Formula | C5H14ClNO |
| Molecular Weight | 139.6238 |
| RTECS Number | KH2975000 |
| SMILES | OCC[N+](C)(C)C.[Cl-] |
| UNII | 45I14D8O27 |
| Synonyms | 2-Hydroxy-N,N,N-trimethylethanaminium,
Bitartrate, Choline,
Bursine,
Chloride, Choline,
Choline,
Choline Bitartrate,
Choline Chloride,
Choline Citrate,
Choline Hydroxide,
Choline O Sulfate,
Choline O-Sulfate,
Citrate, Choline,
Fagine,
Hydroxide, Choline,
O-Sulfate, Choline,
Vidine,
CHOLINE CHLORIDE,
67-48-1,
Hepacholine,
Biocolina,
Biocoline,
2-Hydroxy-N,N,N-trimethylethanaminium chloride,
Lipotril,
Paresan,
Luridin chloride,
(2-Hydroxyethyl)trimethylammonium chloride,
Choline hydrochloride,
Bilineurin chloride,
Cholinium chloride,
Hormocline,
Neocolina,
Chloride de choline,
Choline chlorhydrate,
Choline, chloride,
Cholinechloride,
Cholini chloridum,
Cloruro de colina,
CHOLINE (CL),
Chlorure de choline,
Choline (chloride),
Trimethyl(2-hydroxyethyl)ammonium chloride,
Colina cloruro [DCIT],
Choline chloride [INN],
Ethanaminium, 2-hydroxy-N,N,N-trimethyl-, chloride,
(beta-Hydroxyethyl)trimethylammonium chloride,
MFCD00011721,
Chloride de choline [French],
CCRIS 3716,
Cholini chloridum [INN-Latin],
HSDB 984,
UNII-45I14D8O27,
Cloruro de colina [INN-Spanish],
Chlorure de choline [INN-French],
Choline chloride solutions,
EINECS 200-655-4,
2-Hydroxy-N,N,N,-trimethylethanaminium chloride,
NSC 402838,
(2-hydroxyethyl)trimethylazanium chloride,
2-hydroxyethyl(trimethyl)azanium chloride,
AI3-18302,
CHEMBL282468,
Ammonium, (2-hydroxyethyl)trimethyl-, chloride,
CHEBI:133341,
45I14D8O27,
2-hydroxyethyl(trimethyl)ammonium chloride,
Choline chloride, 99%,
Ethanaminium, 2-hydroxy-N,N,N-trimethyl-, chloride (1:1),
Colina cloruro,
2-(trimethylamino)ethan-1-ol, chloride,
NSC402838,
SR-01000075745,
C5H14NO.Cl,
choline-chloride,
AC1LAWPE,
Choline Chloride,(S),
ACMC-1BFXK,
DSSTox_CID_325,
EC 200-655-4,
DSSTox_RID_75513,
DSSTox_GSID_20325,
SCHEMBL14957,
KSC352Q3D,
SPECTRUM1503428,
AC1L1M13,
DTXSID4020325,
CTK2F2831,
HMS500F09,
KS-00000VXT,
SGMZJAMFUVOLNK-UHFFFAOYSA-M,
HMS1922E20,
HMS2093G05,
HMS3652D05,
Pharmakon1600-01503428,
HY-B1337,
hydroxyethyltrimethylammonium chloride,
Tox21_200492,
ANW-35351,
CCG-39465,
NSC758473,
s4171,
SBB060960,
AKOS015903458,
CS-4855,
FS-3795,
LS-1563,
MCULE-7472714268,
NE10696,
NSC-402838,
NSC-758473,
RP20572,
RTR-022668,
CAS-67-48-1,
WLN: Q2K1&1&1 &Q &G,
2-Hydroxyethyl)trimethylammonium chloride,
NCGC00095059-01,
NCGC00095059-02,
NCGC00258046-01,
AK163301,
AN-23764,
K112,
SC-74396,
AB1002139,
DB-055035,
TR-022668,
B1703,
FT-0612603,
ST24040686,
ST51037199,
SW219165-1,
(2-H2-Hydroxyethyl)trimethylammonium chloride,
(.beta.-Hydroxyethyl)trimethylammonium chloride,
(2-oCOO>>u)Ey(1/4)x>>uAE>> i section sign,
AB01568267_01,
A835769,
I14-1931,
SR-01000075745-3,
SR-01000075745-5,
1CDEFBD7-7905-4D2C-BEA8-44A54D9787D3,
F8889-3032,
Ammonium, chloride,
C5H14ClNO,
C(CO)N(C)(C)C,
C5-H14-N-O.Cl,
Choline chloride, 98% 100g,
CID6209,
Choline chloride in aqueous solution,
c0329,
Ethanaminium,N,N-trimethyl-, chloride,
CS-O-00533,
Choline Chloride 98% extra pure 100gm,
Choline chloride, 98% - 100G 100g,
(2-Hydroxyethyl)Trimethyl-Ammonium Chloride,
A16451,
2-Hydroxy-N,N,N-trimethylethanaminium chloride (1:1),
Etanamino, 2-hidroxi-n, n, n-trimetil-, cloruro (1:1),
|
| Complexity | 46.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 139.076g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 139.623g/mol |
| Monoisotopic Mass | 139.076g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | \N |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | \N |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code | \N |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

