
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 73-78-9 |
| Catalog Number | AG005X3W |
| Chemical Name | Lidocaine hydrochloride |
| EC Number | 200-803-8 |
| IUPAC Name | 2-(diethylamino)-N-(2,6-dimethylphenyl)acetamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C14H22N2O.ClH/c1-5-16(6-2)10-13(17)15-14-11(3)8-7-9-12(14)4;/h7-9H,5-6,10H2,1-4H3,(H,15,17);1H |
| InChI Key | IYBQHJMYDGVZRY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00150329 |
| Molecular Formula | C14H23ClN2O |
| Molecular Weight | 270.7982 |
| NSC Number | 757420 |
| SMILES | CCN(CC)CC(NC1=C(C=CC=C1C)C)=O.[H]Cl |
| UNII | EC2CNF7XFP |
| Synonyms | 2-(Diethylamino)-N-(2,6-Dimethylphenyl)Acetamide,
2-2EtN-2MePhAcN,
Dalcaine,
Lidocaine,
Lidocaine Carbonate,
Lidocaine Carbonate (2:1),
Lidocaine Hydrocarbonate,
Lidocaine Hydrochloride,
Lidocaine Monoacetate,
Lidocaine Monohydrochloride,
Lidocaine Monohydrochloride, Monohydrate,
Lidocaine Sulfate (1:1),
Lignocaine,
Octocaine,
Xylesthesin,
Xylocaine,
Xylocitin,
Xyloneural,
Lidocaine hydrochloride,
73-78-9,
LIDOCAINE HCL,
Lidothesin,
Lignocaine hydrochloride,
Xyloneural,
Laryng-O-jet,
Lidocaine (hydrochloride),
Xilina hydrochloride,
Lidocaton,
Xylocard,
Rucaina hydrochloride,
Xycaine hydrochloride,
Xylotox hydrochloride,
Duncaine hydrochloride,
Isicaine hydrochloride,
Lidocain hydrochloride,
Anestacon hydrochloride,
Gravocain hydrochloride,
Leostesin hydrochloride,
Xylocaine hydrochloride,
Xylocitin hydrochloride,
Lidothesin hydrochloride,
Xylestesin hydrochloride,
LIDOCAINE VISCOUS,
LTA II KIT,
UNII-EC2CNF7XFP,
PEDIATRIC LTA KIT,
LARYNG-O-JET KIT,
LIDOPEN,
Zingo,
Lidocaine hydrochloride anhydrous,
XYLOCAINE PRESERVATIVE FREE,
EC2CNF7XFP,
EINECS 200-803-8,
LARYNGOTRACHEAL ANESTHESIA KIT,
2-Diethylamino-2',6'-acetoxylidide hydrochloride,
XYLOCAINE 4% PRESERVATIVE FREE,
Linocaine hydrochloride,
Acetamide, 2-(diethylamino)-N-(2,6-dimethylphenyl)-, monohydrochloride,
XYLOCAINE 5% W/ GLUCOSE 7.5%,
MLS000069665,
S 202,
V 262,
XYLOCAINE 1.5% W/ DEXTROSE 7.5%,
alpha-Diethylamino-2,6-acetoxylidine hydrochloride,
N-(Diethylaminoacetyl)-2,6-dimethylaniline hydrochloride,
omega-Diethylamino-2,6-dimethylacetanilide hydrochloride,
SMR000058468,
2-(diethylamino)-N-(2,6-dimethylphenyl)acetamide hydrochloride,
Xylocaine (TN),
ALPHACAINE HCL,
Glydo,
2',6'-ACETOXYLIDIDE, 2-(DIETHYLAMINO)-, HYDROCHLORIDE,
LIDOCAINE HCL VISCOUS,
Acetamide, 2-(diethylamino)-N-(2,6-dimethylphenyl)-, hydrochloride (1:1),
CHEBI:50512,
LIDOCAINE HCL PRESERVATIVE FREE,
SR-01000000189,
LIDOCAINE HCL IN PLASTIC CONTAINER,
LIDOCAINE HCL 0.2% IN DEXTROSE 5%,
LIDOCAINE HCL 0.4% IN DEXTROSE 5%,
LIDOCAINE HCL 5% AND DEXTROSE 7.5%,
ALPHACAINE HYDROCHLORIDE,
Lidocaine hydrochloride viscous,
Diethylamino-2,6-dimethylacetanilide Hydrochloride,
lidocaine hydrochloride(jan/usp),
Dalcaine (TN),
LIDOCAINE HCL PRESERVATIVE FREE IN PLASTIC CONTAINER,
Prestwick_296,
LIDOCAINE HCL 0.2% IN DEXTROSE 5% IN PLASTIC CONTAINER,
LIDOCAINE HCL 0.4% IN DEXTROSE 5% IN PLASTIC CONTAINER,
LIDOCAINE HCL 0.8% IN DEXTROSE 5% IN PLASTIC CONTAINER,
lidocainehydrochloride,
LIDOCAINE HCL 0.1% AND DEXTROSE 5% IN PLASTIC CONTAINER,
LIDOCAINE HCL 0.2% AND DEXTROSE 5% IN PLASTIC CONTAINER,
LIDOCAINE HCL 0.4% AND DEXTROSE 5% IN PLASTIC CONTAINER,
LIDOCAINE HCL 0.8% AND DEXTROSE 5% IN PLASTIC CONTAINER,
lidocaine-hydrochloride,
Lidoca ne hydrochloride,
Lidocaine hydrochloride preservative free,
Lidocaine(hydrochloride),
Opera_ID_351,
Lidocaine hydrochloride in plastic container,
Lidocaine hydrochloride 0.2% in dextrose 5%,
Lidocaine hydrochloride 0.4% in dextrose 5%,
Lidocaine hydrochloride 5% and dextrose 7.5%,
AC1Q5LY0,
C14H22N2O.HCl,
Lidocaine injection (JP17),
SPECTRUM1500689,
AC1L1M96,
CHEMBL541521,
DTXSID4058782,
CTK8G0579,
HY-B0185A,
IYBQHJMYDGVZRY-UHFFFAOYSA-N,
HMS1568I21,
HMS1921C22,
Lidocaine hydrochloride preservative free in plastic container,
Pharmakon1600-01500689,
Lidocaine Hydrochloride (anhydrous),
Lidocaine hydrochloride (JAN/USP),
KS-00001F6P,
Lidocaine hydrochloride 0.2% in dextrose 5% in plastic container,
Lidocaine hydrochloride 0.4% in dextrose 5% in plastic container,
Lidocaine hydrochloride 0.8% in dextrose 5% in plastic container,
Tox21_500669,
CCG-39281,
Lidocaine hydrochloride 0.1% and dextrose 5% in plastic container,
Lidocaine hydrochloride 0.2% and dextrose 5% in plastic container,
Lidocaine hydrochloride 0.4% and dextrose 5% in plastic container,
Lidocaine hydrochloride 0.8% and dextrose 5% in plastic container,
MFCD00034865,
NSC757420,
s4667,
(unlabeled)Lidocaine-d6 Hydrochloride,
AKOS015889456,
API0003175,
CS-3888,
LP00669,
NSC-757420,
SB19119,
NCGC00094030-01,
NCGC00094030-02,
NCGC00094030-03,
NCGC00094030-04,
NCGC00094030-05,
NCGC00261354-01,
AC-11712,
AK326167,
AS-35171,
BC203198,
LS-13898,
EU-0100669,
FT-0603276,
A16132,
D02086,
L 5647,
A837924,
I01-2012,
I01-4416,
Q-201304,
SR-01000000189-3,
SR-01000000189-9,
2',6'-Acetoxylidide, 2-(diethylamino)-, monohydrochloride,
2',6'-Acetoxylidide, 2-(diethylamino)-, monohydrochloride (8CI),
2-(diethylamino)-N-(2,6-dimethylphenyl)ethanamide hydrochloride,
Alphacaine,
Anestacon,
Xylocaine,
Xylotox,
Xylocaine Viscous,
Iontocaine,
Terramycin,
Octocaine,
Akten,
lidocainhydrochlorid-,
EMBOLEX,
LIGNOSPAN FORTE,
LIGNOSPAN STANDARD,
C14H22N2O.ClH,
DECADRON W/ XYLOCAINE,
XYLOCAINE W/ EPINEPHRINE,
UNII-V13007Z41A,
CID6314,
C14-H22-N2-O.Cl-H,
LIDOCAINE HCL AND EPINEPHRINE,
LIDOCAINE HCL W/ EPINEPHRINE,
ALPHACAINE HCL W/ EPINEPHRINE,
AR-1J3191,
ACN-043427,
6108-05-0,
2-(diethylamino)-n-(2,6-dimethylphenyl)-acetamide hydrochloride,
Acetamida, 2-(dietilamino)-n-(2,6-dimetilfenil)-, clorhidrato (1:1),
6268-31-1,
|
| Complexity | 228 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 270.15g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 270.801g/mol |
| Monoisotopic Mass | 270.15g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 32.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

