| CAS Number | 68591-08-2 |
| Catalog Number | AG005P99(AGN-PC-0BT303) |
| Chemical Name | Benzaldehyde, 3-(1,1-dimethylethyl)-2-hydroxy-6-methyl- |
| IUPAC Name | 3-tert-butyl-2-hydroxy-6-methylbenzaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C12H16O2/c1-8-5-6-10(12(2,3)4)11(14)9(8)7-13/h5-7,14H,1-4H3 |
| InChI Key | YAGXJTGFNACZEO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21233454 |
| Molecular Formula | C12H16O2 |
| Molecular Weight | 192.2542 |
| SMILES | CC(C)(C)C=1C(=C(C=O)C(=CC1)C)O |
| Synonyms | 68591-08-2,
3-tert-Butyl-2-hydroxy-6-methylbenzaldehyde,
Benzaldehyde, 3-(1,1-dimethylethyl)-2-hydroxy-6-methyl-,
3-(tert-butyl)-2-hydroxy-6-methylbenzaldehyde,
SCHEMBL311508,
CTK1J1930,
DTXSID10726305,
ZINC83815131,
AKOS014762897,
2-hydroxy-3-tert-butyl-6-methyl-benzaldehyde,
|
| Complexity | 205 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 192.115g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 192.258g/mol |
| Monoisotopic Mass | 192.115g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number