| CAS Number | 67868-84-2 |
| Catalog Number | AG005P7W(AGN-PC-0NIY3V) |
| Chemical Name | Benzaldehyde, 2-hydroxy-5-(methylthio)- |
| IUPAC Name | 2-hydroxy-5-methylsulfanylbenzaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C8H8O2S/c1-11-7-2-3-8(10)6(4-7)5-9/h2-5,10H,1H3 |
| InChI Key | UEFUHPOUXWUJPA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03309091 |
| Molecular Formula | C8H8O2S |
| Molecular Weight | 168.2129 |
| SMILES | CSc1ccc(c(c1)C=O)O |
| Synonyms | 67868-84-2,
2-HYDROXY-5-(METHYLTHIO)BENZALDEHYDE,
2-HYDROXY-5-(METHYLSULFANYL)BENZALDEHYDE,
2-hydroxy-5-methylsulfanylbenzaldehyde,
Benzaldehyde, 2-hydroxy-5-(methylthio)-,
5-methylthio-2-hydroxybenzaldehyde,
5-(methylthio)salicylaldehyde,
SCHEMBL2641952,
CTK1J2827,
DTXSID20498102,
UEFUHPOUXWUJPA-UHFFFAOYSA-N,
ZINC5880707,
MFCD03309091,
MB02696,
AK601329,
DA-04388,
DS-19703,
CS-0015237,
FT-0708283,
A1-07456,
|
| Complexity | 138 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 168.025g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 168.21g/mol |
| Monoisotopic Mass | 168.025g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 62.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number