
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 81110-73-8 |
| Catalog Number | AG005GDZ(AGN-PC-0JL41Q) |
| Chemical Name | Racecadotril |
| IUPAC Name | benzyl 2-[[2-(acetylsulfanylmethyl)-3-phenylpropanoyl]amino]acetate |
| InChI | InChI=1S/C21H23NO4S/c1-16(23)27-15-19(12-17-8-4-2-5-9-17)21(25)22-13-20(24)26-14-18-10-6-3-7-11-18/h2-11,19H,12-15H2,1H3,(H,22,25) |
| InChI Key | ODUOJXZPIYUATO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00865520 |
| Molecular Formula | C21H23NO4S |
| Molecular Weight | 385.4766 |
| NSC Number | 759828 |
| SMILES | O=C(OCC1=CC=CC=C1)CNC(C(CC2=CC=CC=C2)CSC(C)=O)=O |
| Synonyms | acetorphan,
acetorphan, (R)-isomer,
acetorphan, (S)-isomer,
ecadotril,
N-(3-acetylmercapto-2-benzylpropanoyl)glycine benzyl ester,
racecadotril,
retorphan,
sinorphan,
Racecadotril,
81110-73-8,
Acetorphan,
Benzyl 2-(3-(acetylthio)-2-benzylpropanamido)acetate,
Racecadotril [INN],
Racecadotril (Acetorphan),
MFCD00865520,
Racecadotril (INN),
AK-72817,
CPD000449320,
(+-)-N-(2-((Acetylthio)methyl)-1-oxo-3-phenylpropyl)glycine phenylmethyl ester,
Glycine, N-(2-((acetylthio)methyl)-1-oxo-3-phenylpropyl)-, phenylmethyl ester,
Glycine, N-[2-[(acetylthio)methyl]-1-oxo-3-phenylpropyl]-,phenylmethyl ester [CAS],
C21H23NO4S,
(S)-Benzyl 2-(3-(acetylthio)-2-benzylpropanamido)acetate,
benzyl 2-[[2-(acetylsulfanylmethyl)-3-phenylpropanoyl]amino]acetate,
(+-)-N-(alpha-(Mercaptomethyl)hydrocinnamoyl)glycine, benzyl ester, acetate (ester),
2-[[2-[(acetylthio)methyl]-1-oxo-3-phenylpropyl]amino]acetic acid (phenylmethyl) ester,
Glycine, N-(2-((acetylthio)methyl)-1-oxo-3-phenylpropyl)-, phenylmethyl ester, (+-)-,
SMR000449320,
CADOTRIL,
REDOTIL,
SR-01000759384,
Racecadotril [INN:BAN],
Hidrasec (TN),
Prestwick_926,
Tiorfan (TN),
ZEDOTT,
PubChem18214,
Racecadotril(Acetorphan),
Prestwick0_000626,
Prestwick1_000626,
Prestwick2_000626,
Prestwick3_000626,
AC1L32OP,
AC1Q68VE,
(+/-)-ACETORPHAN,
BSPBio_000592,
MLS000758279,
MLS001423958,
MLS006010032,
SCHEMBL373243,
SPBio_002811,
BPBio1_000652,
benzyl 2-[[(2S)-2-(acetylsulfanylmethyl)-3-phenylpropanoyl]amino]acetate,
benzyl n-[3-(acetylsulfanyl)-2-benzylpropanoyl]glycinate,
CHEMBL2103772,
CHEBI:91508,
CTK8B4403,
Racecadotril, >=98% (HPLC),
ODUOJXZPIYUATO-UHFFFAOYSA-N,
HMS1569N14,
HMS2051K05,
HMS2090L07,
HMS2096N14,
HMS2232F17,
HMS3370B22,
HMS3393K05,
HMS3656C10,
HMS3713N14,
Pharmakon1600-01502331,
BCP22637,
KS-00000H0Z,
ANW-44918,
NSC759828,
s2503,
AKOS015894948,
AB07493,
AC-1133,
AN-6545,
CCG-100764,
CCG-213824,
CS-1127,
DB11696,
HS-0029,
NC00014,
NSC-759828,
NCGC00179511-01,
NCGC00179511-04,
BC208829,
BR-72817,
CC-34204,
HY-17399,
LS-72246,
SAM001247060,
SC-46074,
AB0007509,
AB2000608,
AX8150197,
TR-025540,
FT-0602523,
R0103,
ST24031603,
SW197043-4,
D08464,
W-5137,
110R738,
A840045,
C-21435,
benzyl (3-(acetylthio)-2-benzylpropanoyl)glycinate,
I06-0039,
SR-01000759384-4,
SR-01000759384-5,
Benzyl N-[3-(Acetylthio)-2-benzylpropionyl]glycinate,
BRD-A08187463-001-03-8,
N-[3-Acetylthio-2-benzylpropanoyl]glycine benzyl ester,
N-(3-acetylmercapto-2-benzylpropanoyl)glycine benzyl ester,
N-[3-(Acetylthio)-2-benzylpropionyl]glycine Benzyl Ester,
Racecadotril, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
(RS)-BENZYL N-[3-(ACETYLTHIO)-2-BENZYLPROPANOYL]GLYCINATE,
benzyl 2-{2-[(acetylsulfanyl)methyl]-3-phenylpropanamido}acetate,
benzyl 2-[[2-(acetylsulfanylmethyl)-3-phenyl-propanoyl]amino]acetate,
(2-ACETYLSULFANYLMETHYL-3-PHENYL-PROPIONYLAMINO)-ACETIC ACID BENZYL ESTER,
(phenylmethyl) 2-[[2-(ethanoylsulfanylmethyl)-3-phenyl-propanoyl]amino]ethanoate,
Racecadotril for peak identification, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Retorphan,
Sinorphan,
Tiorfan,
ECADOTRIL,
UNII-76K53XP4TO,
76K53XP4TO,
C21-H23-N-O4-S,
AR-1H9544,
CID107751,
ACN-034419,
CS-O-11730,
112573-73-6,
N-[(R,S)-3-acetylthio-2-benzylpropanoyl]glycine benzyl ester,
Racecadotril, 98%, a potent enkephalinase inhibitor - 1g 1g,
N-[2-[(Acetylthio)methyl]-1-oxo-3-phenylpropyl]glycine phenylmethyl ester,
85581-65-3,
|
| Complexity | 485 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 385.135g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 385.478g/mol |
| Monoisotopic Mass | 385.135g/mol |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Topological Polar Surface Area | 97.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 9 |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code | UN 3077 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

