| CAS Number | 709-46-6 |
| Catalog Number | AG005FKN(AGN-PC-0NDT54) |
| Chemical Name | 2-Fluoro-5-nitrobenzoyl chloride |
| IUPAC Name | 2-fluoro-5-nitrobenzoyl chloride |
| InChI | InChI=1S/C7H3ClFNO3/c8-7(11)5-3-4(10(12)13)1-2-6(5)9/h1-3H |
| InChI Key | SXJNRYPVXFTJOU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08458077 |
| Molecular Formula | C7H3ClFNO3 |
| Molecular Weight | 203.5550 |
| SMILES | O=C(Cl)C1=CC([N+]([O-])=O)=CC=C1F |
| Synonyms | 2-Fluoro-5-nitrobenzoyl chloride,
709-46-6,
2-fluoro-5-nitro-benzoyl Chloride,
SCHEMBL284069,
2-Fluoro-5-nitrobenzoylchloride,
CTK5D3224,
DTXSID80450448,
SXJNRYPVXFTJOU-UHFFFAOYSA-N,
ZX-AP010835,
KM1381,
MFCD08458077,
PC2622,
SBB093183,
ZINC16158651,
2-Fluoro-5-nitrobenzoic acid chloride,
FCH1327123,
FS-4588,
3-(Chlorocarbonyl)-4-fluoronitrobenzene,
TL8004996,
FT-0754749,
CID10976570,
|
| Complexity | 230 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 202.979g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 203.553g/mol |
| Monoisotopic Mass | 202.979g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 62.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number