| CAS Number | 79055-61-1 |
| Catalog Number | AG005CCP(AGN-PC-0NJQHX) |
| Chemical Name | 2-Bromo-3-methylpyridin-4-amine |
| IUPAC Name | 2-bromo-3-methylpyridin-4-amine |
| InChI | InChI=1S/C6H7BrN2/c1-4-5(8)2-3-9-6(4)7/h2-3H,1H3,(H2,8,9) |
| InChI Key | NYMGGRYETCRBSP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20720063 |
| Molecular Formula | C6H7BrN2 |
| Molecular Weight | 187.0372 |
| SMILES | CC1=C(N)C=CN=C1Br |
| Synonyms | 2-Bromo-3-methylpyridin-4-amine,
79055-61-1,
SCHEMBL3402878,
CTK8C3802,
DTXSID90505453,
4-Amino-2-bromo-3-methylpyridine,
2-Bromo-3-methylpyridin-4-ylamine,
2364AC,
4-Pyridinamine, 2-bromo-3-methyl-,
ANW-70562,
ZINC39258450,
AKOS016002338,
AJ-99465,
DS-16097,
TC-159307,
ST24022040,
J-508235,
C6H7BrN2,
2-Bromo-N-methylpyridin-4-amine,
847799-64-8,
|
| Complexity | 97.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 185.979g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 187.04g/mol |
| Monoisotopic Mass | 185.979g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P264-P270-P271-P280-P301+P312-P302+P352-P304+P340-P305+P351+P338-P312-P330-P332+P313-P337+P313-P362-P363-P403+P233-P405-P501
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number