| CAS Number | 75135-41-0 |
| Catalog Number | AG0056KP(AGN-PC-0JSF84) |
| Chemical Name | Furan, 2-(2-propenyl)- |
| IUPAC Name | 2-prop-2-enylfuran |
| InChI | InChI=1S/C7H8O/c1-2-4-7-5-3-6-8-7/h2-3,5-6H,1,4H2 |
| InChI Key | ZNCOUMAUNDVFCZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07775159 |
| Molecular Formula | C7H8O |
| Molecular Weight | 108.1378 |
| SMILES | C=CCC1=CC=CO1 |
| Synonyms | 2-Allylfuran,
Furan, 2-(2-propenyl)-,
75135-41-0,
allylfuran,
Furan, 2-(2-propen-1-yl)-,
2-Allylfuran #,
2-prop-2-enylfuran,
2-(2-Propenyl)-furan,
AC1LB6NU,
AC1Q6ZG1,
3-(2-Furyl)-1-propene,
SCHEMBL175436,
CTK2G9378,
ZNCOUMAUNDVFCZ-UHFFFAOYSA-N,
ZINC32175850,
AKOS006285639,
AR-1D8074,
CID530402,
7598-91-6,
|
| Complexity | 78.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 108.058g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 108.14g/mol |
| Monoisotopic Mass | 108.058g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 13.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number