| CAS Number | 789-24-2 |
| Catalog Number | AG0054KN(AGN-PC-00705K) |
| Chemical Name | 9H-Fluorene, 9-phenyl- |
| IUPAC Name | 9-phenyl-9H-fluorene |
| InChI | InChI=1S/C19H14/c1-2-8-14(9-3-1)19-17-12-6-4-10-15(17)16-11-5-7-13-18(16)19/h1-13,19H |
| InChI Key | ZJQCOVBALALRCC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00010467 |
| Molecular Formula | C19H14 |
| Molecular Weight | 242.3145 |
| NSC Number | 27929 |
| SMILES | c1ccc(cc1)C1c2ccccc2c2c1cccc2 |
| Synonyms | 9-Phenylfluorene,
9H-Fluorene, 9-phenyl-,
Fluorene, 9-phenyl-,
789-24-2,
9-PHENYL-9H-FLUORENE,
ZJQCOVBALALRCC-UHFFFAOYSA-N,
NSC27929,
9-phenyl-9H-fluoren,
AC1Q2AQV,
9-Phenyl-9H-fluorene #,
AC1L210L,
CTK2H7406,
DTXSID90229369,
NSC-27929,
ZINC55027869,
AKOS015906324,
MCULE-3323868753,
I14-21812,
CID13091,
|
| Complexity | 279 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 242.11g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 242.321g/mol |
| Monoisotopic Mass | 242.11g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number