| CAS Number | 78948-04-6 |
| Catalog Number | AG0054K3(AGN-PC-0KK681) |
| Chemical Name | 1,1-Bis(trichlorosilylmethyl)ethylene |
| IUPAC Name | trichloro-[2-(trichlorosilylmethyl)prop-2-enyl]silane |
| InChI | InChI=1S/C4H6Cl6Si2/c1-4(2-11(5,6)7)3-12(8,9)10/h1-3H2 |
| InChI Key | LQEUNVMRBBCABI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00239510 |
| Molecular Formula | C4H6Cl6Si2 |
| Molecular Weight | 322.9794 |
| SMILES | C=C(C[Si](Cl)(Cl)Cl)C[Si](Cl)(Cl)Cl |
| Synonyms | 1,1-BIS(TRICHLOROSILYLMETHYL)ETHYLENE,
78948-04-6,
Trichloro-[2-(trichlorosilylmethyl)prop-2-enyl]silane,
AC1MBZSC,
SCHEMBL1493166,
CTK2H6156,
DTXSID40370012,
MFCD00239510,
AKOS015912457,
ZINC195751536,
(2-methylenepropane-1,3-diyl)bis(trichlorosilane),
I14-49425,
trichloro({2-[(trichlorosilyl)methyl]prop-2-en-1-yl})silane,
1,1-BIS ETHYLENE,
CID2733840,
|
| Complexity | 149 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 321.811g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 322.962g/mol |
| Monoisotopic Mass | 319.814g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number