
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 826-62-0 |
| Catalog Number | AG0052DZ(AGN-PC-04W16W) |
| Chemical Name | 5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride |
| IUPAC Name | 4-oxatricyclo[5.2.1.02,6]dec-8-ene-3,5-dione |
| InChI | InChI=1S/C9H8O3/c10-8-6-4-1-2-5(3-4)7(6)9(11)12-8/h1-2,4-7H,3H2 |
| InChI Key | KNDQHSIWLOJIGP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00069013 |
| Molecular Formula | C9H8O3 |
| Molecular Weight | 164.1580 |
| SMILES | O=C1C2C(C(=O)O1)C1CC2C=C1 |
| Synonyms | himic anhydride,
826-62-0,
Nadic anhydride,
5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride,
3a,4,7,7a-Tetrahydro-4,7-methanoisobenzofuran-1,3-dione,
Himic anhydride,
Carbic anhydride,
2-Norbornene-5,6-dicarboxylic anhydride,
Endic anhydride,
Endomethylenetetrahydrophthalic anhydride,
4,7-Methanoisobenzofuran-1,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-,
Methylenetetrahydrophthalic anhydride,
Norbornenedicarboxylic acid anhydride,
3,6-Endomethylenetetrahydrophthalic anhydride,
5-Norbornene-2,3-dicarboxylic acid anhydride,
Cyclopentadiene-maleic anhydride adduct,
NSC 3999,
endo-Himic acid anhydride,
EINECS 212-557-9,
1,2,3,6-Tetrahydro-3,6-methanophthalic anhydride,
5-Norbornene-endo-2,3-dicarboxylic anhydride,
KNDQHSIWLOJIGP-UHFFFAOYSA-N,
3,6-Methylene-1,2,3,6-tetrahydrophthalic anhydride,
1,3-Cyclopentadiene, compd. with 2,5-furandione (1:1),
3,6-Endomethylenephthalic anhydride, 1,2,3,6-tetrahydro-,
AK114579,
cis-3,6-Endomethylene-1,2,3,6-tetrahydropthalic anhydride,
BICYCLO(2.2.1)-HEPT-5-ENE-2,3-DICARBOXYLIC ANHYDRIDE,
Anhydrid kyseliny 3,6-endomethylen-delta(sup 4)-tetrahydroftalove,
endo-5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride,
Anhydrid kyseliny 3,6-endomethylen-delta(sup 4)-tetrahydroftalove [Czech],
Exo-cis-5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride,
J-501160,
129-64-6,
3,6-Endomethylene-.DELTA.4-tetrahydrophthalic anhydride,
(3a.alpha.,4.alpha.,7.alpha.,7a.alpha.)-3a,4,7,7a-Tetrahydro-4,7-methano-isobenzofuran-1,3-dione,
4,7-Methanoisobenzofuran-1,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-, (3a.alpha.,4.alpha.,7.alpha.,7a.alpha.)-,
Nadic anhydride,Himic anhydride,
Bicyclo[2.2.1]hept-5-ene-2,3-dicarboxylic anhydride,
Bicyclo[2.2.1]-hept-5-ene-2,3-dicarboxylic anhydride,
3a,4,7,7a-tetrahydro-4,7-methano-2-benzofuran-1,3-dione,
MFCD00630580,
NSC 102277,
exo-5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride,
ACMC-209ppq,
cis-5-Norbornene-endo-2,3-dicarboxylic anhydride,
4,7-Methanoisobenzofuran-1,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-, homopolymer,
8,9,10-Trinorborn-5-ene-2,3-dicarboxylic anhydride,
exo-3,6-Methylene-1,2,3,6-tetrahydrophthalic anhydride,
AC1L21AR,
5-Norbornene-2, cis-exo-,
DSSTox_CID_27456,
DSSTox_RID_82359,
endo-3,6-Methylene-1,2,3,6-tetrahydrophthalic anhydride,
NCIOpen2_001832,
DSSTox_GSID_47456,
SCHEMBL27496,
endo,3-dicarboxylic anhydride,
55636-72-1,
KSC497A2J,
CHEMBL268522,
3, 1,2,3,6-tetrahydro-,
DTXSID0047456,
CTK3J7024,
NSC3999,
(3aR,4R,7S,7AS)-3a,4,7,7a-tetrahydro-4,7-methanoisobenzofuran-1,3-dione,
4,7-Methanoisobenzofuran-1,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-, (3aR,4R,7S,7aS)-rel-,
NSC-3999,
Tox21_300273,
ANW-37596,
BBL010668,
NSC102277,
NSC110659,
SBB008464,
STL146298,
AKOS000121029,
AN-7635,
AN-7636,
FCH2253051,
FR-2099,
MCULE-7718531263,
NSC-102277,
NSC-110659,
RP10302,
RTR-033574,
5-norbomene-2,3-dicarboxylic anhydride,
NCGC00247985-01,
NCGC00254212-01,
WLN: T556/FJ 2AE J BVOV IUTJ,
AN-11592,
BBV-75779625,
CAS-826-62-0,
cis-3,2,3,6-tetrahydropthalic anhydride,
K847,
LS-43711,
norborn-5-ene-2,3-dicarboxylic anhydride,
SY067019,
1, compd. with 2,5-furandione (1:1),
exo-3,2,3,6-tetrahydrophthalic anhydride,
endo-3,2,3,6-tetrahydrophthalic anhydride,
TL8000706,
TR-033574,
4CH-007161,
FT-0620730,
FT-0655593,
N0331,
N0767,
MFCD00630580 (97%),
29C646,
5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride (8CI),
endo,cis-5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride,
exo-cis-5-norbornene-2, 3-dicarboxylic anhydride,
5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride, cis-endo-,
I06-1258,
I14-1513,
4-oxatricyclo[5.2.1.0<2,6>]dec-8-ene-3,5-dione,
bicyclo[2.2.1]hept-5-en-2,3-dicarboxylic anhydride,
bicyclo[2. 2. 1]hept-5-ene-2,3-dicarboxylic anhydride,
3, 6-Endomethylene-.DELTA.4-tetrahydrophthalic anhydride,
bicyclo[2.2.1]hept-5-ene-2,3-dicarboxylic acid anhydride,
Bicyclo[2.2.1]hept-5-ene-exo-2,3-dicarboxylic Anhydride,
Bicyclo[2.2.1hept-5-ene-2-endo,3-endo-dicarboxylic anhydride,
Anhydrid kyseliny 3,6-endomethylen-.delta.(sup 4)-tetrahydroftalove,
Bicyclo[2.2.1]hept-5-ene-2,3-dicarboxylic acid endo-cis-anhydride,
4,7-Methanoisobenzofuran-1,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-, (3aR,4S,7R,7aS)-rel-,
4,7-Methanoisobenzofuran-1,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-, (3a.alpha.,4.beta.,7.beta.,7a.alpha.)-,
C9H8O3,
5-Norbornene-2, cis-endo-,
cis-5-Norbornene-exo-2,3-dicarboxylic anhydride,
(C9-H8-O3)x-,
C9-H8-O3,
CID13223,
2746-19-2,
3,2,3,6-tetrahydrophthalic anhydride,
ACN-031837,
4,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-,
bicyclo[2.2.1]-5-heptene-2,3-dicarboxylic anhydride,
(3aR,4R,7S,7aS)-rel-3a,4,7,7a-Tetrahydro-4,7-methanoisobenzofuran-1,3-dione,
(3aR,4S,7R,7aS)-3a,4,7,7a-tetrahydro-4,7-methanoisobenzofuran-1,3-dione,
5-Norbornene-2,3-dicarboxylic anhydride, 95% - 100G 100g,
Bicyclo[2.2.1]hept-5-ene-2,3-dicarboxylic anhydride, 95% 250g,
4,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-, (3a.alpha.,4.alpha.,7.alpha.,7a.alpha.)-,
4,3-dione, 3a,4,7,7a-tetrahydro-, (3a.alpha.,4.beta.,7.beta.,7a.alpha.)-,
|
| Complexity | 277 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 164.047g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 164.16g/mol |
| Monoisotopic Mass | 164.047g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 43.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H317-H318-H334 |
| Precuationary statements | P261-P280-P305+P351+P338-P342+P311 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

