
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 80-77-3 |
| Catalog Number | AG0051F5(AGN-PC-0UHRX1) |
| Chemical Name | Chlormezanone |
| EC Number | 201-307-4 |
| IUPAC Name | 2-(4-chlorophenyl)-3-methyl-1,1-dioxo-1,3-thiazinan-4-one |
| InChI | InChI=1S/C11H12ClNO3S/c1-13-10(14)6-7-17(15,16)11(13)8-2-4-9(12)5-3-8/h2-5,11H,6-7H2,1H3 |
| InChI Key | WEQAYVWKMWHEJO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00143951 |
| Molecular Formula | C11H12ClNO3S |
| Molecular Weight | 273.7359 |
| SMILES | O=C(CC1)N(C)C(C2=CC=C(Cl)C=C2)S1(=O)=O |
| Synonyms | Chlormethazanone,
Chlormezanone,
chlormezanone,
80-77-3,
Chlormethazanone,
Trancopal,
Chlormethazone,
Chlormezanon,
Clormetazanone,
Clormetazon,
Phenarol,
dl-Chlormezanone,
Clorilax,
Miorilax,
Myolespen,
Rilansyl,
Rilaquil,
Rilassol,
Supotran,
Trancote,
Alinam,
Banabin,
Bisina,
Tanafol,
Rexan,
Rilax,
Banabin-sintyal,
Muskel-Trancopal,
Mio-sed,
Chlormezanonum,
Banabil-sintyal,
2-(4-Chlorophenyl)-3-methyl-1,3-thiazinan-4-one 1,1-dioxide,
Tranrilax,
Dichloromezanone,
Clormezanone [DCIT],
Clormezanona,
Chlomedinon,
Rillasol,
Suprotan,
Muskel,
Lobak,
(+-)-Chlormezanone,
Chlormezanonum [INN-Latin],
Clormezanona [INN-Spanish],
Dichloromethazanone,
Rilasol,
Transanate,
(+-)-Fenarol,
WIN 4692,
Chlormezanone [BAN:INN:JAN],
Chlormezanone [INN:BAN:JAN],
4H-1,3-Thiazin-4-one, 2-(4-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-, 1,1-dioxide,
2-(4-Chlorophenyl)-3-methyl-4-metathiazanone-1,1-dioxide,
2-(4-chlorophenyl)-3-methyl-1,1-dioxo-1,3-thiazinan-4-one,
HSDB 3300,
2-(p-Chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-4H-1,3-thiazin-4-one 1,1-dioxide,
Chlormezanone(Trancopal),
Chlormezanone (Trancopal),
EINECS 201-307-4,
UNII-4BU37OM8KL,
NSC 169108,
2-(p-Chlorphenyl)-3-methyl-1,3-perhydrothiazin-4-on-1,1-dioxide,
4BU37OM8KL,
UNII-C14WB33Y0S,
4H-1,3-Thiazin-4-one, tetrahydro-2-(p-chlorophenyl)-3-methyl-, 1,1-dioxide,
2-(4-Chlorphenyl)-3-methyl-4-metathiazanon-1,1-dioxid,
C14WB33Y0S,
CHEBI:3619,
Clormezanone,
2-(4-Chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-4H-1,3-thiazin-4-one 1,1-dioxide,
4H-1,3-Thiazin-4-one, 2-(p-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-1,1-dioxide,
2-(para-Chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-4H-1,3-thiazin-4-one, 1,1-dioxide,
4H-1,3-Thiazin-4-one, 2-(4-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-1,1-dioxide,
NCGC00015191-06,
NCGC00015191-07,
DSSTox_CID_2798,
2-(4-Chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-4H,1,3-thiazin-4-one 1,1-Dioxide,
DSSTox_RID_76732,
DSSTox_GSID_22798,
chlormezanona,
Banabin-syntyal,
MFCD00143951,
SMR001456219,
SR-01000075208,
TRANCOPAL (TN),
Chlormezanone (JAN/INN),
Fenaprim,
Trancopa,
CAS-80-77-3,
Prestwick_736,
(+)-Chlormezanone,
(-)-Chlormezanone,
(+)-Fenarol,
(-)-Fenarol,
(+/-)-chlormezanone,
Chlormezanone, (+)-,
Chlormezanone, (-)-,
Spectrum_000414,
(.+/-.)-Fenarol,
Prestwick0_000336,
Prestwick1_000336,
Prestwick2_000336,
Prestwick3_000336,
Spectrum2_001807,
Spectrum3_001084,
Spectrum4_001237,
Spectrum5_001364,
C-192,
(.+/-.)-Chlormezanone,
Biomol-NT_000277,
AC1L1EB2,
Lopac0_000383,
Oprea1_275911,
BSPBio_000371,
BSPBio_002728,
KBioGR_001734,
KBioSS_000894,
CHLORMEZANONE TRANCOPAL,
MLS003876813,
MLS004773972,
DivK1c_000886,
SCHEMBL217864,
SPECTRUM2300062,
SPBio_001793,
SPBio_002292,
BPBio1_000409,
BPBio1_001189,
GTPL7323,
CHEMBL1200714,
DTXSID3022798,
CTK8B3394,
HMS502M08,
KBio1_000886,
KBio2_000894,
KBio2_003462,
KBio2_006030,
KBio3_001948,
WEQAYVWKMWHEJO-UHFFFAOYSA-,
NINDS_000886,
WEQAYVWKMWHEJO-UHFFFAOYSA-N,
HMS1569C13,
HMS2096C13,
HMS3261M07,
HMS3266A22,
HMS3655N09,
HMS3675M15,
HMS3713C13,
Pharmakon1600-02300062,
BCP14385,
HY-B0353,
KS-000016RV,
WLN: T6VN DSWTJ B1 CR DG,
Tox21_110093,
Tox21_113151,
Tox21_302197,
Tox21_500383,
ANW-42456,
CCG-39616,
NSC169108,
NSC759569,
s2021,
Chlormezanone 1.0 mg/ml in Methanol,
4H-1,3-Thiazin-4-one, 2-(p-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-, 1,1,-dioxide,
4H-1,3-Thiazin-4-one, 2-(p-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-, 1,1-dioxide,
AKOS000121464,
Tox21_110093_1,
CS-2399,
DB01178,
LP00383,
NE32949,
NSC-169108,
NSC-759569,
IDI1_000886,
NCGC00015191-03,
NCGC00015191-04,
NCGC00015191-05,
NCGC00015191-08,
NCGC00015191-09,
NCGC00015191-10,
NCGC00015191-13,
NCGC00024597-02,
NCGC00024597-03,
NCGC00024597-04,
NCGC00024597-05,
NCGC00024597-06,
NCGC00255305-01,
NCGC00261068-01,
AN-42201,
2-(p-Chlorphenyl)-3-methyl-1,1-dioxide,
SBI-0050370.P003,
AB2000427,
LS-150535,
TR-025493,
AB00052410,
EU-0100383,
FT-0623609,
ST24027544,
SW196880-3,
D00268,
AB00052410_04,
AB00052410_05,
I01-1903,
SR-01000075208-1,
SR-01000075208-3,
SR-01000075208-5,
SR-01000075208-6,
BRD-A20348246-001-05-9,
BRD-A20348246-001-08-3,
2-(p-Chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-4H-1,1-dioxide,
Z271004890,
2-(4-chlorophenyl)-3-methyl-1??,3-thiazinane-1,1,4-trione,
4H-1, 2-(4-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-, 1,1-dioxide,
4H-1, 2-(p-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-, 1,1-dioxide,
2-(4-chlorophenyl)-3-methyl-1$l;{6},3-thiazinane-1,1,4-trione,
2-(4-chlorophenyl)-3-methyl-1lambda,3-thiazinane-1,1,4-trione,
2-(4-chlorophenyl)-3-methyl-1lambda6,3-thiazinane-1,1,4-trione,
2-(p-Chlorphenyl)-3-methyl-1,3-perhydrothiazin-4-one, 1,1-dioxide,
2-(4-Chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-4H-1,3-thiazin-4-one-1,1-dioxide,
4H-1,3-Thiazin-4-one, 2-(4-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-, 1,1-dioxide, (+)-,
4H-1,3-Thiazin-4-one, 2-(4-chlorophenyl)tetrahydro-3-methyl-, 1,1-dioxide, (-)-,
102818-66-6,
102818-67-7,
InChI=1/C11H12ClNO3S/c1-13-10(14)6-7-17(15,16)11(13)8-2-4-9(12)5-3-8/h2-5,11H,6-7H2,1H3,
Fenarol,
chlormezanon-,
C11H12ClNO3S,
D0S1OE,
UNII-GP568V9G19,
CID2717,
C11-H12-Cl-N-O3-S,
GP568V9G19,
c1221,
V0146,
D002720,
2-(4-chlorophenyl)-3-methyl-4-methathiazanone-1,1-dioxide,
2-(4-Chlorophenyl)-3-methyl-1,3-thiazinan-4-one1,1-dioxide,
2-(p-chlorophenyl)perhydro-3-methyl-1,3-thiazin-4-one 1,1-dioxide,
|
| Complexity | 395 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 273.023g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 273.731g/mol |
| Monoisotopic Mass | 273.023g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 62.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

