| CAS Number | 81216-13-9 |
| Catalog Number | AG004Z5F(AGN-PC-0NFZFA) |
| Chemical Name | 1-Octyne, 8-bromo- |
| IUPAC Name | 8-bromooct-1-yne |
| InChI | InChI=1S/C8H13Br/c1-2-3-4-5-6-7-8-9/h1H,3-8H2 |
| InChI Key | XUGGUUBNZPZPHM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20621358 |
| Molecular Formula | C8H13Br |
| Molecular Weight | 189.0928 |
| SMILES | BrCCCCCCC#C |
| Synonyms | 8-bromo-1-octyne,
8-bromooct-1-yne,
1-Octyne, 8-bromo-,
81216-13-9,
SCHEMBL3689232,
CTK3E4689,
DTXSID40455373,
XUGGUUBNZPZPHM-UHFFFAOYSA-N,
1-Octyne,8-bromo-,
CID11106121,
|
| Complexity | 88 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 188.02g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 189.096g/mol |
| Monoisotopic Mass | 188.02g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number