
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 828-01-3 |
| Catalog Number | AG004TF2(AGN-PC-0WAFZF) |
| Chemical Name | 2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid |
| EC Number | 212-580-4 |
| IUPAC Name | 2-hydroxy-3-phenylpropanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H10O3/c10-8(9(11)12)6-7-4-2-1-3-5-7/h1-5,8,10H,6H2,(H,11,12) |
| InChI Key | VOXXWSYKYCBWHO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00065928 |
| Molecular Formula | C9H10O3 |
| Molecular Weight | 166.1739 |
| NSC Number | 2627 |
| SMILES | O=C(O)C(O)CC1=CC=CC=C1 |
| Synonyms | 3-phenyllactate,
3-phenyllactic acid,
3-phenyllactic acid, (D)-isomer,
3-phenyllactic acid, (DL)-isomer,
3-phenyllactic acid, (L)-isomer,
3-phenyllactic acid, calcium salt,
3-phenyllactic acid, monosodium salt,
beta-phenyllactic acid,
DL-3-Phenyllactic acid,
828-01-3,
2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
3-Phenyllactic acid,
DL-beta-Phenyllactic acid,
b-phenyllactic acid,
2-Hydroxy-3-phenylpropionic acid,
2-hydroxy-3-phenyl-propionic acid,
3-phenyllactate,
(+-)-3-Phenyllactic acid,
DL-Phenyllactic acid,
(+/-)-2-Hydroxy-3-phenylpropionic acid,
beta-Phenyllactic acid,
DL--Phenyllactic acid,
Ba 2653,
CHEBI:25998,
VOXXWSYKYCBWHO-UHFFFAOYSA-N,
2-hydroxy-3-phenyl-propanoic acid,
MFCD00065928,
(RS)-2-Hydroxy-3-phenyl-propionic acid,
L-beta-Phenyllactic acid,
156-05-8,
DL-3-Phenyllactic acid, 97%,
UNII-KW7SNV9X8B,
KW7SNV9X8B,
L(-)-3-Phenyllacticacid,
UNII-68L11J0XBS,
68L11J0XBS,
DL-alpha-Hydroxycinnamic acid,
b-Phenyllactate,
Lactic acid, 3-phenyl-, DL-,
beta-Phenyllactate,
DL-b-Phenyllactate,
NSC 2627,
EINECS 212-580-4,
DL-3-Phenyllactate,
Benzyl-glycolic Acid,
DL-beta-Phenyllactate,
Benzenepropanoic acid, .alpha.-hydroxy-,
DL-3-Phenyllacticacid,
beta-phenyl lactic acid,
DL-b-Phenyllactic acid,
AI3-50440,
a-Hydroxybenzenepropanoate,
AC1L1GUN,
AC1Q5SSS,
Lactic acid, 3-phenyl-,
(1)-3-Phenyllactic acid,
ACMC-209f8j,
ACMC-209oq6,
2-Amido-5-hydroxyprimidine,
alpha-Hydroxybenzenepropanoate,
SCHEMBL57558,
2-Hydroxy-3-phenylpropionate,
3-Phenyl-2-hydroxypropanoate,
a-Hydroxybenzenepropanoic acid,
DL-.beta.-Phenyllactic acid,
3-Phenyllactic acid, (R)-,
3-Phenyllactic acid, (S)-,
(+/-)-3-Phenyllactic acid,
L-beta-PHENYL LACTIC ACID,
CHEMBL1778420,
DL-.alpha.-Hydroxycinnamic acid,
CTK4C8943,
DL-2-Hydroxy-3-phenylpropionate,
KS-00000UOH,
3-Phenyl-2-hydroxypropanoic acid,
3-Phenyl-2-hydroxypropionic acid,
alpha-Hydroxybenzenepropanoic acid,
NSC2627,
Benzenepropanoic acid, a-hydroxy-,
DL-alpha-Hydroxyhydrocinnamic acid,
DL-3-Phenyllactic acid, >=98%,
DL -alpha-Hydroxyhydrocinnamic acid,
DL-|A-oC>>uCa>> Ea(1)ethEa,
NSC-2627,
2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid #,
EINECS 230-803-3,
EINECS 243-726-5,
DL-2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
DL-2-Hydroxy-3-phenylpropionic acid,
SBB012365,
Benzenepropanoic acid, alpha-hydroxy-,
DL-|A-+/-(1/2)>>uEeEa,
L -2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
AKOS009103896,
DL -2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
(+)-2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
(?)-2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
CS-W017878,
HY-W017162,
MCULE-9508817950,
RP22908,
(2rs)-2-hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
(RS)-2-hydroxy-3-phenyl propanoic acid,
(+/-)-2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
AK-45543,
AN-10774,
AN-10775,
AS-19567,
BC224313,
SC-96045,
ST069356,
SY020879,
SY021341,
SY036063,
DB-056660,
TR-033393,
AM20060840,
FT-0625405,
Y0491,
MFCD00004244 (95%),
MFCD00065928 (98%),
MFCD00078062 (98%),
Benzenepropanoic acid, .alpha.-hydroxy-, (S)-,
I01-2227,
W-203882,
I14-19847,
8C1DB5C8-C19C-4963-8F3E-B683EAB4B04F,
F9995-2643,
Z2582143609,
( inverted exclamation markA)-2-oC>>u-3-+/-(1/2)>>u+/-uEa,
phenyllactic acid,
Phenyllactate,
Lactic acid, dl-,
|A-phenyllactic acid,
L-(-)-3-Phenyllactic acid,
(R)-3-Phenyllactic acid,
D-(+)-Phenyllactic acid,
UNII-SC6T4O59BK,
L(-)-3-Phenyllactic acid,
SC6T4O59BK,
2-hydroxy-3-phenylpropanoate,
(S)-(-)-3-Phenyllactic acid,
D-(+)-3-Phenyllactic acid,
C9H10O3,
DL-BETA-PHENYLLACTICACID,
(R)-2-hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
(S)-2-Hydroxy-3-phenylpropanoic acid,
(R)-(+)-3-Phenyllactic Acid,
CID3848,
Benzenepropanoic acid, (.+-.)-,
20312-36-1,
AR-1I0740,
C9-H10-O3,
(R)-2-Hydroxy-3-phenylpropionic acid,
(S)-2-Hydroxy-3-phenylpropionic acid,
AK-44083,
7326-19-4,
A3103,
Benzenepropanoic acid, .alpha.-hydroxy-, (.+.)-,
143489-45-6,
87792-25-4,
|
| Complexity | 150 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 166.063g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 166.176g/mol |
| Monoisotopic Mass | 166.063g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 57.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

