
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 84-66-2 |
| Catalog Number | AG004Q0L(AGN-PC-0WAET0) |
| Chemical Name | 1,2-diethyl benzene-1,2-dicarboxylate |
| IUPAC Name | diethyl benzene-1,2-dicarboxylate |
| InChI | InChI=1S/C12H14O4/c1-3-15-11(13)9-7-5-6-8-10(9)12(14)16-4-2/h5-8H,3-4H2,1-2H3 |
| InChI Key | FLKPEMZONWLCSK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00009111 |
| Molecular Formula | C12H14O4 |
| Molecular Weight | 222.2372 |
| NSC Number | 8905 |
| RTECS Number | TI1050000 |
| SMILES | CCOC(=O)C1=CC=CC=C1C(=O)OCC |
| UN Number | 3082 |
| UNII | UF064M00AF |
| Synonyms | diethyl phthalate,
phthalic acid diethyl ester,
DIETHYL PHTHALATE,
84-66-2,
phthalic acid diethyl ester,
Ethyl phthalate,
Anozol,
Neantine,
Phthalol,
Solvanol,
Diethyl o-phthalate,
Palatinol A,
Placidol E,
Unimoll DA,
Phthalsaeurediaethylester,
o-Bis(ethoxycarbonyl)benzene,
Diethyl 1,2-benzenedicarboxylate,
diethyl benzene-1,2-dicarboxylate,
Diethylphthalate,
1,2-Diethyl phthalate,
Estol 1550,
o-Benzenedicarboxylic acid diethyl ester,
Di-n-ethyl phthalate,
Diethyl o-phenylenediacetate,
1,2-Benzenedicarboxylic acid, diethyl ester,
Phthalic acid, diethyl ester,
RCRA waste number U088,
Diethylester kyseliny ftalove,
NCI-C60048,
1,2-benzenedicarboxylic acid diethyl ester,
NSC 8905,
UNII-UF064M00AF,
CCRIS 2675,
HSDB 926,
CHEBI:34698,
DPX-F5384,
Phthalsaeurediaethylester [German],
Diethyl phthalate (NF),
Diethyl phthalate [NF],
Diethyl phthalate, 99%,
EINECS 201-550-6,
Diethylester kyseliny ftalove [Czech],
1,2-Benzenedicarboxylic acid, 1,2-diethyl ester,
RCRA waste no. U088,
BRN 1912500,
1,2-Benzenedicarboxylic acid, di-C4-13-alkyl esters,
AI3-00329,
UF064M00AF,
FLKPEMZONWLCSK-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00009111,
NCGC00090974-03,
o-Benzenedicarboxylic acid, diethyl ester,
benzene-1,2-dicarboxylic acid diethyl ester,
DSSTox_CID_1780,
DSSTox_RID_76323,
DSSTox_GSID_21780,
Q-200982,
ethyl 2-(ethoxycarbonyl)benzoate,
Phthalic acid, bis-iso-nonyl ester,
CAS-84-66-2,
SMR000857334,
Diethyl phthalate, PESTANAL(R), analytical standard,
Diethyl Phthalate [USAN],
solvano l,
diethyl phtalate,
diethyl-phthalate,
Kodaflex DEP,
Diethyl-o-phthalate,
EINECS 273-520-0,
Diethyl phthalic acid,
Phthalic acid diethyl,
ACMC-20aj0r,
AC1L1NAJ,
bmse000846,
Epitope ID:140105,
EC 201-550-6,
WLN: 2OVR BVO2,
AC1Q64KI,
Diethyl phthalate, >=99%,
Diethyl phthalate, 99.5%,
SCHEMBL22296,
2,3-dimethoxyphenylaceticacid,
4-09-00-03172 (Beilstein Handbook Reference),
68988-18-1,
KSC448E0D,
MLS001336021,
MLS001336022,
MLS002152901,
MLS002177800,
BIDD:ER0639,
Phthalic acid, bis-ethyl ester,
CHEMBL388558,
ZINC1287,
Diethyl phthalate, >=99.5%,
DTXSID7021780,
CTK3E8201,
Diethyl-1,2-benzenedicarboxylate,
NSC8905,
Diethyl phthalate, LR, >=99%,
HMS2233J05,
HMS3369G01,
PHTHALIC ACID,DIETHYL ESTER,
ACN-S002427,
Diethyl phthalate/dimethyl phthalate,
NSC-8905,
Tox21_111050,
Tox21_201874,
Tox21_300183,
ANW-75577,
BBL011577,
SBB060561,
STL163320,
AKOS000119867,
Benzenedicarboxylic acid, diethyl ester,
LS-1838,
MCULE-8221041887,
RP27382,
RTR-030992,
Diethyl Phthalate MIL-D-242 Mil Spec,
NCGC00090974-01,
NCGC00090974-02,
NCGC00090974-04,
NCGC00090974-05,
NCGC00090974-06,
NCGC00254098-01,
NCGC00259423-01,
AJ-07993,
AK-98162,
AN-24076,
CC-26717,
Diethyl Phthalate Metal Plastic IBC/Tote,
ZB000300,
AX8124754,
TR-030992,
CS-0013981,
FT-0624802,
P0296,
ST24046564,
ST50406385,
Diethyl ester of 1,2-Benzenedicarboxylic acid,
Diethylphthalate, A-A-59314, JAN-D-242,
Phthalic acid, bis-isononyl ester (technical),
C14175,
D03804,
Diethyl phthalate, SAJ special grade, >=98.0%,
C-34265,
I01-6179,
F1908-0104,
Phthalic acid, bis-C6-C8-branched alkyl esters C7-rich,
Diethyl phthalate, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Diethyl phthalate, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Phthalic acid, bis-isononyl ester (technical) 10 microg/mL in Cyclohexane,
Diethyl Phthalate, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
InChI=1/C12H14O4/c1-3-15-11(13)9-7-5-6-8-10(9)12(14)16-4-2/h5-8H,3-4H2,1-2H,
diethyloxalate,
Dietylftalat,
di-ethylphtalate,
di-ethyl phthalate,
1, diethyl ester,
diethyl phthalate (dep),
diethyl phthalate (o),
DPH (CHRIS Code),
DEP (Diethyl phthalate),
Diethyl ester of phthalic acid,
C12H14O4,
CID6781,
Diethyl phthalate, 99% - 1L 1l,
2-(2,3-dimethoxyphenyl)acetic acid,
AR-1H7406,
Diethyl phthalate; (Ethyl phthalate),
NA8027,
DEP,
C12-H14-O4,
Diethyl Phthalate 99% for synthesis 500ml,
A10802,
C007379,
Diethyl phthalate (<lt/> 100 microg/ml) in acetonitrile,
90-53-9,
68515-48-0,
71888-89-6,
|
| Complexity | 223 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 222.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 222.24g/mol |
| Monoisotopic Mass | 222.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 52.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H361 |
| Precuationary statements | P201-P202-P280-P308+P313-P405-P501a |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

