| CAS Number | 879904-88-8 |
| Catalog Number | AG004L69(AGN-PC-0VI3T7) |
| Chemical Name | 2-Furyldimethylsilanol sodium salt |
| IUPAC Name | sodium;furan-2-yl-dimethyl-oxidosilane |
| InChI | InChI=1S/C6H9O2Si.Na/c1-9(2,7)6-4-3-5-8-6;/h3-5H,1-2H3;/q-1;+1 |
| InChI Key | LZJRCLPTAZMQQW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08457663 |
| Molecular Formula | C6H9NaO2Si |
| Molecular Weight | 164.2097 |
| SMILES | [O-][Si](c1ccco1)(C)C.[Na+] |
| Synonyms | 879904-88-8,
2-Furyldimethylsilanol sodium salt,
SODIUM (FURAN-2-YL)DIMETHYLSILANOLATE,
Sodium 2-furyldimethylsilanolate,
MFCD08457663,
C6H9O2Si.Na,
AMTSi047,
2-Furyldimethylsilanolsodiumsalt,
CTK5F9245,
DTXSID80635657,
Sodium 2-furanyldimethylsilanolate,
sodium dimethyl(2-furyl)silanolate,
Dimethyl-2-furylsilanol sodium salt,
AKOS025295867,
Sodium (furan-2-yl)(dimethyl)silanolate,
SODIUM FURAN-2-YLDIMETHYLSILANOLATE,
RT-007818,
DIMETHYL-2-FURYLSILANOLSODIUMSALT,
|
| Complexity | 108 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 164.027g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 164.211g/mol |
| Monoisotopic Mass | 164.027g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 36.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number