| CAS Number | 866223-53-2 |
| Catalog Number | AG004L07(AGN-PC-0WB3PZ) |
| Chemical Name | 2-methyl-4-(methylamino)butan-2-ol |
| IUPAC Name | 2-methyl-4-(methylamino)butan-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C6H15NO/c1-6(2,8)4-5-7-3/h7-8H,4-5H2,1-3H3 |
| InChI Key | ZULPATVQDRLYAC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09864404 |
| Molecular Formula | C6H15NO |
| Molecular Weight | 117.1894 |
| SMILES | CC(O)(C)CCNC |
| Synonyms | 2-Methyl-4-(methylamino)butan-2-ol,
866223-53-2,
4-(N-methylamino)-2-methyl-2-butanol,
2-Butanol, 2-methyl-4-(methylamino)-,
SCHEMBL707184,
CTK5F7031,
DTXSID00650923,
MFCD09864404,
ZINC19091117,
AKOS006280774,
AJ-71548,
DA-18445,
FT-0760207,
Y-5762,
2-Methyl-4-(methylamino)butan-2-ol, AldrichCPR,
2-METHYL-4- BUTAN-2-OL,
|
| Complexity | 61.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 117.115g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 117.192g/mol |
| Monoisotopic Mass | 117.115g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 32.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number