| CAS Number | 85475-01-0 |
| Catalog Number | AG004JQT(AGN-PC-00PIBL) |
| Chemical Name | Ethanol, 2-[2-(methylamino)ethoxy]- |
| IUPAC Name | 2-[2-(methylamino)ethoxy]ethanol |
| InChI | InChI=1S/C5H13NO2/c1-6-2-4-8-5-3-7/h6-7H,2-5H2,1H3 |
| InChI Key | IPKWSCDDLHLVMC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD12783671 |
| Molecular Formula | C5H13NO2 |
| Molecular Weight | 119.1622 |
| SMILES | CNCCOCCO |
| Synonyms | 85475-01-0,
Ethanol, 2-[2-(methylamino)ethoxy]-,
2-[2-(methylamino)ethoxy]ethan-1-ol,
N-methyl-2-(2-hydroxyethoxy)ethylamine,
Hydroxy-PEG1-methylamine,
SCHEMBL40114,
CTK3C8741,
DTXSID70573539,
IPKWSCDDLHLVMC-UHFFFAOYSA-N,
2-(2-(Methylamino)-ethoxy)ethanol,
ZINC34575094,
AKOS009068635,
BP-22918,
2-(2-(methylamino)ethoxy)ethanol,
|
| Complexity | 41.4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 119.095g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 119.164g/mol |
| Monoisotopic Mass | 119.095g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 41.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number