| CAS Number | 886365-22-6 |
| Catalog Number | AG004AEX(AGN-PC-0BSCEX) |
| Chemical Name | 5-Bromo-2-methoxyisonicotinic acid |
| IUPAC Name | 5-bromo-2-methoxypyridine-4-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C7H6BrNO3/c1-12-6-2-4(7(10)11)5(8)3-9-6/h2-3H,1H3,(H,10,11) |
| InChI Key | JZBHBRMXZANNNF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07375111 |
| Molecular Formula | C7H6BrNO3 |
| Molecular Weight | 232.0314 |
| SMILES | O=C(O)C1=C(Br)C=NC(OC)=C1 |
| Synonyms | 5-bromo-2-methoxyisonicotinic acid,
886365-22-6,
5-BROMO-2-METHOXY-ISONICOTINIC ACID,
5-BROMO-2-METHOXYPYRIDINE-4-CARBOXYLIC ACID,
5-BROMO-2-METHOXY-4-PYRIDINECARBOXYLIC ACID,
SCHEMBL14916430,
CTK5G1006,
DTXSID40723024,
ABBYPHARMA AP-11-5894,
CS-D0457,
MFCD07375111,
ZINC71864172,
AKOS016011201,
AB41196,
BC005286,
AJ-118891,
ST24044447,
Z1007,
Q-8264,
C7H6BrNO3,
5-Bromo-2-methoxyisonicotinicacid,
|
| Complexity | 176 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 230.953g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 232.033g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.953g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 59.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number