| CAS Number | 888944-67-0 |
| Catalog Number | AG00492U(AGN-PC-0WA9GZ) |
| Chemical Name | 4-(BOC-Amino)-1-isopentylpiperidine |
| IUPAC Name | tert-butyl N-[1-(3-methylbutyl)piperidin-4-yl]carbamate |
| InChI | InChI=1S/C15H30N2O2/c1-12(2)6-9-17-10-7-13(8-11-17)16-14(18)19-15(3,4)5/h12-13H,6-11H2,1-5H3,(H,16,18) |
| InChI Key | SDCUXNHQOGZUDP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21333075 |
| Molecular Formula | C15H30N2O2 |
| Molecular Weight | 270.4109 |
| SMILES | CC(C)CCN1CCC(CC1)NC(=O)OC(C)(C)C |
| Synonyms | 4-(BOC-Amino)-1-isopentylpiperidine,
888944-67-0,
ACMC-209qxt,
SCHEMBL5011587,
CTK8B2591,
DTXSID90732661,
C15H30N2O2,
[1-(3-methyl-butyl)-piperidin-4-yl]-carbamic acid tert-butyl ester,
ANW-39183,
MFCD21333075,
ZINC71956907,
AKOS008754523,
TC-127928,
V8743,
B-9501,
tert-Butyl [1-(3-methylbutyl)piperidin-4-yl]carbamate,
tert-butyl N-[1-(3-methylbutyl)piperidin-4-yl]carbamate,
|
| Complexity | 276 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 270.231g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 270.417g/mol |
| Monoisotopic Mass | 270.231g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 41.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number