| CAS Number | 268536-05-6 |
| Catalog Number | AG003V4C(AGN-PC-0R2RHL) |
| Chemical Name | Trimethylpropylammonium Bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| IUPAC Name | bis(trifluoromethylsulfonyl)azanide;trimethyl(propyl)azanium |
| InChI | InChI=1S/C6H16N.C2F6NO4S2/c1-5-6-7(2,3)4;3-1(4,5)14(10,11)9-15(12,13)2(6,7)8/h5-6H2,1-4H3;/q+1;-1 |
| InChI Key | NFLGAVZONHCOQE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08458920 |
| Molecular Formula | C8H16F6N2O4S2 |
| Molecular Weight | 382.3441 |
| SMILES | CCC[N+](C)(C)C.FC(F)(S(=O)([N-]S(=O)(C(F)(F)F)=O)=O)F |
| Synonyms | 268536-05-6,
Trimethylpropylammonium Bis(trifluoromethanesulfonyl)imide,
MFCD08458920,
N-Trimethyl-N-propylammonium bis(trifluoromethanesulfonyl)imide,
SCHEMBL924745,
DTXSID00693719,
trimethylpropylammonium bis(trifluoromethylsulphonyl)imide,
N,N,N-Trimethylpropan-1-aminium bis(trifluoromethanesulfonyl)azanide,
T2761,
trimethylpropylammoniumbis(trifluoromethanesulfonyl)imide,
|
| Complexity | 416 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 382.046g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 382.336g/mol |
| Monoisotopic Mass | 382.046g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 86A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number