
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 65-71-4 |
| Catalog Number | AG003UT3(AGN-PC-00BJBU) |
| Chemical Name | 5-methyl-1,2,3,4-tetrahydropyrimidine-2,4-dione |
| EC Number | 200-616-1 |
| IUPAC Name | 5-methyl-1H-pyrimidine-2,4-dione |
| InChI | InChI=1S/C5H6N2O2/c1-3-2-6-5(9)7-4(3)8/h2H,1H3,(H2,6,7,8,9) |
| InChI Key | RWQNBRDOKXIBIV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006026 |
| Molecular Formula | C5H6N2O2 |
| Molecular Weight | 126.1133 |
| NSC Number | 14705 |
| RTECS Number | XP2100000 |
| SMILES | O=C(N1)NC=C(C)C1=O |
| UNII | QR26YLT7LT |
| Synonyms | 5 Methyluracil,
5-Methyluracil,
Thymine,
thymine,
5-methyluracil,
65-71-4,
2,4-Dihydroxy-5-methylpyrimidine,
Thymin,
5-methylpyrimidine-2,4(1H,3H)-dione,
Thymine anhydrate,
2,4(1H,3H)-Pyrimidinedione, 5-methyl-,
5-methyl-2,4(1H,3H)-pyrimidinedione,
Thymin (purine base),
5-Methyl-1,2,3,4-tetrahydropyrimidine-2,4-dione,
5-methyl-1H-pyrimidine-2,4-dione,
CCRIS 5584,
UNII-QR26YLT7LT,
5-Methyl Uracil,
5-Methylpyrimidine-2,4-dione,
4-Hydroxy-5-methylpyrimidin-2(1H)-one,
CHEBI:17821,
AI3-25479,
NSC14705,
EINECS 200-616-1,
MFCD00006026,
NSC 14705,
QR26YLT7LT,
CHEMBL993,
5-Methyl-2,4-dihydroxypyrimidine,
RWQNBRDOKXIBIV-UHFFFAOYSA-N,
Thymine, 99%,
Thy,
Thymine-t,
(3H)Methylthymidine,
5-methyl-1,3-dihydropyrimidine-2,4-dione,
Methyl-3H thymidine,
Thymine (8CI),
5-methyl-uracil,
5-METHYLPYRIMIDINE-2,4(1H,3H)-DIONE (THYMINE),
Thymine,(S),
Thymine (VAN),
PubChem9313,
Thymine, >=99%,
AC1L1ASZ,
ACMC-1BI1O,
Epitope ID:167476,
Thymine (VAN) (8CI),
AC1Q2QH4,
SCHEMBL5235,
DSSTox_CID_30914,
DSSTox_GSID_52342,
2(1H)-Pyrimidinone, 4-hydroxy-5-methyl- (9CI),
2,4(1H,3H)-Pyrimidinedione, 5-methyl- (9CI),
5-methylpyrimidine-2,4-diol,
KSC492E2J,
5-Methyl-2,4-dioxypyrimidine,
2.6-Dioxy-5-methyl-pyrimidin,
GTPL4581,
DTXSID4052342,
SCHEMBL15496760,
SCHEMBL16356870,
CTK2F2133,
CTK3J2224,
CTK8G7118,
CTK9A1224,
WLN: T6N CNJ BQ DQ E1,
2,4(1H,3H)-Pyrimidinedione, 5-methyl-, labeled with tritium,
ZINC157062,
BCP22973,
2,3H)-Pyrimidinedione, 5-methyl-,
Tox21_303929,
ANW-35077,
BDBM50134397,
NSC-14705,
SBB058343,
STL280241,
STL477641,
AKOS000120923,
AKOS002337369,
AKOS022965719,
AC-7756,
AM81332,
AN-8695,
CS-W011166,
DB03462,
HY-W010450,
MCULE-6356243926,
RP19682,
CAS-65-71-4,
NCGC00357169-01,
2792-47-4,
5-Methylpyrimidine-2,4(1H,3H);-dione,
69497-78-5,
AJ-14864,
AK-50015,
AT-26070,
CJ-01582,
SC-06111,
SC-19597,
SY014896,
Thymine, Vetec(TM) reagent grade, 99%,
ZB006538,
AB1007210,
DB-016098,
DB-055305,
LS-153797,
TC-063833,
TL8004657,
FT-0602550,
ST51016238,
KS-00000535,
1605-EP2270010A1,
1605-EP2270015A1,
1605-EP2270505A1,
1605-EP2281563A1,
1605-EP2292088A1,
1605-EP2292593A2,
1605-EP2295414A1,
1605-EP2295441A2,
1605-EP2295503A1,
1605-EP2298783A1,
1605-EP2301536A1,
1605-EP2301538A1,
1605-EP2305808A1,
1605-EP2311455A1,
1605-EP2316452A1,
1605-EP2316459A1,
7412-EP2281563A1,
7412-EP2316459A1,
7412-EP2316974A1,
A-8204,
C00178,
T-3845,
Thymine, suitable for cell culture, BioReagent,
MFCD00006026 (97+%),
006T026,
130594-EP2295441A2,
2,4-Dihydroxy-5-methylpyrimidine; 5-Methyluracil,
SR-01000945223,
I03-0184,
SR-01000945223-1,
036B9F1D-9B61-4CED-967C-BF1DA180E5C2,
F0001-1753,
InChI=1/C5H6N2O2/c1-3-2-6-5(9)7-4(3)8/h2H,1H3,(H2,6,7,8,9,
Zidovudine Related Compound C, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
3059-73-2,
Thymine(Zidovudine Related Compound C), Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
5 Methyluracil,
Zidovudine Impurity C,
thymidine-5'-phosphate,
5-methy uracil(Thymine),
D0F4KL,
C5H6N2O2,
5-Methylpyrimidine-2 4-dione,
24-Dihydroxy-5-methylpyrimidine,
CID1135,
5-Methyl-2 4-dihydroxypyrimidine,
C5-H6-N2-O2,
Thymine 99% for biochemistry 10gm,
AR-1L6867,
Thymine, 99% - 100G 100g,
CS-O-10836,
NSC 168663,
5-Methyl-2 4(1H 3H)-pyrimidinedione,
Timina,2,4-dihidroxi-5-metilpiramidina,
2,4-Pyrimidinediol, 5-methyl- (9CI),
4-hidroxi-5-metilpirimidin-2 (1H)-ona,
5-Metil-2, 4 (1H, 3H)-pirimidinediona,
2,4 (1h, 3h)-pirimidinadiona, 5-metil-,
T0234,
4(1H)-Pyrimidinone, 2-hydroxy-5-methyl- (9CI),
4(3H)-Pyrimidinone, 2-hydroxy-5-methyl- (9CI),
5-metil-1,2,3,4-tetrahidropirimidina-2,4-diona,
D013941,
5-Methyl-1 2 3 4-tetrahydropyrimidine-2 4-dione,
123430-67-1,
153445-43-3,
696-04-8,
TDR,
80289-22-1,
954-91-6,
TMP,
|
| Complexity | 195 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 126.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 126.115g/mol |
| Monoisotopic Mass | 126.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 58.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precuationary statements | |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

