| CAS Number | 25776-12-9 |
| Catalog Number | AG003UE9(AGN-PC-0R1KV4) |
| Chemical Name | Sodium tetrakis(4-fluorophenyl)borate |
| IUPAC Name | sodium;tetrakis(4-fluorophenyl)boranuide |
| InChI | InChI=1S/C24H16BF4.Na/c26-21-9-1-17(2-10-21)25(18-3-11-22(27)12-4-18,19-5-13-23(28)14-6-19)20-7-15-24(29)16-8-20;/h1-16H;/q-1;+1 |
| InChI Key | SHCUEWMHZQGOBL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00010732 |
| Molecular Formula | C24H16BF4Na |
| Molecular Weight | 414.1782 |
| SMILES | FC1=CC=C([B-](C2=CC=C(F)C=C2)(C3=CC=C(F)C=C3)C4=CC=C(F)C=C4)C=C1.[Na+] |
| Synonyms | Sodium Tetrakis(4-fluorophenyl)borate,
25776-12-9,
SCHEMBL623289,
Sodium tetrankis(4-fluorophenyl)borate,
SODIUMTETRAKIS(4-FLUOROPHENYL)BORATE,
C-21957,
Tetrakis(4-fluorophenyl)boron sodium,
Sodium Tetrakis(4-fluorophenyl)boron,
CID2776529,
A5131,
Sodium tetrakis-(4-fluorophenyl)-borate.2H2O, 99% - 1G 1g,
|
| Complexity | 410 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 414.118g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 414.185g/mol |
| Monoisotopic Mass | 414.118g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number