| CAS Number | 52542-80-0 |
| Catalog Number | AG003UAA(AGN-PC-0SD03C) |
| Chemical Name | Sodium (Trihydroxy)phenylborate |
| IUPAC Name | sodium;trihydroxy(phenyl)boranuide |
| InChI | InChI=1S/C6H8BO3.Na/c8-7(9,10)6-4-2-1-3-5-6;/h1-5,8-10H;/q-1;+1 |
| InChI Key | ZNXSFEXRXNJDNK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11042682 |
| Molecular Formula | C6H8BNaO3 |
| Molecular Weight | 161.9267 |
| SMILES | O[B-](O)(O)C1=CC=CC=C1.[Na+] |
| Synonyms | Sodium (Trihydroxy)phenylborate,
52542-80-0,
Sodium trihydroxy(phenyl)borate,
Oxo(Phenyl)-Boranediol,
CHEMBL2373151,
SCHEMBL15153997,
DTXSID50659805,
MFCD11042682,
Sodium trihydroxy(phenyl)borate(1-),
ACM52542800,
S0558,
|
| Complexity | 109 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 162.046g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 161.927g/mol |
| Monoisotopic Mass | 162.046g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 60.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P264-P280-P302+P352-P337+P313-P305+P351+P338-P362+P364-P332+P313
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number