| CAS Number | 929038-12-0 |
| Catalog Number | AG003TVF(AGN-PC-0WAY25) |
| Chemical Name | Potassium (2-cyanophenyl)trifluoroborate |
| EC Number | 618-885-2 |
| IUPAC Name | potassium;(2-cyanophenyl)-trifluoroboranuide |
| InChI | InChI=1S/C7H4BF3N.K/c9-8(10,11)7-4-2-1-3-6(7)5-12;/h1-4H;/q-1;+1 |
| InChI Key | JGENEVUNRFCCKN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09952302 |
| Molecular Formula | C7H4BF3KN |
| Molecular Weight | 209.0179 |
| SMILES | F[B-](F)(C1=CC=CC=C1C#N)F.[K+] |
| Synonyms | Potassium (2-cyanophenyl)trifluoroborate,
929038-12-0,
AMTB728,
SCHEMBL1021616,
DTXSID70672298,
KS-000022FV,
MFCD09952302,
AKOS005254860,
AS-2698,
FCH1396533,
Potassium(2-cyanophenyl)trifluoroborate,
AK112834,
SC-87962,
AX8218696,
4CH-024512,
ST24048952,
Potassium (2-cyanophenyl)(trifluoro)borate(1-),
POTASSIUM (2-CYANOPHENYL)TRIFLUOROBORANUIDE,
C7H4BF3KN,
POTASSIUM TRIFLUOROBORATE,
|
| Complexity | 210 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 209.003g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 209.02g/mol |
| Monoisotopic Mass | 209.003g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 23.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number