| CAS Number | 27130-46-7 |
| Catalog Number | AG003TFP(AGN-PC-00CPQ6) |
| Chemical Name | O-Benzoyl-n-methylhydroxylamine HCl |
| IUPAC Name | methylamino benzoate;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C8H9NO2.ClH/c1-9-11-8(10)7-5-3-2-4-6-7;/h2-6,9H,1H3;1H |
| InChI Key | FTCDQNQIGUCFSA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08705298 |
| Molecular Formula | C8H10ClNO2 |
| Molecular Weight | 187.6235 |
| SMILES | CNOC(C1=CC=CC=C1)=O.[H]Cl |
| Synonyms | O-Benzoyl-N-methylhydroxylamine Hydrochloride,
27130-46-7,
ACMC-209gv8,
SCHEMBL1703901,
CTK0I5782,
DTXSID60469472,
O-Benzoyl-n-methylhydroxylamine HCl,
ANW-26130,
MFCD17170122,
TC-114875,
B3239,
Methanamine, N-(benzoyloxy)-, hydrochloride,
I14-86080,
Methylamino Benzoate Hydrochloride,
CID11615307,
N-methyl-O-benzoyl hydroxylamine hydrochloride,
|
| Complexity | 130 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 187.04g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 187.623g/mol |
| Monoisotopic Mass | 187.04g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 38.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number