| CAS Number | 57702-65-5 |
| Catalog Number | AG003T9N(AGN-PC-03UJP5) |
| Chemical Name | Tributyl(octyl)phosphonium bromide |
| IUPAC Name | tributyl(octyl)phosphanium;bromide |
| InChI | InChI=1S/C20H44P.BrH/c1-5-9-13-14-15-16-20-21(17-10-6-2,18-11-7-3)19-12-8-4;/h5-20H2,1-4H3;1H/q+1;/p-1 |
| InChI Key | UJMLRSWRUXXZEW-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD04038147 |
| Molecular Formula | C20H44BrP |
| Molecular Weight | 395.4411 |
| SMILES | CCCC[P+](CCCC)(CCCCCCCC)CCCC.[Br-] |
| Synonyms | 57702-65-5,
Tributyl-n-octylphosphonium Bromide,
Tributyl(octyl)phosphonium bromide,
Phosphonium, tributyloctyl-, bromide,
TRIBUTYLOCTYLPHOSPHONIUM BROMIDE,
Tributyl-n-octylphosphoniumBromide,
ACMC-209lzy,
SCHEMBL1023018,
CTK5A7300,
DTXSID60627454,
n-Octyltributylphosphonium Bromide,
KS-000014SG,
ANW-32780,
MFCD04038147,
AKOS015833023,
TRIBUTYL(OCTYL)PHOSPHANIUM BROMIDE,
Ethyltributylphosphonium hexafluorophosphate,
TR-020124,
O0297,
|
| Complexity | 178 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 394.236g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 395.45g/mol |
| Monoisotopic Mass | 394.236g/mol |
| Rotatable Bond Count | 16 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number