| CAS Number | 13371-95-4 |
| Catalog Number | AG003SSC(AGN-PC-0PK3NH) |
| Chemical Name | N-Benzyl-o-phenetidine |
| IUPAC Name | N-benzyl-2-ethoxyaniline |
| InChI | InChI=1S/C15H17NO/c1-2-17-15-11-7-6-10-14(15)16-12-13-8-4-3-5-9-13/h3-11,16H,2,12H2,1H3 |
| InChI Key | VCFBFZSSLLVLIS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00059373 |
| Molecular Formula | C15H17NO |
| Molecular Weight | 227.3016 |
| SMILES | CCOC1=C(NCC2=CC=CC=C2)C=CC=C1 |
| Synonyms | N-Benzyl-o-phenetidine,
13371-95-4,
N-Benzyl-2-ethoxyaniline,
AC1LBSHG,
ACMC-209btb,
AC1Q583S,
CTK8B0208,
DTXSID60340313,
VCFBFZSSLLVLIS-UHFFFAOYSA-N,
ZINC2522796,
ANW-19581,
MFCD00059373,
N-Benzyl-N-(2-ethoxyphenyl)amine #,
AKOS000230870,
AJ-37240,
TC-108326,
B0431,
FT-0636882,
AR-1K6358,
CID563482,
42074-40-8,
|
| Complexity | 201 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 227.131g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 227.307g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.131g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 21.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302+H312+H332-H315-H319
|
|
Precuationary statements
|
P261-P264-P270-P271-P280-P301+P312+P330-P302+P352+P312+P362+P364-P304+P340+P312-P305+P351+P338+P337+P313-P501
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number