
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 87-32-1 |
| Catalog Number | AG003SOV(AGN-PC-0WAEF4) |
| Chemical Name | Ac-DL-Trp-OH |
| EC Number | 201-739-3 |
| IUPAC Name | 2-acetamido-3-(1H-indol-3-yl)propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C13H14N2O3/c1-8(16)15-12(13(17)18)6-9-7-14-11-5-3-2-4-10(9)11/h2-5,7,12,14H,6H2,1H3,(H,15,16)(H,17,18) |
| InChI Key | DZTHIGRZJZPRDV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005644 |
| Molecular Formula | C13H14N2O3 |
| Molecular Weight | 246.2619 |
| SMILES | O=C(O)C(CC1=CNC2=CC=CC=C12)NC(C)=O |
| Synonyms | acetyltryptophan,
N-acetyl-D-tryptophan,
N-acetyltryptophan,
N-acetyltryptophanate sodium,
N-Acetyl-DL-tryptophan,
87-32-1,
Ac-DL-Trp-OH,
N-Acetyltryptophan,
acetyltryptophan,
DL-Acetyltryptophan,
2-acetamido-3-(1H-indol-3-yl)propanoic acid,
DL-N-Acetyltryptophan,
N-Acetyl-DL-tryptophane,
DL-Tryptophan, N-acetyl-,
Tryptophan, N-acetyl-,
L-Tryptophan, N-acetyl-,
NSC49124,
MFCD00005644,
NSC 49124,
Tryptophan, N-acetyl-, DL-,
CHEBI:70976,
DZTHIGRZJZPRDV-UHFFFAOYSA-N,
N-Acetyl-Trp-OH,
2-(acetylamino)-3-(1H-indol-3-yl)propanoic acid,
Acetyl tryptophan,
N-acetyl tryptophan,
TRYPTOPHAN, N-ACETYL-, L-,
N-Acetyltryptophan #,
L-ACETYLTRYPTOPHAN,
2-(acetylamino)-3-indol-3-ylpropanoic acid,
N-Acetyl-DL-tryptophan, 98+%, extra pure,
Nalpha-acetyl-DL-tryptophan,
EINECS 214-935-9,
NSC-49124,
n-acetyltryptophane,
EINECS 201-739-3,
Acetyl-dl-tryptophan,
PubChem10964,
ACMC-209ahs,
ACMC-209qjj,
N-Acetyl DL-Tryptophan,
2-Acetylamino-3-(1H-indol-3-yl)-propionic acid,
AC1L1CPI,
AC1Q1KGF,
AC1Q5SDY,
N-acetyl-D,L-tryptophan,
d,l-alpha-Acetylamino-3-indolepropionic acid,
N-a-Acetyl-DL-Tryptophan,
ACMC-2097af,
DL-ACETYL TRYPTOPHAN,
N-acetyltryptophanate sodium,
Cambridge id 5117020,
N-|A-Acetyl-DL-Tryptophan,
NCIOpen2_005595,
Oprea1_817403,
SCHEMBL57140,
CBDivE_014228,
KSC543I7D,
MLS000686793,
CHEMBL1905494,
ACon1_001308,
BDBM91686,
CTK4E3471,
DZTHIGRZJZPRDV-UHFFFAOYSA-,
KS-00000WBR,
HMS2271L03,
HMS3372O11,
ACT05774,
NSC90726,
ANW-38669,
BBL000688,
CA0160,
CCG-41706,
KM2503,
NSC-90726,
SBB028576,
STK367673,
AKOS000120599,
AKOS016040255,
AM82276,
MCULE-3853945067,
RTC-066664,
TRA0026898,
TRA0085606,
VA50039,
TRA-0205989,
AC-19242,
AC-27041,
AK-44501,
AK-81067,
AN-24117,
AN-48910,
NCI60_004180,
SC-09902,
SC-09903,
SMR000339886,
ST011968,
SY036184,
SY036799,
AB1001983,
LS-158103,
ST2416293,
TC-066664,
A0120,
dl-.alpha.-Acetamidoindole-3-propionic acid,
FT-0629814,
DL-.alpha.-Acetylamino-3-indolepropionic acid,
MFCD00005644 (97%),
MFCD00065976 (98%),
2-acetamido-3-(1H-indol-3-yl)-propionic acid,
A13889,
d,l-.alpha.-Acetylamino-3-indolepropionic acid,
AB00637124-07,
005A644,
SR-01000597217,
I04-0003,
J-300264,
SR-01000597217-1,
SR-01000597217-2,
BRD-A18626878-001-01-6,
Z85881713,
3AD26BD1-C587-4301-9682-DA13678CE54F,
NCGC00180645-03!2-acetamido-3-(1H-indol-3-yl)propanoic acid,
InChI=1/C13H14N2O3/c1-8(16)15-12(13(17)18)6-9-7-14-11-5-3-2-4-10(9)11/h2-5,7,12,14H,6H2,1H3,(H,15,16)(H,17,18),
N-Acetyl-DL-tryptophan, PharmaGrade, Manufactured under appropriate GMP controls for pharma or biopharmaceutical production.,
N-Acetyl-DL-tryptophan, PharmaGrade, Manufactured under appropriate GMP controls for pharma or biopharmaceutical production., EP,
N-Acetyl-L-tryptophan,
N-Acetyl-D-tryptophan,
Ac-Trp-OH,
Acetyl-L-tryptophan,
Ac-D-Trp-OH,
Acetyl-L-trp,
AC-Try,
Tryptophan, L-,
(S)-N-Acetyltryptophan,
N-Acetyl-DL-Tryptophen,
TRYPTOPHAN, DL-,
UNII-4460NBV53F,
N-alpha-Acetyl-DL-Tryptophan,
C13H14N2O3,
CID2002,
4460NBV53F,
AR-1K5841,
NSC 90726,
1218-34-4,
C13-H14-N2-O3,
ACN-033632,
N-Acetyltryptophan, 98.5% - 100G 100g,
A-1810,
2280-01-5,
N-Acetyl-DL-Tryptophan 99% for biochemistry 25gm,
(RS)-N-Acetyltryptophan; Acetyl-DL-tryptophan; DL-Acetyltryptophan,
N/A,
36871-48-4,
|
| Complexity | 332 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 246.1g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 246.266g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.1g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 82.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

