
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 119-36-8 |
| Catalog Number | AG003S2L(AGN-PC-007WU3) |
| Chemical Name | Methyl 2-Hydroxybenzoate |
| IUPAC Name | methyl 2-hydroxybenzoate |
| InChI | InChI=1S/C8H8O3/c1-11-8(10)6-4-2-3-5-7(6)9/h2-5,9H,1H3 |
| InChI Key | OSWPMRLSEDHDFF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00002214 |
| Molecular Formula | C8H8O3 |
| Molecular Weight | 152.1473 |
| NSC Number | 8204 |
| RTECS Number | VO4725000 |
| SMILES | COC(=O)C1=C(O)C=CC=C1 |
| UNII | LAV5U5022Y |
| Synonyms | Hewedolor,
Linsal,
methyl salicylate,
methyl salicylate sodium salt,
methylsalicylate,
Metsal Liniment,
Rheumabal,
methyl salicylate,
Methyl 2-hydroxybenzoate,
119-36-8,
Wintergreen oil,
Gaultheria oil,
Betula oil,
Teaberry oil,
Sweet birch oil,
OIL OF WINTERGREEN,
Analgit,
Spicewood Oil,
2-Carbomethoxyphenol,
2-Hydroxybenzoic acid methyl ester,
Gaultheriaoel,
Wintergruenoel,
Flucarmit,
Betula,
Exagien,
Methyl o-hydroxybenzoate,
2-(Methoxycarbonyl)phenol,
Natural Wintergreen Oil,
Betula Lenta,
BIRCH-ME,
Salicylic acid, methyl ester,
Benzoic acid, 2-hydroxy-, methyl ester,
Synthetic Wintergreen Oil,
Gaultheria oil, artificial,
Wintergreen Oil, synthetic,
o-Hydroxybenzoic acid, methyl ester,
Birch oil, sweet,
Caswell No. 577,
Panalgesic,
Theragesic,
FEMA Number 2745,
NSC 8204,
2-Hydroxybenzoic acid, methyl ester,
Methyl salicylate (natural),
Salicylic Acid Methyl Ester,
UNII-LAV5U5022Y,
MFCD00002214,
Metylester kyseliny salicylove,
FEMA No. 2745,
CCRIS 6259,
methyl hydroxybenzoate,
HSDB 1935,
EINECS 204-317-7,
68917-75-9,
EPA Pesticide Chemical Code 076601,
Metylester kyseliny salicylove [Czech],
Methylester kyseliny salicylove [Czech],
BRN 0971516,
AI3-00090,
LAV5U5022Y,
CHEBI:31832,
OSWPMRLSEDHDFF-UHFFFAOYSA-N,
2-Hydroxy-benzoic acid methyl ester,
Benzoic acid, hydroxy-, methyl ester,
NCGC00091106-02,
Methyl salicylate, 99%,
DSSTox_CID_5659,
DSSTox_RID_77872,
DSSTox_GSID_25659,
Methyl2-Hydroxybenzoate,
PredaLure,
Anthrapole ND,
Ben Gay,
Oils, sweet birch,
CAS-119-36-8,
Methyl salicylate [JAN],
Methyl salicylate [JAN:NF],
Methylester kyseliny salicylove,
Birch oil,
Black birch oil,
Betula lenta oil,
Birch Bark oil,
Methylis salicylas,
salicylic acid methyl,
1-O-methylsalicylate,
Salonpas (Salt/Mix),
paragraph sign notCaOI,
salicylate methyl ester,
paragraph sign notAIUO,
Methyl Salicylate,(S),
Theragesic (Salt/Mix),
WINTER GREEN OIL,
ACMC-1BSKR,
Methyl salicylate (TN),
Methyl salicylate, 8CI,
methyl-2-hydroxybenzoate,
Enamine_001611,
AC1L1HHJ,
Methyl salicylate, 98%,
Methyl salicylate, BioXtra,
salicylic-acid methyl ester,
WLN: QR BVO1,
EC 204-317-7,
AC1Q42RT,
SCHEMBL5312,
Betula oil, Wintergreen oil,
ZINC490,
4-10-00-00143 (Beilstein Handbook Reference),
KSC175K7B,
BIDD:ER0323,
Wintergreen oil, China origin,
2-hydroxy-benzoicacimethylester,
FEMA No. 2154,
CHEMBL108545,
GTPL2431,
Methyl salicylate (JP17/NF),
DTXSID5025659,
CTK0H5570,
FEMA 2745,
KS-00000VQU,
NSC8204,
HMS1398J05,
HMS2089H12,
BCP29151,
CS-B1799,
HY-Y0189,
NSC-8204,
Birch sweet oil (Betula lenta L.),
Methyl ester 2-hydroxy-benzoic acid,
Tox21_111081,
Tox21_201543,
Tox21_300137,
ANW-17321,
BBL010504,
LS-616,
SBB053705,
STK397388,
Methyl salicylate, analytical standard,
AKOS000118977,
DB09543,
MCULE-5398249325,
Methyl ester of 2-hydroxy-benzoic acid,
NE10156,
RP21593,
RTR-003257,
Methyl salicylate, >=98%, FCC, FG,
NCGC00091106-01,
NCGC00091106-03,
NCGC00091106-04,
NCGC00091106-05,
NCGC00254104-01,
NCGC00259093-01,
68917-50-0,
90045-28-6,
AC-11584,
AJ-07901,
AK105942,
AN-22802,
AN-37948,
CJ-00014,
H364,
LS-98262,
TS-02010,
DB-012808,
TR-003257,
FT-0612582,
FT-0622968,
FT-0695782,
FT-0698844,
Methyl salicylate, natural, 98%, FCC, FG,
S0015,
ST24030969,
ST50715363,
Methyl salicylate, puriss., 99.0-100.5%,
1929-EP2272835A1,
1929-EP2272844A1,
C12305,
D01087,
Methyl salicylate, SAJ first grade, >=98.0%,
Methyl salicylate, tested according to Ph.Eur.,
23256-EP2277848A1,
23256-EP2289892A1,
23256-EP2298735A1,
23256-EP2305250A1,
23256-EP2305688A1,
23256-EP2308867A2,
23256-EP2308870A2,
23256-EP2311824A1,
23256-EP2311842A2,
23256-EP2314584A1,
AB01275470-01,
AUoC>>u+/-(1/2)(1/4)xEa(1/4)xo yen,
2-oC>>u+/-(1/2)(1/4)xEa(1/4)xo yen,
Methyl salicylate, ReagentPlus(R), >=99% (GC),
Methyl salicylate, Vetec(TM) reagent grade, 99%,
SR-05000001473,
I01-4358,
I01-8932,
Q-100939,
SR-05000001473-1,
Z19703590,
2-[Hydroxy(methoxy)methylene]-3,5-cyclohexadiene-1-one,
F0001-0306,
6-[(E)-Methoxyhydroxymethylene]-2,4-cyclohexadiene-1-one,
InChI=1/C8H8O3/c1-11-8(10)6-4-2-3-5-7(6)9/h2-5,9H,1H,
Methyl salicylate, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Methyl salicylate, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
8024-54-2,
methylsalicylate,
o-Anisic acid,
Heet,
Deerberry,
Hewedolor,
Rheumabal,
Salonpas,
Teaberry,
Linsal,
Gualtheria oil,
Oils, wintergreen,
Metsal Liniment,
Checkerberry oil,
Mixture Name,
Mountain tea extract,
Salicylate de mthyle,
Extract of wintergreen,
O-Methylsalicylic acid,
Methyl-o-hydroxybenzoat,
MES (CHRIS Code),
Wintergreen oil, natural,
Gaultheria procumbens oil,
SALICYLATE, METHYL,
Benzoic acid, methyl ester,
D0Z0AA,
GAULTHERIA PROCUMBENS,
Gaultheria procumbens, ext.,
methyl salicylate sodium salt,
Gaultheria procumbens, extract,
o-Hydroxybenzoesauremethylester,
FEMA No. 3112,
FEMA No. 3113,
C8H8O3,
Methyl salicylate, 98% 500g,
CID4133,
C8-H8-O3,
methyl ester 2-hydroxy benzoic acid,
EINECS 289-888-0,
NA8027,
ACN-044333,
Methyl salicylate, 99% - 25G 25g,
Methyl Salicylate 99% for synthesis 500ml,
Wintergreen oil (Gaultheria procumbens L.),
Wintergreen extract (Gaultheria procumbens L.),
Gaultheria procumbens (wintergreen) leaf extract,
C033069,
WINTERGREEN, OIL (GAULTHERIA PROCUMBENS L.),
WINTERGREEN, EXTRACT (GAULTHERIA PROCUMBENS L.),
2,4-Cyclohexadien-1-one, 6-(hydroxymethoxymethylene)- (9CI),
135952-76-0,
579-75-9,
Gaultheria procumbens, ext. Extractives and their physically modified derivatives such as tinctures, concretes, absolutes, essential oils, oleoresins, terpenes, terpene - free fractions, distillates, residues, etc., obtained from Gaultheria procumben,
Gaultheria procumbens, ext. Extractives and their physically modified derivatives such as tinctures, concretes, absolutes, essential oils, oleoresins, terpenes, terpene- free fractions, distillates, residues, etc., obtained from Gaultheria procumbens, Ericaceae,
|
| Complexity | 144 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 152.047g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 152.149g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.047g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code | \N |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

