
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 2605-67-6 |
| Catalog Number | AG003RJC(AGN-PC-042QXF) |
| Chemical Name | Methyl 2-(triphenylphosphoranylidene)acetate |
| EC Number | 220-018-4 |
| IUPAC Name | methyl 2-(triphenyl-λ5-phosphanylidene)acetate |
| InChI | InChI=1S/C21H19O2P/c1-23-21(22)17-24(18-11-5-2-6-12-18,19-13-7-3-8-14-19)20-15-9-4-10-16-20/h2-17H,1H3 |
| InChI Key | NTNUDYROPUKXNA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00008455 |
| Molecular Formula | C21H19O2P |
| Molecular Weight | 334.3481 |
| SMILES | C3=C([P](C1=CC=CC=C1)(C2=CC=CC=C2)=CC(OC)=O)C=CC=C3 |
| Synonyms | 2605-67-6,
Methyl (triphenylphosphoranylidene)acetate,
Methyl 2-(triphenylphosphoranylidene)acetate,
(Carbomethoxymethylene)triphenylphosphorane,
CARBOMETHOXYMETHYLENE TRIPHENYLPHOSPHORANE,
Acetic acid, (triphenylphosphoranylidene)-, methyl ester,
Methyl triphenylphosphoranylideneacetate,
Triphenyl(carbomethoxymethylene)phosphorane,
(Triphenylphosphoranylidene)acetic acid methyl ester,
MFCD00008455,
(Methoxycarbonylmethylene)triphenylphosphorane,
Acetic acid, 2-(triphenylphosphoranylidene)-, methyl ester,
[(Methoxycarbonyl)methylene]triphenylphosphorane,
Methyl (triphenylphosphoranylidene) acetate,
METHYL(TRIPHENYLPHOSPHORANYLIDENE)ACETATE,
NTNUDYROPUKXNA-UHFFFAOYSA-N,
Carbomethoxymethylenetriphenylphosphorane,
AK-25673,
((Methoxycarbonyl)methylene)triphenylphosphorane,
Methyl (triphenylphosphoranylidene)acetate, 98%,
W-109807,
C21H19O2P,
EINECS 220-018-4,
NSC 117573,
NSC 407395,
ACMC-1CDJP,
SCHEMBL9094,
KSC201Q4D,
METHOXYCARBONYLMETHYLENE-TRIPHENYLPHOSPHORANE,
AC1L2A15,
CHEMBL1715161,
DTXSID6062549,
CTK1A1841,
BCP27417,
EBD35223,
ZINC8689804,
ZX-AT006866,
methyl triphenylphosphanylideneacetate,
ANW-25873,
NSC117573,
NSC407395,
AKOS015836829,
carbomethoxymethylene triphenylphosphine,
ACM2605676,
CS-W008922,
GS-3123,
NSC-117573,
NSC-407395,
OR10660,
RTR-011791,
TRA0044959,
WT82481,
Methyl (triphenyphosphoranylidene)acetate,
methyl triphenylphosphoranylidene-acetate,
methyl(triphenylphosphoranylideneacetate),
Carbomethoxymethylene)triphenylphosphorane,
methyl (triphenyl phosphanylidene)acetate,
methyl(triphenyl-phosphoranylidene)acetate,
methyl(triphenylphos-phoranylidene)acetate,
methyl(triphenylphosphoranylidene)-acetate,
NCGC00161084-01,
NCGC00161084-02,
(carbmethoxymethylene)-triphenylphosphorane,
BR-25673,
carbomethoxy methylene triphenylphosphorane,
EN002639,
I511,
methoxy-carbonylmethylenetriphenylphosphine,
methoxycarbonylmethylen-triphenylphosphoran,
methoxycarbonylmethylenetriphenylphosphorane,
Methyl (triphenylphosphoranilidine)acetate,
Methyl 2-triphenylphosphoranylideneacetate,
SC-18741,
SY013419,
(carbomethoxymethylene) triphenylphosphorane,
(carbomethoxymethylene)-triphenylphosphorane,
(carbomethoxymethylene)triphenyl phosphorane,
(methoxycarbonylmethylen)triphenylphosphoran,
methoxylcarbonylmethylenetriphenylphosphorane,
methyl (triphenyl phosphoranylidene)acetate,
methyl (triphenyl-phosphoranylidene)acetate,
methyl (triphenylphos-phoranylidene)acetate,
methyl (triphenylphosphoranylidene)-acetate,
methyl-(triphenylphosphoranylidene)-acetate,
Triphenylphosphoranylideneacetic acid methyl,
AB1004439,
AX8001334,
DB-009759,
methoxycarbonylmethylene triphenylphosphorane,
methoxycarbonylmethylenetriphenyl phosphorane,
methoxycarbonylmethylenetriphenylphosphor-ane,
ST2413263,
TR-011791,
(carbomethoxymethylene) triphenyl phosphorane,
FT-0623468,
methoxycarbonyl-methylene-triphenylphosphorane,
(methoxycarbonylmethylene) triphenylphosphorane,
(methoxycarbonylmethylene)-triphenylphosphorane,
methyl 2-(triphenyl-5-phosphanylidene)acetate,
MFCD00008455 (98%),
K-6753,
(1-methoxycarbonylmethylidene)triphenylphosphoran,
(methoxycarbonyl methylene) triphenyl phosphorane,
[(methoxycarbonyl)methylene]-triphenylphosphorane,
48863-EP2287157A1,
48863-EP2311841A1,
triphenyl phosphanyliden-acetic acid methyl ester,
(triphenylphosphanylidene)-acetic acid methyl ester,
(Triphenylphosphoranyliden)acetic acid methyl ester,
C-20148,
(triphenyl-phosphanylidene)-acetic acid methyl ester,
1-(Triphenylphosphonio)-2-oxo-2-methoxyethan-1-ide,
I14-7560,
methyl 2-(triphenyl-$l^{5}-phosphanylidene)acetate,
methyl 2-(triphenyl-lambda5-phosphanylidene)acetate,
triphenyl-phosphoranylidene acetic acid methyl ester,
2-(triphenylphosphoranylidene)acetic acid methyl ester,
METHYL 2-(TRIPHENYL-??-PHOSPHANYLIDENE)ACETATE,
F0001-0864,
(triphenyl-lambda5-phosphanylidene)-acetic acid methyl ester,
(Triphenyl-lambda*5*-phosphanylidene)acetic acid methyl ester,
Methyl (triphenylphosphoranylidene)acetate, purum, >=97.0% (CH),
(Carbomethoxymethylene)triphenylphosphorane; (Methoxycarbonylmethylene)triphenylphosphorane,
InChI=1/C21H19O2P/c1-23-21(22)17-24(18-11-5-2-6-12-18,19-13-7-3-8-14-19)20-15-9-4-10-16-20/h2-17H,1H,
undefined,
Methyl,
METHYL ACETATE,
methyl 2-(triphenyl-,
Acetic acid, methyl ester,
CID17453,
C21-H19-O2-P,
ACN-051518,
Methyl-2-(triphenylphosphoranylidene)acetate,
T1363,
A15428,
Aceticacid,(triphenylphosphoranylidene)-,methylester,
(Methoxycarbonylmethylene)triphenylphosphorane, 98% 25g,
(Triphenyl-l5-phosphanylidene)-acetic acid methyl ester,
Methyl (triphenylphosphoranylidene)acetate, 98% - 100G 100g,
|
| Complexity | 400 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 334.112g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 334.355g/mol |
| Monoisotopic Mass | 334.112g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 26.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

