
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 6027-89-0 |
| Catalog Number | AG003RA1(AGN-PC-0OD2RK) |
| Chemical Name | L-GULOSE |
| IUPAC Name | (2S,3S,4R,5S)-2,3,4,5,6-pentahydroxyhexanal |
| InChI | InChI=1S/C6H12O6/c7-1-3(9)5(11)6(12)4(10)2-8/h1,3-6,8-12H,2H2/t3-,4+,5-,6-/m1/s1 |
| InChI Key | GZCGUPFRVQAUEE-JGWLITMVSA-N |
| MDL Number | MFCD00136022 |
| Molecular Formula | C6H12O6 |
| Molecular Weight | 180.1559 |
| RTECS Number | FJ5950000 |
| SMILES | O=C[C@H]([C@H]([C@@H]([C@H](CO)O)O)O)O |
| UNII | J96E9Q45N7 |
| Synonyms | L-Gulose,
6027-89-0,
(2S,3S,4R,5S)-2,3,4,5,6-pentahydroxyhexanal,
aldehydo-L-gulose,
UNII-J96E9Q45N7,
J96E9Q45N7,
MFCD00136022,
EINECS 227-897-3,
9004-32-4,
AC1L2YT7,
SCHEMBL284703,
CHEBI:37701,
CTK2F7564,
GZCGUPFRVQAUEE-JGWLITMVSA-N,
ZINC2508246,
ANW-33463,
AKOS027320511,
KS-0000179I,
AJ-36273,
TC-122208,
FT-0627599,
WURCS=2.0/1,1,0/[o1121h]/1/,
allose,
Carmethose,
Cellufresh,
Aquaplast,
Cellofas,
Cellugel,
Celluvisc,
Collowel,
Ethoxose,
Aquacel,
Cellpro,
Lovosa,
Carmellose gum,
Camellose gum,
Cellulose gum,
Sarcell tel,
Cellofas B,
Cellofas C,
Cellogel C,
Carmellose sodium,
Cellogen PR,
Glikocel TA,
CMC sodium salt,
Edifas B,
Nymcel S,
Tylose C,
Nymcel slc-T,
Blanose BWM,
Lovosa TN,
Tylose CR,
Unisol RH,
Cellofas B5,
Cellofas B6,
Cellogen 3H,
Tylose CB series,
Sodium CMC,
Tylose DKL,
Carbose 1M,
Cellogen WS-C,
Majol PLX,
|A-l-gulose,
Tylose CBR series,
Cellofas B50,
Courlose F 4,
Courlose F 8,
Polyfibron 120,
Avicel RC/CL,
Fine Gum HES,
Lovosa 20alk.,
NaCm-cellulose salt,
Sodium CM-cellulose,
Courlose F 20,
Gulose, L-,
Copagel PB 25,
Sanlose SN 20A,
Cellufix FF 100,
Courlose A 590,
Courlose A 610,
Courlose A 650,
Courlose F 370,
Modocoll 1200,
Nymcel ZSB 10,
Nymcel ZSB 16,
Tylose C 30,
Tylose CBS 30,
Tylose CBS 70,
Tylose CR 50,
Blanose BS 190,
Tylose 666,
AC-Di-sol. NF,
Lucel (polysaccharide),
Tylose CBR 400,
Courlose F 1000G,
L-(+)-Gulose,
Tylose C 300,
Tylose C 600,
Tylose CB 200,
Daicel 1150,
Daicel 1180,
Tylose C 1000P,
UNII-E0DNV5JJHX,
B 10 (Polysaccharide),
CM-Cellulose sodium salt,
UNII-6ZQ8V6YVNK,
UNII-NTZ4DNW8J6,
Cellulose sodium glycolate,
Sodium cellulose glycolate,
Sodium glycolate cellulose,
CMC 7MT,
C2H4O3.xNa.xUnspecified,
CMC 7H,
CMC 7H3SF,
CMC 7M,
Sodium carboxmethylcellulose,
UNII-6QM647NAYU,
UNII-6YYV7VRE59,
UNII-72QQR5RYU4,
UNII-D7SXM450NR,
UNII-FC40A8XAJ3,
UNII-M8VP63K8FU,
UNII-RYZ9SHL900,
UNII-WR51BRI81M,
UNII-Y3R0RA1Q8S,
UNII-YGX74DKE74,
CMC 3M5T,
Carboxymethylcellulose sodium,
Sodium carboxymethylcellulose,
7H3SF,
CMC 2,
UNII-0Z2R7OG99L,
UNII-7F32ERV10S,
UNII-8UX21M67IJ,
UNII-8W25JI0G3V,
UNII-M9J9397QWS,
UNII-R05Y0B55JY,
UNII-S5517JT8YS,
UNII-V5U74HSL76,
UNII-X075FT70UI,
UNII-ZY4732LP1O,
Aku-W 515,
KMTs 212,
KMTs 300,
KMTs 500,
KMTs 600,
CMC 41A,
CMC 4H1,
CMC 4M6,
CMC 7L1,
UNII-0891BL4S3D,
UNII-1RD48779FJ,
UNII-379M03VC9O,
UNII-4J4P6L645M,
UNII-75KU4500GF,
UNII-97W605BIK0,
UNII-99H65D77XY,
UNII-K679OBS311,
CCRIS 3653,
UNII-93O70285VH,
UNII-KX442849T5,
C2-H4-O3.x-Na.x-Unspecified,
Carboxymethylcellulose sodium salt,
Carboxymethylcelulose, sodium salt,
S 75M,
Carboxymethylcellulose sodium [USP],
CID80127,
Carboxymethyl cellulose, sodium salt,
Cellulose glycolic acid, sodium salt,
Sodium salt of carboxymethylcellulose,
AR-1L8719,
C6-H12-O6,
Carboxymethylcellulose Sodium [USAN],
SODIUM CARBOXYMETHYL CELLULOSE,
Cellulose carboxymethyl ether sodium salt,
L-Gulose, 98% - 100MG 100mg,
B 10,
Cellulose, carboxymethyl ether, sodium salt,
Sodium carboxymethyl cellulose; (Dowex 11),
10016-52-1,
CMC,
|
| Complexity | 138 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 180.063g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 180.156g/mol |
| Monoisotopic Mass | 180.063g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 118A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -2.9 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

