| CAS Number | 3715-16-0 |
| Catalog Number | AG003R87(AGN-PC-0RDCF3) |
| Chemical Name | L-Asparticacid-15N |
| IUPAC Name | (2S)-2-(15N)azanylbutanedioic acid |
| InChI | InChI=1S/C4H7NO4/c5-2(4(8)9)1-3(6)7/h2H,1,5H2,(H,6,7)(H,8,9)/t2-/m0/s1/i5+1 |
| InChI Key | CKLJMWTZIZZHCS-KPHKZEKTSA-N |
| MDL Number | MFCD00055777 |
| Molecular Formula | C4H7NO4 |
| Molecular Weight | 134.0961 |
| SMILES | [C@H](CC(O)=O)(C(O)=O)[15NH2] |
| Synonyms | L-Aspartic acid-15N,
3715-16-0,
L-Aspartic-15N acid,
L-Aspartic acid-15N,2,3,3-d3,
MFCD00055777,
ACM3715160,
L-Aspartic acid-15N, 98 atom % 15N,
1308264-52-9,
(2S)-2-azanylbutanedioic acid,
CS-CH-00067,
|
| Complexity | 133 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 134.035g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 1 |
| Molecular Weight | 134.096g/mol |
| Monoisotopic Mass | 134.035g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 101A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -2.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number