
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 108-53-2 |
| Catalog Number | AG003R3R(AGN-PC-0NWYMK) |
| Chemical Name | 2-AMinopyriMidin-4(1H)-one |
| EC Number | 203-592-0 |
| IUPAC Name | 2-amino-1H-pyrimidin-6-one |
| InChI | InChI=1S/C4H5N3O/c5-4-6-2-1-3(8)7-4/h1-2H,(H3,5,6,7,8) |
| InChI Key | XQCZBXHVTFVIFE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30183437 |
| Molecular Formula | C4H5N3O |
| Molecular Weight | 111.1020 |
| NSC Number | 49118 |
| SMILES | O=C1NC(N)=NC=C1 |
| Synonyms | isocytosine,
Isocytosine,
2-Amino-4-hydroxypyrimidine,
108-53-2,
2-aminopyrimidin-4-ol,
2-aminopyrimidin-4(1H)-one,
100643-25-2,
2-Amino-4-pyrimdinol,
2-Amino-4-pyrimidone,
2-Amino-4-oxypyrimidine,
2-Aminouracil,
4-Pyrimidinol, 2-amino-,
674-97-5,
4(1H)-Pyrimidinone, 2-amino-,
2-AMINO-3,4-DIHYDROPYRIMIDIN-4-ONE,
4(3H)-Pyrimidinone, 2-amino-,
2-amino-4-pyrimidinol,
2-amino-1H-pyrimidin-6-one,
CHEBI:55502,
MFCD00057557,
NSC 49118,
CHEMBL56260,
XQCZBXHVTFVIFE-UHFFFAOYSA-N,
Isocytosine, 99%,
2-amino-1,4-dihydropyrimidin-4-one,
4-hydroxy-2-pyrimidineamine,
Isocytosine (VAN),
4-Pyrimidinol, 2-amino- (9CI),
EINECS 203-592-0,
zlchem 273,
2-Amino-4-pyrimidol,
PubChem15780,
2-Imino-6-pyrimidinon,
4(1H)-Pyrimidinone, 2-amino- (9CI),
ACMC-20a0qn,
Isocytosine, >=99%,
AI3-52238,
4-pyrimidinol,2-amino-,
2-Aminopyrimidin-4-ol,,
Epitope ID:119698,
AC1L26IW,
AC1Q6C0V,
SCHEMBL4825,
hydroxy-(2-amino)pyrimidine,
155831-94-0,
2-amino-1H-pyrimidin-4-one,
2-aminopyrimidin-4(3H)-one,
2-Amino-3H-pyrimidin-4-one,
2-Amino-4(1H)-pyrimidinone,
PYR400,
SCHEMBL8852643,
2-amino-3-hydropyrimidin-4-one,
CTK0E0040,
CTK7E0585,
CTK8H0920,
CTK8H0921,
2-Amino-4(1H)-pyrimidinone #,
DTXSID00148350,
ZLC0091,
ACT01431,
EBD53112,
KS-000003DQ,
KS-000024IZ,
NSC49118,
ANW-51885,
BDBM50405230,
CA-983,
MFCD00023256,
NSC-49118,
ZINC14419854,
1,4-dihydro-2-amino-4-oxopyrimidine,
AKOS010519665,
AKOS015854926,
AKOS016034248,
CS-W002272,
DS-0256,
HY-W002272,
MCULE-7474139826,
NE11788,
PB29007,
RP19007,
RTR-001969,
SB10360,
VP50086,
145358-63-0,
AJ-64844,
AK-23592,
AK-77015,
AN-42888,
BR-23592,
HC210308,
I831,
SC-13692,
SC-44636,
SY013450,
4(1h)-pyrimidinone,2,3-dihydro-2-imino-,
AB0013907,
AB0070901,
AB1007204,
AB1007750,
ST2416465,
TR-001969,
TR-037459,
4CH-001482,
AM20080033,
FT-0602441,
FT-0693428,
I0814,
ST50974934,
TL80090715,
MFCD00057557 (98%),
A-4898,
K-0609,
16057-EP2281563A1,
16057-EP2316459A1,
16472-EP2281563A1,
16472-EP2316459A1,
26766-EP2314583A1,
108I532,
674A975,
AC-907/25004299,
W-200787,
Z1492796832,
InChI=1/C4H5N3O/c5-4-6-2-1-3(8)7-4/h1-2H,(H3,5,6,7,8,
null,
2-amino-6-hydroxypyrimidine,
C4H5N3O,
Isocytosine, 99% - 1G 1g,
C4-H5-N3-O,
CID66950,
4(3H)-Pyrimidinone, 2-amino- (9CI),
4-Pyrimidinol, 1,2-dihydro-2-imino- (9CI),
4-Pyrimidinol, 2,3-dihydro-2-imino- (9CI),
4(1H)-Pyrimidinone, 2,3-dihydro-2-imino- (9CI),
4-Pyrimidinol, 1,2-dihydro-2-imino-, (E)- (9CI),
4-Pyrimidinol, 1,2-dihydro-2-imino-, (Z)- (9CI),
4-Pyrimidinol, 2,3-dihydro-2-imino-, (E)- (9CI),
4-Pyrimidinol, 2,3-dihydro-2-imino-, (Z)- (9CI),
4(1H)-Pyrimidinone, 2,3-dihydro-2-imino-, (E)- (9CI),
4(1H)-Pyrimidinone, 2,3-dihydro-2-imino-, (Z)- (9CI),
107646-85-5,
107646-87-7,
155831-92-8,
155831-93-9,
176773-00-5,
176773-01-6,
176773-02-7,
176799-47-6,
|
| Complexity | 170 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 111.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 111.104g/mol |
| Monoisotopic Mass | 111.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 67.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H319 |
| Precuationary statements | P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

