
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 490-79-9 |
| Catalog Number | AG003QQU(AGN-PC-0JK6JX) |
| Chemical Name | 2,5-Dihydroxybenzoic acid |
| EC Number | 207-718-5 |
| IUPAC Name | 2,5-dihydroxybenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C7H6O4/c8-4-1-2-6(9)5(3-4)7(10)11/h1-3,8-9H,(H,10,11) |
| InChI Key | WXTMDXOMEHJXQO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00002460 |
| Molecular Formula | C7H6O4 |
| Molecular Weight | 154.1201 |
| SMILES | OC(=O)C1=C(O)C=CC(O)=C1 |
| UNII | VP36V95O3T |
| Synonyms | 2,5-dihydroxybenzoate,
2,5-dihydroxybenzoic acid,
2,5-dihydroxybenzoic acid, monosodium salt,
gentisic acid,
lithium 2,5-dihydroxybenzoate,
2,5-DIHYDROXYBENZOIC ACID,
gentisic acid,
490-79-9,
Hydroquinonecarboxylic acid,
Gentisate,
5-Hydroxysalicylic acid,
Benzoic acid, 2,5-dihydroxy-,
Gensigen,
Gensigon,
2,5-Dioxybenzoic acid,
2,5-Dhba,
Gentisinic acid,
Carboxyhydroquinone,
Salicylic acid, 5-hydroxy-,
Kyselina gentisinova,
Gentisinate,
UNII-VP36V95O3T,
NSC 27224,
Kyselina gentisinova [Czech],
Acide gentisique [INN-French],
Acido gentisico [INN-Spanish],
Acidum gentisicum [INN-Latin],
Kyselina 2,5-dihydroxybenzoova,
EINECS 207-718-5,
MFCD00002460,
Acido 2,5-diidrossibenzoico [Italian],
2,5-Dihydroxy benzoic acid,
BRN 2209119,
Kyselina 2,5-dihydroxybenzoova [Czech],
CHEMBL1461,
AI3-60431,
VP36V95O3T,
CHEBI:17189,
3,6-dihydroxybenzoic acid,
WXTMDXOMEHJXQO-UHFFFAOYSA-N,
BENZOIC ACID,2,5-DIHYDROXY,
Gentinatre,
Gentalpin,
Gentasol,
Gentidol,
Gentisan,
Gentisod,
Legential,
Nagentis,
Casate,
Gabail,
Nagent,
Casate sodium,
Gensalate sodium,
Sodium-Gent,
WLN: QVR BQ EQ,
GENTISATE SODIUM,
2,5-Dihydroxybenzoic acid, 99%,
Acido gentisico,
Acide gentisique,
Acidum gentisicum,
NSC8512,
Gentisic acid [INN],
Acido 2,5-diidrossibenzoico,
Dihydroxybenzoicacid,
GTQ,
2,5-Dioxybenzoate,
GENOP,
2-Carboxyhydroquinone,
5-hydroxy-Salicylate,
Mesalamine Impurity G,
3,6-Dihydroxybenzoate,
Gentisinic acid polymer,
PubChem14414,
Spectrum_001241,
2,5dihydroxybenzoic acid,
5-hydroxy-Salicylic acid,
Spectrum2_000773,
Spectrum3_001326,
Spectrum4_001821,
Spectrum5_000581,
2,5-DihydroxybenzoicAcid,
ACMC-1AP4E,
2,5,dihydroxybenzoic acid,
bmse000326,
AC1Q72IE,
SCHEMBL3690,
2,5-dihydroxy-benzoic acid,
2,5-Dihydroxybenzoate, VI,
2-Carboxybenzene-1,4-diol,
NCIOpen2_000913,
Oprea1_039290,
BSPBio_003051,
KBioGR_002487,
KBioSS_001721,
4-10-00-01441 (Beilstein Handbook Reference),
KSC236E9L,
MLS002207134,
Benzoicacid, 2,5-dihydroxy-,
DivK1c_000538,
SPBio_000846,
AC1L1G08,
ZINC1507,
DTXSID4060078,
CTK1D6295,
HMS501K20,
KBio1_000538,
KBio2_001721,
KBio2_004289,
KBio2_006857,
KBio3_002271,
KS-00000COX,
Sodium Gentisate (gentisic acid),
NINDS_000538,
2,5-Dihydroxybenzoic acid, 98%,
NSC27224,
NSC49098,
ANW-30725,
BBL013232,
BDBM50335808,
CCG-40154,
NSC-27224,
NSC-49098,
SBB058777,
STK426343,
AKOS003267857,
AS04641,
CS-W001179,
HY-W001179,
MCULE-7171470745,
PS-6232,
RP21805,
RTC-063574,
TRA0007893,
VZ22769,
IDI1_000538,
NCGC00178325-01,
AC-23625,
AJ-08040,
AK-49825,
AN-15435,
AN-21385,
LS-71157,
SC-46608,
SMR000393742,
SY014321,
gentisic acid (2,5-dihydroxybenzoic acid),
DB-051598,
ST2415865,
TC-063574,
D0569,
D2933,
FT-0610382,
ST50824443,
EN300-81715,
MFCD00002460 (98%),
2,5-Dihydroxybenzoic acid, analytical standard,
C00628,
K-9198,
AE-562/40605400,
Resorcyllic acid, alphaodium 2,5-dihydroxybenzoate,
I01-0126,
W-106033,
26A2CD0F-7EBD-431F-8BDA-168766205AE1,
Z275164274,
2,5-Dihydroxybenzoic acid, matrix substance for MALDI-MS, >99.0% (HPLC),
2,5-Dihydroxybenzoic acid, matrix substance for MALDI-MS, >=99.5% (HPLC), Ultra pure,
InChI=1/C7H6O4/c8-4-1-2-6(9)5(3-4)7(10)11/h1-3,8-9H,(H,10,11,
Sodium gentisate,
2,5-Dihydroxybenzoate,
5-hydroxysalicylate,
GENTIANIC ACID,
DHBA,
Hydroquinonecarboxylate,
Mesalazine EP Impurity G,
Benzoic acid,5-dihydroxy-,
C7H6O4,
lithium 2,5-dihydroxybenzoate,
CID3469,
C7-H6-O4,
ACN-046917,
CS-O-01596,
2,5-dihydroxybenzoicacid (2,5-DHBA),
2,5-dihydroxybenzoic acid, monosodium salt,
2,5-Dihydroxybenzoic acid, 99% - 100G 100g,
C010925,
DHB,
4955-90-2,
1060815-67-9,
|
| Complexity | 157 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 154.027g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 154.121g/mol |
| Monoisotopic Mass | 154.027g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 77.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

